Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Στοκάρισμα γυψοσανίδας


Recommended Posts

Την προσφορά μου την έδωσε γυψοσανιδάς.

Σήμερα το πρωι ξαναμίλησα (με πήρε ο ίδιος) και του είπα ότι είναι πολλά και δεν θα προχωρήσω. Στην συνέχεια ξεκίνησε να μου λέει ότι πρέπει να γίνει σωστή δουλειά γιατί αλλιώς τα φαίνεται στα σημεία κλπ, και θα το μονώσει κ τα γνωστά.

 

Του είπα ότι για 30 τετραγωνικά είναι πάρα πολλά, και με ενημέρωσε ότι είχε βγάλει προσφορά για 60!! Τι να πω. Ήμαρτον δηλαδή. Όπως και να χει δεν φέρθηκε καθόλου εντάξει και τον γείωσα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα ((θεωρητικα)) μιλαει για 1350 ευρω που ειναι σχετικα οκ..

Βεβαια η συμπεριφορα του δεν ηταν και η καλυτερη.. Πιστευω παντως πως αν το ψαξεις λιγο θα βρεις σε αυτα τα λεφτα καλο μαστορα να σου κανει τη δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου οι τμές που δίνει ο Akius είναι για υπεργολαβία όλα τα supermarket του jumbo

 

σαφώς και η ποσότητα καθορίζει την τιμή, επίσης άλλη η τιμή λιανικής άλλη η τιμή χονδρικής

 

τώρα την τιμή που δίνει ο pbarbalias δεν μορώ να την κρίνω διότι δεν κάταλαβα τις εργασίες που περιγράφει

--------------

μα καλά την τιμή σου την έδωσε στον αέρα;

δεν τον είδε τον χώρο;

Link to comment
Share on other sites

ενταξει καμια φορα μπερδευω τις τιμες που εχω εγω παντου λογου ογκου δουλειας με τις τιμες για μικρα εργα....

 

παντως αν εχεις myri κανα γνωστο να παρουμε καμια εργολαβια στα jumbo εστω και αν πληρωθουμε σε ειδος καλα ειναι...περιμενω παιδι σε λιγο επομενως ολο εκει θαμαι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο εξωπραγματικες.. Προσφατα σε δουλεια γυψοσανιδας (ταβανι 100τμ, τζακι) εκλεισε 17ευρω αν θυμαμαι καλα.. Τα υπολοιπα δεν τα ξερω γιατι δεν εστειλα εγω συνεργειο αλλα δεν ειναι δα και οι εποχες που δεν προλαβαινουν τις δουλειες για να χτυπανε...

Link to comment
Share on other sites

Τον χώρο τον είδε myri. Ο ίδιος μέτρησε. Και μένα τα τετραγωνικά ήταν απορία μου.

 

Όταν δίνει κάποιος τιμή 20 ευρώ / τετραγωνικό είναι το τελικό κόστος για εμένα σωστά?

Η αυτό είναι απλά τα υλικά χωρίς τα μεροκάμματα?

 

Αλλά και πάλι 60 τετρ. χ 20 = 1200. Να ζήταγε άλλα 1500 για 3 μέρες δουλειά?

 

Θα το ψάξω λίγο ακόμα. Αύριο θα πάει να ξεκινήσει τοποθέτηση σε ένα διπλανό σπίτι (άλλου ιδιοκτήτη) και πραγματικά σκέφτομαι να περάσω μία βόλτα από εκεί να τον κράξω στα ίσια.

Link to comment
Share on other sites

Akius,

συμφωνώ απόλυτα με τις τιμές.

Δεν είμαι σε ακριβή περιοχή και το σπίτι είναι υμι-υπόγειο 30ετίας.

 

Αν όντως βρω κάποιον σε αυτά τα νούμερα, θα του δώσω επιτόπου προκαταβολή να τον κλείσω. Σε αντίθετη περίπτωση σκέφτομαι να τα περάσω σιγά σιγά με έναν φίλο. Όσο πιο πολύ το ψάχνω τόσο πιο πολύ εκνευρίζομαι για τα 2.700 διότι είναι τουλάχιστον κλεψιά.

 

1) Δεν μας νοιάζει η περιοχή για να εξάγεις κόστος

 

2) Εκνευρίσου όσο θες όταν θα πίνεις το φραπεδάκι σου με 4€ στην χάι καφετέρια της φτωχής γειτονιάς σου.....και άσε τους επαγγελματίες να χρεώνουν όσο γουστάρουν.

 

3) Όλοι οι υπόλοιποι συνάδελφοι γίνατε κριτές των γυψοσανιδάδων και πόσο χρεώνουν ?

Όταν για αλλαγή χρήσης χωρίς εργασίες ζητήσετε 1200+400 το τοπογραφικό μην απορήσετε ή χαλαστείτε αν σας πουν ΚΛΕΦΤΕΣ.

Καθώς και εμένα κατά τη γνώμη μου αλλαγή χρήσης χωρίς εργασίες και 1700€ είναι κλεψιά.

Κλέφτες θα σας πω αν χρεώσετε πάνω από 300€ για μικρής κλίμακας.

 

Σοβαρευτείτε συνάδελφοι.

 

pbarbalias κάνε ότι καταλαβαίνεις αλλά μην κρίνεις.

