Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός πυκνωτή διόρθωσης Cosφ


Recommended Posts

Όντως έχεις δίκιο, ο κινητήρας είναι τεράστιος για το συγκεκριμένο φορτίο, πάντως ο αναλυτής ενέργειας σου λέει πόσα kvar πυκνωτή χρειάζεσαι για συνφ1( 32,69) για 0,95συνφ θέλεις 27kvar πυκνωτή

 

lem-x24

Ο κινητήρας τραβάει 14kw, πάνω σε αυτό το νούμερο θα διαστασιολογήσης

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

γιατί να διαστασιολογήσω στην ισχύ που καταναλώνει???

 

αν αργότερα πάει την πομόνα του ο άνθρωπος ποια βαθειά και χρειάζεται περισότερη ισχύ τι γίνεται???

 

κατανοώ τη λογική σου φίλε νικοστρι, αλλά στην ονομαστική ισχύ δεν πρέπει να διαστασιολογούμε??? (ξέρω ότι και να δίνει περισσότερη άεργο εμπεριέχει σοβαρούς κινδύνους αλλά τι να κάνει??? να πάει στη λ΄υση του ηλεκτρονικού ρυθμιστή??)

Link to comment
Share on other sites

lem -x24 πιστεύω ότι είσαι λάθος.Αν διάβαζες λίγο καλύτερα αναφέρω ότι η πομόνα είναι στο πιο χαμηλό σημείο και είναι αδύνατον να δώσει παραπάνω φορτίο.Επίσης ο πίνακας που διάβασες λέει να πολλαπλασιάσεις τον συντελεστή αυτό ανά ΚW φορτίου και όχι ανά KW κινητήρα.Σημασία έχουν τα ΚW φορτίου που έχει στον άξονα του ο κινητήρας και όχι τα KW του κινητήρα.Το ίδιο λάθος έκανα και εγώ στην αρχή αλλά κοίταξα την διαστασιολόγηση των πυκνωτών εμπορίου και το μέγιστο είναι 50KVAr και από εκεί προβληματίστικα ότι κάτι γίνετε λάθος.147ΚVAr για πυκνωτές είναι μάλλον υπερβολικό το νούμερο. Θα συμφωνήσω με τον φίλο NIKOΣΤΡΙ σε αυτά που είπε γιατί το έψαξα και εγώ παραπάνω και όντος αυτό ισχύει. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

αααα δεν το ήξερα συνάδελφε. ήταν πολύ ωραία η παρατήρηση σου και ευτυχώς το έμαθα και εγώ τώρα.

 

πάντως το ταμπελάκι σε έναν κινητήρα δίνει την ισχύ στον άξονά του και όχι αυτή που καταναλώνει απο το δίκτυο. οπότε αν έχεις έναν μεγάλο κινητήρα που όντως θα χρειαστείς να εκμεταλλευτείς όλη την ισχύ του, τότε η άεργος θα είναι μεγάλη και μάλλον καταφεύγεις σε πεδία πυκνωτών παράλληλα συνδεδεμένων.

 

σε ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου!!!

Edited by lem-x24
Link to comment
Share on other sites

και ονομαστικά φορτισμένος να είναι ένας κινητήρας πάλι θα πρέπει να υποδιαστασιολογηθούν οι πυκνωτές τοπικής αντιστάθμισης για να αποφευχθούν προβλήματα στον κινητήρα κατά την κράτηση

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια ειμαι στο να αγορασω ενα πολυμετρο που βρισκει το συνφ (ακριβο)

2)σε γενικες γραμμες μετρας την φαινομενη ισχυς στον πινακα με πολυμετρο (watt, volt, ampere )..

3 )και μετα πρεπει να μετρησεις μια μια τις καταναλωσεις της εγκαταστασης και να τις προστεσεις για να βρεις την πραγματικη στο τετραδιο? ?

4)με αυτα τα δεδομενα μετα βρισκεις την αεργο κτλ?

