Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερυψωμένη στέγη - Πρόβλημα επίβλεψης


zak

Recommended Posts

Συνάδελφοι θέλω να σας ρωτήσω κάτι που μου συμβαίνει πρώτη φορά.

 

Τελειώνοντας τις τοιχοποιίες στους ορόφους σε μια καινούργια οικοδομή, ο ιδιοκτήτης (ερήμην μου και χωρίς να με ειδοποιήσει) έβαλε τον τουβλά να χτίσει στην οροφή της τελευταίας πλάκας τα δύο τρίγωνα πάνω στα οποία καταλήγει και στηρίζεται στην άκρη η δίριχτη στέγη. Το πρόβλημα είναι ότι: 1ον) το ύψος των τριγώνων έγινε 3μ (στην άδεια το επιτρεπόμενο ύψος στέγης είναι 2μ) και 2ον) οι τοιχοποιίες βρίσκονται ακριβώς στην άκρη της οικοδομής και απλώς ακουμπούν πάνω στην πλάκα! Δηλαδή με ένα μικρό κούνημα είναι πιθανόν να πέσουν από μεγάλο ύψος!

 

Στον ιδιοκτήτη ξεκαθάρισα ότι αν δεν τις γκρεμίσει και δεν τις κατασκευάσει σωστά και μέχρι το πολύ 2μ μέγιστο ύψος, δεν υπογράφω υπεύθυνη δήλωση για να πάρει ρεύμα. Το θέμα είναι το εξής: είμαι υποχρεωμένος να δηλώσω παραίτηση τώρα; Μπορώ ή πρέπει να περιμένω να δω τι θα κάνει και προχωράω αναλόγως; Αν δεν το γκρεμίσει τι πρέπει να κάνω σύμφωνα με την νομοθεσία; Υπόψη ότι έχω πληρωθεί για την επίβλεψη. Υπάρχει τρόπος με υπεύθυνη δήλωση να βεβαιώσω ότι έκανα επίβλεψη μέχρι κάποιο σημείο και από ‘κει και πέρα κάθε ευθύνη βαραίνει τον ιδιοκτήτη;

 

Αν ξέρει κάποιος συνάδερφος ας βοηθήσει. Θα το εκτιμούσα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα: το επιτρεπόμενο ύψος στέγης ξεπεράστηκε με το ύψος της οικοδομής να είναι στο μέγιστο της περιοχής ή πιο χαμηλά; Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος στέγης αναφέρεται αν θυμάμαι καλά για το τμήμα της στέγης που στο ιδεατό στερεό εξέχει του μέγιστου περιοχής.

 

Στα λοιπά ακόμα και τώρα έχεις δικαίωμα να παραιτηθείς εφόσον ο πελάτης παρέβηκε τους όρους δόμησης και τους κανόνες της μηχανικής (αστήρικτη τοιχοποιΐα). Εφόσον παραιτηθείς υποβάλλεις τεχνική έκθεση με τις εργασίες που έχουν περατωθεί ως σήμερα και επιστρέφεις τις αμοιβές για τις υπόλοιπες εργασίες.

Πάντως η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις μήπως με αναθεώρηση αδείας μπορείς να καλύψεις την επιθυμία του πελάτη σου και να του επιβάλλεις να χτίσει τα καλκάνια με τέτοιο τρόπο που να είναι ασφαλή. Στην τελική πες του ότι αν πέσουν μάλλον στο δικό του κεφάλι θα πέσουν και όχι σε κανενός άλλου. :)

Link to comment
Share on other sites

κάνε του μια γραπτή δήλωση μήπως φοβηθεί και πες του να το γκρεμίσει δίοι είναι καθυπέρβαση της άδειας και επικίνδυνο

να δούμε τι θα γίνει και αν δε βάλει μυαλό σκέφτεσαι την παράιτηση

 

βγάλε και 2-3 φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

cna & myri ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις!

 

cna το ύψος της οικοδομής έχει εξαντληθεί. Μέγιστο επιτρεπόμενο είναι 7.5μ μέχρι την τελευταία στάθμη πλάκας (όπως και έγινε στην πράξη) και 2μ το πολύ για τη στέγη. Οπότε δεν μπορεί με κανέναν τρόπο να γίνει αναθεώρηση αφού είμαι εκτός του επιτρεπόμενου ύψους

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα: το επιτρεπόμενο ύψος στέγης ξεπεράστηκε με το ύψος της οικοδομής να είναι στο μέγιστο της περιοχής ή πιο χαμηλά; Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος στέγης αναφέρεται αν θυμάμαι καλά για το τμήμα της στέγης που στο ιδεατό στερεό εξέχει του μέγιστου περιοχής.

 

Πολύ Χρήσιμο!!! Τεκμηριώνεται απο κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.