Ελεύθερη αγορά είναι και ο καθένας ανάλογα την τέχνη του, το μεράκι του, το αποτέλεσμα, το όνομα, τη δυσκολία, τη δουλειά και 1002 χρεώνει ότι γουστάρει.

 

Αν θες σαν καλό καταναλωτής ψάξου και αλλού.

 

Και λυπάμαι που βλέπω συναδέλφους που εκτιμώ να τους έχει παρασύρει ένας τυχόντας στην ανάλυση τιμών-κόστους και εξαγωγής του "ιδεατού κέρδους".

Με πιο δικαίωμα χωρίς καν να γνωρίζετε τι και πως ?

 

Μπράβο ρε παιδιά. Αν αυτό γινόταν για εσάς θα είχατε αραδιάσει νόμους περί ελεύθερης αγοράς και ανταγωνισμού και 1002 άλλες ********.

 

Πήγαινε να τον κράξεις ή να τον βρίσεις ως λες μπαρμπαλιά αλλά πρόσεχε γιατί είσαι εκτός έδρας και ήδη λάθος.

 

 

Εν κατακλείδι να πω πως διαφωνώ κάθετα και οριζόντια να αναγράφονται τέτοιες αερολογίες και βλακείες σε επιστημονικό φόρουμ (έτσι λέει στην πόρτα) από συναδέλφους.

 

Τώρα αν έχετε τέτοιες κοινωνικές ευαισθησίες τι θα κάνει ο κάθε μπαρμπαλιάς με τη γυψοσανίδα του (το μερεμέτι του μπαρμπα Κώστα), αν θα τον δαγκώσουν ή θα το κάνουν δωρεάν τότε σας καλώ να γραφτείτε σε ΜΚΟ και να προσφέρετε δωρεάν απόψεις και έργο.

 

Δλδ ρε μάγκες για γυψοσανίδα 10μ2 τι θα πληρώνατε σε ένα έργο που έχω κέντρο Αθήνα ? 200 ? 300 ?

Συνθήκες έργου - δυσκολία και ποιότητα πελάτη δεν μετράνε ε ?

Αν σας πω πως χρέωσα μόνωση ασφαλτόπανο και ελαστομερές 15€/μ2 και για 3000€ ο πελάτης μου έβγαλε την Παναγία και ζητούσε τον ουρανό με τ' άστρα, δεν έπρεπε να τον χρεώσω 30€/μ2 για ψυχική οδύνη ?

 

Over

 

 

ps1: Μπαρμπαλιά μην το πάρεις προσωπικά.

ps2: Πόσο θα χρέωνες ένα προγραμματάκι που θα σου πάρει 1-2 μέρες ? Με το υλικό ή με την ώρα ? Σκέψου τα ....και μην θες τα δικά σου δικά σου και τα δικά μου δικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τα νούμερα. Η συνήθης χρέωση στις προσφορές που έχω για τα έργα που κάνω - όταν έκανα - είναι 21 ευρώ για χωρίσματα με σκελετό μόνο, 5 ευρώ η μόνωση με πετροβάμβακα αν την χρειάζεσαι, επένδυση με σκελετό και μονή γυψοσανίδα 17 ευρώ και τέλος σπατουλασιτό πλαστικό από τον μπογιατζή 7 ως 8 ευρώ το τ.μ. Φυσικά αυτές οι τιμές είναι καθαρή αξία χωρίς Φ.Π.Α.

Συμφωνώ επίσης για τις κατασκευαστικές παρατηρήσεις με τον spa4 αν και θεωρώ ότι αυτές πρέπει να γίνονται πάντα και είναι εννοούμενες μέσα στις τιμές αυτές για την βέλτιστη ποιότητα κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ TheoTDM900,

 

ελεύθερη αγορά είναι κ ο καθένας προφανώς μπορεί να χρεώσει ότι θεωρεί πιο σωστό. Ταυτόχρονα όμως οφείλω για μια εργασία που θα πληρώσω να κάνω μια έρευνα αγοράς και να μην με χρεώνουν ότι να ναι.

Όσον αφορά την περιοχή είναι γνωστό ότι άλλη τιμή δίνουν οι τεχνίτες σε σπίτια της Κηφισιάς, και άλλη στα Πατήσια.. Δεν το λέω εγώ, το λένε οι περισσότεροι στην αγορά.

Για το φραπεδάκι μάλλον θα σε στενοχωρήσω, δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να πάω για καφέ εδώ και 2 χρόνια.

 

Δεν το παίρνω προσωπικά αλλά μιας και τα υστερόγραφα απευθύνονται σε μένα να απαντήσω:

 

ps1) Όταν αναφέρει 3-4 φορές το όνομά μου αρχίζει κ γίνεται λίγο προσωπικό το κείμενο.

ps2) Ούτε με υλικά ούτε με ώρα. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες, όπως η οικονομική κατάσταση του πελάτη, αν θέλει να γίνει επείγον, αν είναι συνεργάσιμος ή δύσκολος στην επικοινωνία κλπ. Θεωρώ ότι το κάνω καλά γιατί πάντα δέχομαι ευχαριστίες και πάντα με προτείνουν και αλλού. Αρκετές φορές το κάνω και δωρεάν.

 

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι ένα forum υπάρχει για ανταλλαγή απόψεων, και το να ανεβάζεις τους τόνους μάλλον δεν ωφελεί σε κάτι.

Σε κάθε περίπτωση λυπάμαι όταν διαβάζω τέτοιου είδους posts.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.