Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός πυκνωτή διόρθωσης Cosφ


Recommended Posts

επιπλέον, πρέπει να επιλέξεις και τι είδους αντιστάθμιση θα κάνεις.

 

έχεις ένα ανεξάρτητο φορτίο ή είναι σύνολο σε κάποια εγκατάσταση???

 

επίσης θα πρέπει να επιλέξεις αυτόματη ή σταθερη!!

 

επίσης η επιλογή των πυκνωτών σου θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε να περιλαμβάνουν π.χ στραγγαλιστικά πηνία αν έχεις πολλές συσκευές που είναι πηγή αρμονικών ανωτέρας τάξης απο την βασική.

 

πες μας τι περιλαμβάνει η ισχύς των 10 KW να μπορέσουμε να σε κατατοπίσουμε πιο συγκεκριμένα!!! απλός κινητήρας είναι ???

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα ανεξάρτητο, σταθερό επαγωγικό φορτίο.!!

Με βάση τον τύπο μου βγήκε 276,9μF. Μπορώ να χρησιμοποιήσω 3x93μF (δηλαδή τρεις πυκνωτές).;

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχεις ένα απλό επαγωγικό φορτίο, χρειάζεσαι έναν πυκνωτή κοινού τύπου (βασικό) τον οποίο τον προορίζεις για το επαγωγικό σου φορτίο και για κανένα άλλο φορτίο.

εσύ θέλεις έναν τριφασικό πυκνωτή 276 μF. επειδή όμως δεν έχω ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα, (δηλαδή σε τι σύνδεση θα πρέπει να μπει ο πυκνωτης)

ας μας βοηθήσει κάποιος συνάδελφος πιο έμπειρος απο εμας!!

Link to comment
Share on other sites

ο υπολογισμός και το εμπόριο των πυκνωτών αντιστάθμισης γίνεται βάση της ισχύος αντιστάθμισης όχι της χωρητικότητας σύμφωνα με την σχέση Q=P(εφφ1-εφφ2), σε 3φασικα φορτία διαιρούμε το αποτέλεσμα δια 3 για την ισχύ του κάθε πυκνωτή και συνδέουμε σε τρίγωνο

Link to comment
Share on other sites

αφού έχουμε υπολογίσει την άεργο ισχύ, πάμε στο κατάστημα και ζητάμε πυκνωτή για τριφασικό δίκτυο??? επειδή δεν έχω εμπειρία ρωτάω. για ποιοι λόγο λες 'οτι διαιρούμε το αποτέλεσμα διά του 3???

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

διαιρούμε για να βρεθεί η ισχύς ανά φάση, αν βρούμε τριφασικό πυκνωτή (στην πράξη τρεις πυκνωτές σε τρίγωνο και κοινό κέλυφος) σε κατάλληλη ισχύ εννοείται δεν διαιρούμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαιρούμε αλλά το κάνουμε ρίζα, αυτά είναι τα Kvar που χρειαζόμαστε

Τα 276μf είναι 13kvar(περιπου) εσύ χρειάζεσαι για pf 1 7,5kvar εφόσον το φορτίο του κινητήρα δεν μεταβάλλεται

Στην πράξη, ποτέ δεν ψάχνουμε 1ασο αλλά 0,95 για να είμαστε σίγουροι

Link to comment
Share on other sites

Το φορτιο μου ειναι συνδεδεμένο σε αστέρα. Η αντιστάθμιση θα πρέπει να γίνει σε αστέρα ή τρίγωνο..; Αν ειναι σε αστέρα θα πρέπει να έχω Ν ή οχι..;

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαιρούμε αλλά το κάνουμε ρίζα, αυτά είναι τα Kvar που χρειαζόμαστε

Τα 276μf είναι 13kvar(περιπου) εσύ χρειάζεσαι για pf 1 7,5kvar εφόσον το φορτίο του κινητήρα δεν μεταβάλλεται

Στην πράξη, ποτέ δεν ψάχνουμε 1ασο αλλά 0,95 για να είμαστε σίγουροι

 

'οπως λέει και ο νίκοςστρι πρέπει να το πολλαπαλσσιάσεις με το ρίζα3 ώστε να σου βγει η άεργος περίπου 7,5!!! είναι τριφασικό το φορτίο σου.

 

απο τον πίνακα που τροφοδοτούμε το μοτέρ παίρνουμε ρεύμα?? πως το συνδέουμε το σύστημα των πυκνωτών???

Edited by lem-x24
Link to comment
Share on other sites

φίλε νικοστρι μήπως δεν πρέπει να πολλαπλασιάσουμε με ρίζα3 την σχέση Q=P(εφφ1-εφφ2) και έχουμε κάνει λάθος και μπερδεύουμε και άλλους συναδέλφους??

 

κοίταξα στα βιβλία και στο ίντερνετ και δεν κάνουν διαχωρισμό μεταξύ μονοφασική παροχής ή τριφασικής!!

 

αν κάποιος ξέρει ας βοηθήσει να λυθεί- αποσαφηνιστεί ετούτη η απορία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.