Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση άδειας


Recommended Posts

εχω αδεια που ληγει σε 1 χρονο....

ομως αυτη η αδεια πριν 3 μηνες εκανα την διαδικασια ολοκληρωσης της για δεη-εφορια-ικα...

 

τωρα οι ιδιοι ιδιοκτητες θελουνε καποιες αλλαγες ...συγκεκριμενα θελουνε προσθηκη τετραγωνικων κλειστου χωρου σταθμευσης στο ισογειο και προσθηκη περγκολας στο δωμα καθως και μεγαλυτερη αποληξη κλιμακοστασιου....

 

 

ποια διαδικασια ακολουθω?

παω αναθεωρηση το ιδιο στελεχος?

 

οι μηχανικοι θα ειναι οι ιδιοι εκτος απο μηχανολογο

 

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα.

Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις σχετικά με μια δουλεία που έχω.

Σε μια οικοδομή του ’74 στο ισόγειο υπάρχουν 4 διαμερίσματα και ο ιδιοκτήτης θέλει να τα μετατρέψει σε 2 διαμ/τα + 1 κατάστημα.

1) Θα ακολουθησω τους συντελεστές δόμησης της αρχικής άδειας για να κάνω την αναθεώρηση άδειας για αλλαγή εσωτερικών διαρρυθμίσεων ?

2) Όσον αφορά τις θέσεις γκαράζ τι γίνεται? Στο υποτυπώδες διάγραμμα κάλυψης του ’74 δεν αναφέρονται θέσεις στάθμευσης. Θα πάω με τους παλιούς όρους δόμησης και δεν θα έχω πρόβλημα η θα πάω με τους καινούργιους και θα πρέπει να βρω η να εξαγοράσω θέσεις στάθμευσης? Η πρασιά είναι 4 μ. Δεν ξέρω αν μπορώ να τοποθετήσω εκεί καποιες θέσεις.

Προς το παρόν παρκάρουν οι ιδιοκτήτες κάθετα στην πρασιά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ρώτησα το πρωί αλλά δεν μπορώ να βρώ την ερώτηση μου και γι΄αυτό ξαναρωτάω. Σε οικοδομή με άδεια 3/2008 θέλω να κάνω αναθεώρηση. Στην άδεια φαίνεται η/υ 1,5 μ2 περίπου που έχει μετρήσει σε κάλυψη και όχι σε δόμηση ( το οποίο είναι λάθος) και ο ιδιοκτήτης θέλει να το κλείσει ( υπάρχει υπόλοιπο δόμησης) . Είναι 1ος όροφος,

1.Εκτός από την κάτοψη, όψεις, τομές, διάγραμμα κάλυψης χρειάζεται και τοπογραφικό?

2.Στις όψεις θα φαίνεται και το ισόγειο?

3.χρειάζεται μελέτη κενακ?

4. Εάν χρειάζεται τοπογραφικό πρέπει να έχει και αμοιβή?

5. Γενικά χρειάζονται αμοιβές? είναι πολύ μικρή η αλλαγή

6. Σαν τίτλο στα σχέδια θα γράφω π.χ αναθεώρηση αδειας.../03/2008 κάτοψη ορόφου?

Περιμένω τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να κάνω αναθεώρηση σε προσθήκη καθ΄ύψος που έγινε το 2009. Η άδεια του ισογείου είναι του 85. Παρατηρώ το διάγραμμα κάλυψης του 85 και βλέπω ότι έχει λάθος στην κάλυψη και δόμηση και το οποίο δεν το διόρθωσα στην άδεια της προσθήκης γιατί δεν το είδα. Στο καινούργιο διάγραμμα κάλυψης που θα κάνω πρέπει να διορθώσω τα λάθη ή να γράψω χ μ2 βάσει της αδείας...../85?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά: ΔΕΝ βασίζεσαι στα παλιά διαγράμματα, αλλά κάνεις αποτύπωση και έλεγχο με αυτά της υπάρχουσας κατάστασης.

#5

1 τοπογραφικό νέο όχι(εφ' όσον δεν άλαξε κάτι στην περιοχή)

2 δείχνουμε ολόκληρη την όψη

3 εφόσον έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός οχι ΚΕΝΑΚ. Δες όμως και την νομοθεσία

4 οτι ξανακάνουμε το πληρωνόμαστε

5 οτι ξανακάνουμε το πληρωνόμαστε

6 τον αρχικό τίτλο και σε παρένθεση "αναθεώρση της .../03/2008 οικοδομικής άδειας ως προς την αύξηση εμβαδού)

#6

το διάγραμα κάλυψης περιλαμβάνει αθροιστικά τα νέα δεδομένα και τα παλιά και έλεγχο με τους ισχύοντες όρους δόμησης

Link to comment
Share on other sites

........

4 οτι ξανακάνουμε το πληρωνόμαστε

5 οτι ξανακάνουμε το πληρωνόμαστε

6 τον αρχικό τίτλο και σε παρένθεση "αναθεώρση της .../03/2008 οικοδομικής άδειας ως προς την αύξηση εμβαδού)

............................

 

Μπορούμε να κάνουμε αναθεώρηση, σε άδεια που δεν έχει λήξει ακόμη,

όταν δεν είμαστε εμείς αυτοί που την εκδώσανε;

 

Αν ναι απαιτούνται όλες οι αμοιβές σαν να εκδίδεται από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Για μελέτη μπορείς αλλά για επίβλεψη όχι.Πρέπει να προηγηθεί παραίτηση επιβλέποντα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά: ΔΕΝ βασίζεσαι στα παλιά διαγράμματα, αλλά κάνεις αποτύπωση και έλεγχο με αυτά της υπάρχουσας κατάστασης.

#5

1 τοπογραφικό νέο όχι(εφ' όσον δεν άλαξε κάτι στην περιοχή)

2 δείχνουμε ολόκληρη την όψη

3 εφόσον έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός οχι ΚΕΝΑΚ. Δες όμως και την νομοθεσία

4 οτι ξανακάνουμε το πληρωνόμαστε

5 οτι ξανακάνουμε το πληρωνόμαστε

6 τον αρχικό τίτλο και σε παρένθεση "αναθεώρση της .../03/2008 οικοδομικής άδειας ως προς την αύξηση εμβαδού)

#6

το διάγραμα κάλυψης περιλαμβάνει αθροιστικά τα νέα δεδομένα και τα παλιά και έλεγχο με τους ισχύοντες όρους δόμησης

Αυξάνεται όμως ο συντελεστής δόμησης, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει 3μ2 επιπρόσθετα επειδή δεν είχε ληφθεί υπ΄όψιν το 85 ή απλά γράφω εγώ τα σωστά μ2 στο νέο διάγραμμα κάλυψης χωρίς να επιβαρυνθεί ο ιδιοκτήτης και να έχει και εισφορές στο ικα κ.α?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.