Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδυμασία Τοπογράφου Μηχανικού


mitsoubas

Recommended Posts

Γεια σας!Θα ήθελα να διαβάσω απόψεις Τοπογράφων Μηχανικών πάνω στο θέμα της ενδυμασίας στη δουλειά.Ποιό θεωρείται ότι είναι το πιο σωστό,λειτουργικό και άνετο ντύσιμο(παντελόνι,παπούτσια κτλ) για εργασίες πεδίου(για χειμώνα και καλοκαίρι )?

 

Παρατηρήσεις:

1. Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

2. Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιας και ειμαι και σε εναν ορειβατικο συλλογο φοραω τα ρουχα της ορειβασιας και ειμαι κομπλε.

Τα μποτακια σε πανε οπου θες και τα υπολοιπα ρουχα ειναι πολυ ελαφρια και ζεστα οταν χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με τα μποτάκια ορειβασίας έχω βολευτεί πολύ. Ιδίως όταν έχω δύσβατη περιοχή. Τα χρυσοπλήρωσα βέβαια όταν τα πήρα αλλά άξιζαν το κόπο. Επίσης προτιμάω να φοράω τζιν αντί για φόρμα ή βερμούδα για να μην έχω πρόβλημα με αγκάθια, θάμνους και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Mποτάκια (ορειβατικά ή άλλα - εγω χρησιμοποιώ εργοταξιακά καλής ποιότητας (να γλιτώνουμε και τις πρόκες στο εργοτάξιο) οπωσδήποτε παντελόνι άνετο και αντοχής, γυαλιά ηλίου και καπέλλο (και αντιηλιακό ειδικά για εμάς τους φωτοευαίσθητους ανοιχτόδερμους), ζώνη για να κρεμάς το μέτρο, τσέπες για μολύβι και λοιπά εξαρτήματα...

Link to comment
Share on other sites

ολοι με τα μποτακια!!!μπραβο.σαν τους καλους προσκοπους.

εγω καλοκαιρι παντοφλα(αυτη την γνωστη παμφθηνη των 5 ευρω) ανεξαρτητου συνθηκων (και αγκαθια να εχει δηλαδη) και τον χειμωνα ενα ελαφρυ παπουτσι.κατα τα λοιπα οπως ντυνομαι καθημερινα.

(αυτο με τα μποτακια μου θυμιζει την ιστορια που οι εξ Αθηνων πηγαινουν στην επαρχια με σουπερ ορειβατικο παπουτσι και βρισκουν τους ντοπιους να κυκλοφορουν στα βουνα με σαγιοναρα)γενηθηκα και μεγαλωσα στην Ελληνικη Υπαιθρο οποτε και ξυπολητος δεν εχω προβλημα

παραθετω την κατωτερω πραγματικη ιστορια εστω και αν αρκετοι θα φριξουν.

Ειναι τελη της δεκαετιας του 80 και καποιος εξ Αθηνων θελει να αγορασει μια εκταση εδω.Η εκταση ειναι περιπου 100 στρεματα ,αλλα οταν την ειδα ειπα ξεκαθαρα στο μεσιτη οτι αποκλειεται να μετρηθει.

οι λογοι

α)πυκνη δασικη εκταση ,με πολυ πυκνα πευκα ,βατους,πουρναρια,αγκαθια κλπ οπου οχι μονο δεν υπηρχε

χωρος να στησεις οργανο αλλα δεν μπορουσες καν να περπατησεις μεσα ουτε 2 μετρα.

β)υπηρχε μια ξηρολιθια οπου μερικως μονο μπορουσες να περπατησεις πανω .

γ)ηταν καλοκαιρι και οι οχιες η εχιδνες εκαναν τις διακοπες τους σαυτην ακριβως την εκταση

Ο μεσιτης που μου εδειξε την εκταση ,μου ειπε επι λεξει "τωρα καταλαβαινω ποιοι βαζουν τις φωτιες .οι τοπογραφοι για να μπορουν να μετρανε ανετα"

Του ξεκαθαρισα οτι τοπογραφικο δεν γινεται -ειδικα λογω φιδιων.

