Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοίγουν 6 επαγγέλματα, κλείνουν γραμμές του ΟΣΕ


stayros

Recommended Posts

 

Αυτα μες την πολη, δεν πεφτουν κατω απο 3.500€.

 

3500??? Σε ψιλοκεντρικά σημεία ακόμη και αυτα των επιμέρους δήμων (καλαμαριας, Σταυρούπολη κτλ) το καθαρό κέρδος είναι 85000-100000 το χρόνο.Εχω κάνει δουλειές με φαρμακοποιούς και ξέρω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

terry προσγειωσου.

 

τα προβληματα των μηχανικων δεν προκειται να λυθουν, οπως δεν λυθηκαν τοσα χρονια.

 

ισα ισα που θα ενταθουν κι αλλο.

 

οσοι εχουν βαρβατο συνδικαλισμο και φορεις αυτοι θα κυριαρχησουν.

 

βλεπε δικηγοροι, φαρμακεια κλπ

 

η κλαψα απο το ιντερνετ, δεν προκειται να αλλαξει κατι.

 

ΥΓ. δεν μπορω να βλεπω ατομα να υποστηριζουν την αλλοφροσυνη που εχουν περασει τοσα χρονια τα σωματεια φαρμακοποιων. πρεπει να τελειωσει η ολιγαρχια τους. δεν νοοουνται κλειστα επαγγελματα απο αποψη θεσεων εν ετει 2010. δεν νοειται να ειναι χιλιαδες ανεργοι φαρμακοποιοι, χωρις το ΚΡΑΤΟΣ να τους δινει τη δυνατοτητα να ανοιξουν ενα μαγαζι και να ασκησουν το επαγγελμα τους, να δοκιμασουν τη τυχη τους ρε αδερφε οταν ολοι οι υπολοιποι συναδελφοι τους κονομανε τα αντερα τους. αυτο ειναι ΕΛΕΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Οτι να ναι....Ρε παιδια τα φαρμακεια ειναι το προβλημα????????????ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Για μένα φίλε μου τα φαρμακεία όχι απλά δεν είναι πρόβλημα αλλά αντιθέτως όαση, με εχουν πληρώσει άριστα χωρίς παζάρια και έχουν πάντα επιλέξει τις ακριβότερες δουλειές από αυτες που έχω προτείνει.Είναι ένας κλάδος που προασπίζει την επιστήμη του και τα δικαιώματα του σε αντίθεση με τον δικό μας.Τίποτα από αυτά όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι όλα όσα είναι σε "θέση" έχουν καθαρά κέρδη τα ποσά που έγραψα παραπάνω.Τώρα αν εσύ κατάλαβες ότι υποστηρίζω ότι τα φαρμακεία είναι το πρόβλημα ...σου επιστρέφω τα ελέη και μάλιστα...πλούσια.

Link to comment
Share on other sites

terry προσγειωσου.

 

τα προβληματα των μηχανικων δεν προκειται να λυθουν, οπως δεν λυθηκαν τοσα χρονια.

 

ισα ισα που θα ενταθουν κι αλλο.

 

οσοι εχουν βαρβατο συνδικαλισμο και φορεις αυτοι θα κυριαρχησουν.

 

βλεπε δικηγοροι, φαρμακεια κλπ

 

η κλαψα απο το ιντερνετ, δεν προκειται να αλλαξει κατι.

 

ΥΓ. δεν μπορω να βλεπω ατομα να υποστηριζουν την αλλοφροσυνη που εχουν περασει τοσα χρονια τα σωματεια φαρμακοποιων. πρεπει να τελειωσει η ολιγαρχια τους. δεν νοοουνται κλειστα επαγγελματα απο αποψη θεσεων εν ετει 2010. δεν νοειται να ειναι χιλιαδες ανεργοι φαρμακοποιοι, χωρις το ΚΡΑΤΟΣ να τους δινει τη δυνατοτητα να ανοιξουν ενα μαγαζι και να ασκησουν το επαγγελμα τους, να δοκιμασουν τη τυχη τους ρε αδερφε οταν ολοι οι υπολοιποι συναδελφοι τους κονομανε τα αντερα τους. αυτο ειναι ΕΛΕΟΣ!

 

 

 

Παμε να τα καψουμε ΟΛΑ.....και τοτε και οι μηχανικοι θα δουν το δικιο τους....

 

Θα μας τρελανεις τελειως.....

 

Λευτερια στους ανεργους φαρμακοποιους...μονο ετσι θα λυθουν τα προβληαμτα των μηχανικων...

 

ειναι το τελευταιο ποστ μου σαυτο το τοπικ....

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχουν οι μηχανικοι? Αυτα ειναι δικα σου λογια, οχι δικα μου.

 

Εμεις ειμαστε στο ελεος του θεου...

 

Αν θες να προτεινεις κατι για να αλλαξει το εν λογω σχεδιο που αφορα τους μηχανικους, κανε ενα νεο θεμα, να δουμε τι θα καταφερουμε...ή εστω και εδω.

 

Προτασεις δε βλεπω, μονο κριτικη (11 σελιδες μαλιστα).