μπορειτε να με δωσετε μια βοηθεια ενα μπουσουλα ευχαριστω. (μπας και γλιτωσω και το πολυμετρο ? :) )

 

** μηπως πρεπει να ασχολειθουμε μονο με την φαινομενη στις πραξεις να βρουμε το συνφ και να το διορθωσουμε απλα με ενα βατομετρο βολτομετρο και αμπερομετρο στον πινακα? και να αφισουμε το βημα 3 και 4 ? ** σε λιγο θα μπερδεψω και εσας :)

Edited by 3l3ctr1c
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αααα δεν το ήξερα συνάδελφε. ήταν πολύ ωραία η παρατήρηση σου και ευτυχώς το έμαθα και εγώ τώρα.

 

στον τυπο που χρησιμοποιησες εβαλες συντελστη για cosφ=0.4.Θα πρεπει λοιπον να χρησιμοποιησεις την αναλογη πραγματικη ισχυ.

Στο ονομαστικο φορτιο ο συντελεστης θα ειναι πολυ μεγαλυτερος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα.

Ως γνωστό, για τη διόρθωση συνφ μιας εγκατάστασης η ισχύς των πυκνωτών προκύπτει από τον τύπο: Q = P (tanφ1 - tanφ2), όπου:
P: ισχύς εγκατάστασης
φ1: διαφορά φάσης χωρίς πυκνωτές
φ2: διαφορά φάσης με πυκνωτές

Θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις:

1) Υποθέτω ότι το P είναι η πραγματική μέγιστη ισχύς και όχι η εγκατεστημένη, αφού σε μια εγκατάσταση δεν λειτουργούν ταυτόχρονα όλες οι συσκευές. Το θέμα είναι πώς την υπολογίζουμε.

2) Πώς υπολογίζεται η χρέωση της άεργης ενέργειας από τη ΔΕΗ, ώστε να είναι δυνατή η εκτίμηση της απόσβεσης της εγκατάστασης πυκνωτών;

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος για τον υπολογισμό του πυκνωτή για τη βελτίωση συνφ είναι:

 

C = [P * (εφφ1-εφφ2)] / [2 * π * f * U^2]

 

P= πραγματική ισχύς καταναλωτή [W]

εφφ1 = εφαπτομένη αρχικής γωνίας (αν το αρχικό συνφ είναι 0,35 τότε εφφ1=εφαπτομένη του τόξου συνημιτόνου 0,35)

εφφ2 = εφαπτομένη τελικής γωνίας (αν το επιθυμητό -τελικό- συνφ είναι 0,85 τότε εφφ2=εφαπτομένη του τόξου συνημιτόνου 0,85)

f = συχνότητα δικτύου (50Hz)

U = τάση δικτύου (230V)

 

χρειάζεται και αντίσταση για την εκφόρτιση του πυκνωτή.

 

Βελτιώνοντας το συνφ ο καταναλωτής απορροφά λιγότερο ρεύμα (λιγότερα αμπέρ). Εξακολουθεί και απορροφά την ίδια πραγματική ισχύ (δηλαδή τα ίδια Watt και επακόλουθα τις ίδιες kWh που χρεώνει η ΔΕΗ)

Link to comment
Share on other sites

 

Βελτιώνοντας το συνφ ο καταναλωτής απορροφά λιγότερο ρεύμα (λιγότερα αμπέρ). Εξακολουθεί και απορροφά την ίδια πραγματική ισχύ (δηλαδή τα ίδια Watt και επακόλουθα τις ίδιες kWh που χρεώνει η ΔΕΗ)

 

Με την εγκατάσταση πυκνωτών, η ενεργές kWh παραμένουν ίδιες, ενώ οι άεργες μειώνονται.

Αυτό που ρωτάω είναι πώς χρεώνει η ΔΕΗ τις άεργες kWh.

Τις προσθέτει στις ενεργές και τις χρεώνει ως σύνολο ;

Υποθέτω πως όχι, αφού πρόκειται για διανυσματικά μεγέθη.

Η φαινόμενη (συνολική) ισχύς ισούται με το διανυσματικό άθροισμα της ενεργής και της άεργης: Ρφ = (Ρε2α2)1/2

 

Επίσης, υπάρχει κάποιο "πρόστιμο" όταν το cosφ είναι μικρότερο από κάποιο όριο (πχ 0,85) ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.