Μετα απο δυο μερες με ξαναπηρε τηλεφωνο και μου ειπε οτι αναλαμβανει τις μετρησεις υπαιθρου( με κορδελα μονο φυσικα) αρκει να παρει το 30% της αμοιβης του τοπογραφικου αυτος και ενας φιλος του που θα τον βοηθουσε .

Στην πραξη θα επαιρναν μονο την περιμετρο με κορδελα ,οποτε θα εβγαινε ενα τοπογραφικο στο πολυ περιπου.

Σαν νεος που ημουν τοτε το δεχτηκα.εξαλου η αξια αυτης της εκτασης ηταν σχεδον μηδαμινη.ειχα ομως την απορια πως δεν φοβοντουσαν τα φιδια.

Α μου ειπε ο μεσιτης:ο φιλος μου εχει μια καταπληκτικη ιδεα για να μην κινδυνευσουμε απο τα φιδια.Και μου την αποκαλυψε:Θα το μετρουσανε τελειως μα τελειως ξυπολητοι..και ετσι εγινε.ειτε το πιστευετε ειτε οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω συχνά τοπογραφικά, αλλά όταν κάνω αποσβαίνω κάτι φόρμες adidas αγορασμένες προ πενταετίας και φυσικά ίδιας μάρκας αθλητικό παπουτσάκι για να είμαι trendy.

Link to comment
Share on other sites

1) Τα φίδια μην τα φοβάστε, σας φοβούνται περισσότερο! Ζήστε με αυτά! Αφήστε τα να φύγουν. Μην τα σκοτώνετε (αφήνετε να ζήσουν περίπου 100 ποντίκια τα οποία θα έτρωγε ένα φίδι στην ζωή του). Αν σας τσιμπήσουν ψύχραιμη αντιμετώπιση (αν είναι οχιά) πας στο νοσοκομείο και κάνεις τον αντιοφικό ορό. Πάει αυτό!

 

2) Για να αποφύγουμε μπελάδες φοράμε άρβυλα. Τέλος!

 

3) Τζινάκι κλασσικά για αγκάθια και για κάθε νόμιμη χρήση

 

4) Το καλοκαίρι, μακρύ άσπρο πουκάμισο και καπέλο πλατύ, αντηλιακό κλπ. Προσοχή: Ο ήλιος μπορεί να σκοτώσει αργά και επώδυνα. Τα φίδια σπάνια μπορεί να σε σκοτώσουν (και ακόμα σπανιότερα στην Ελλάδα)

 

5) Τον χειμώνα αντιανέμιο στάνταρ. Αν είσαι στο όργανο κι έχει μηδέν βαθμούς μέσα σε ρέμα καμμιά 10αριά ώρες με βοριά τότε ...την γ@#$%σες ότι και να φορέσεις...

Αν είσαι κροκίστας κάτι θα γλυτώσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Τα φίδια μην τα φοβάστε, σας φοβούνται περισσότερο! Ζήστε με αυτά! Αφήστε τα να φύγουν. Μην τα σκοτώνετε

Συμφωνω και επαυξανω,εξαλου μερικα ειδη ειναι ωφελιμα διοτι τρωνε τις οχιες.

εξαλου εχουν τα ιδια δικαιωματα στη ζωη με μας σαυτον τον πλανητη.

μέσα σε ρέμα καμμιά .......
δεν υπαρχει τιποτα πιο υπουλο απο την ρεματια.

ΥΓ αν θελετε να φυγουν τα φιδια και να κανετε ησυχα την δουλεια σας ,καψτε θειαφι η πλαστικα.Αντιθετα αυτο που θα τα φερει σιγουρα κοντα σας ειναι η μυρουδια του γαλακτος (αλλα και αλλης τροφης που τους αρεσει)

αν ομως παρολα αυτα τα φοβαστε ,και ειστε σε επικινδυνη περιοχη αντι μποτακια προτιμηστε ψαρογαλοτσες που καλυπτουν ολο μα ολο το ποδι.οποτε ειστε σιγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.