 

Και η κριτικη πλεον ειναι μη δραση.

 

Οπως αποδεικνυεται, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων, τα φορουμ μονο την κριτικη-συζητηση προαγουν σε τετοια θεματα. Η δραση θελει πολυ περισσοτερα πραγματα για να γινει πραγματικοτητα.

 

Ετσι λοιπον κριτικαρω κι εγω πανω στα δεδομενα του θεματος το οποιο εχει τιτλο:

''Ανοίγουν 6 επαγγέλματα, κλείνουν γραμμές του ΟΣΕ''

Link to comment
Share on other sites

terry προσγειωσου.

 

τα προβληματα των μηχανικων δεν προκειται να λυθουν, οπως δεν λυθηκαν τοσα χρονια.

 

ισα ισα που θα ενταθουν κι αλλο.

 

οσοι εχουν βαρβατο συνδικαλισμο και φορεις αυτοι θα κυριαρχησουν.

 

βλεπε δικηγοροι, φαρμακεια κλπ

 

η κλαψα απο το ιντερνετ, δεν προκειται να αλλαξει κατι.

 

ΥΓ. δεν μπορω να βλεπω ατομα να υποστηριζουν την αλλοφροσυνη που εχουν περασει τοσα χρονια τα σωματεια φαρμακοποιων. πρεπει να τελειωσει η ολιγαρχια τους. δεν νοοουνται κλειστα επαγγελματα απο αποψη θεσεων εν ετει 2010. δεν νοειται να ειναι χιλιαδες ανεργοι φαρμακοποιοι, χωρις το ΚΡΑΤΟΣ να τους δινει τη δυνατοτητα να ανοιξουν ενα μαγαζι και να ασκησουν το επαγγελμα τους, να δοκιμασουν τη τυχη τους ρε αδερφε οταν ολοι οι υπολοιποι συναδελφοι τους κονομανε τα αντερα τους. αυτο ειναι ΕΛΕΟΣ!

 

Φίλε μου αυτά που θα σου πω μπορεί να ακουστούν κάπως,αλλά κάτσε και σκέψου τα.Ο καθένας μας όταν επιλέξει να σπουδάσει κάτι,ξέρει τα θετικά και τα αρνητικά της επιλογής του.Εγώ όταν επέλεξα πολυτεχνείο ήξερα οτι βγαίνοντας θα είχα 100.000 συναδέλφους σε μια χώρα 10.000.000 κατοίκων,και με ελάχιστα εργοστάσια.Οι δικηγόροι ξέρουν οτι θα ακολουθήσουν ένα κλειστό επάγγελμα.Οι γιατροί οτι πρέπει να περιμένουν 10 χρόνια για να πάρουν σειρά για ειδικότητα.Οι στρατιωτικοί οτι κάθε 4 χρόνια θα αλλάζουν σπίτι κοκ.Ετσι και αυτοί που σπούδασαν φαρμακευτική το έκαναν εν γνώση τους,οτι το επάγγελμα είναι κλειστό.Οι εκπαιδευτικοί σπουδάζουν ξέροντας οτι θα μείνουν αδιόριστοι για χρόνια.Τι πρέπει να γίνει,να τους μονιμοποιήσουμε και αυτούς;Και γω πικραίνομαι γιατί έχω να αντιμετωπίσω τεράστιο ανταγωνισμό στο θέμα της οικοδομής,και ελάχιστες βιομηχανίες που μπορώ να δουλέψω σαν μηχανολόγος.Επέλεξα μια σχολή που μου δίνει λιγότερα δικαιώματα υπογραφής σε σχέση με τους ΠΜ(δεν είναι μομφή προς τους ΠΜ).Αυτά όμως τα ήξερα όταν επέλεγα τη σχολή μου.

Το θέμα δεν είναι να ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα.Το θέμα είναι είτε να καταλάβει ο κόσμος τι σπουδάζει και γιατί το σπουδάζει,ή τα πανεπιστήμια να αποφασίσουν οτι θα δέχονται το 1/10 των φοιτητών που δέχονται σήμερα.

Απλά πιστεύω οτι πάντα αντί να εστιάζουμε στα πραγματικά προβλήματα, βρίσκουμε σαν λαός μια επαγγελματική ομάδα που είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος.Μια οι αγρότες,μια οι ΔΥ,μια οι φαρμακοποιοί και οι συμβολαιογράφοι,μια οι ταρίφες και οι φορτηγατζήδες,μια οι μηχανικοί κοκ.

Τα στοιχεία που σου παρέθεσα σε προηγούμενο μήνυμά μου δεν βλέπω να τα σχολιάζεις...

Link to comment
Share on other sites

Είτε στην τελική να καταλάβουμε ότι είμαστε Έλληνες που σημαίνει ότι ο Έλληνας ζει όπου βρεθεί και όπου σταθεί. Ήτοι αν δεν έχω δουλειά αύριο ως μηχανικός το κλείνω το ρημάδι το γραφείο και κάνω κάτι άλλο. Για να μην αδικώ κανένα παίζει και η ηλικία τον ρόλο της πάνω σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.