Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπλισμός τοιχίου περίφραξης


 
gio

Recommended Posts

Συνάδελφοι χρειάζομαι τη βοήθεια σας. θα κατασκευάσω τοίχο περίφραξης και συνολικού ύψους 0,80μ. Τα 40εκ. θα είναι οπλισμένο σκυρόδεμα και στο υπόλοιπο ύψος θα τοποθετηθούν ξύλινες δοκοί. Το μήκος του τοίχου είναι 20μ. Η ερώτηση είναι η θεμελίωση θα τρέχει σε όλο το μήκος της δοκού? μου φαίνεται υπερβολικό για τόσο μικρό ύψος (40εκ) αλλά το βάρος της ξύλινης κατασκευής? Είμαι νέα αρχιτέκτονας και αυτό είναι το πρώτο κατασκευαστικό με το οποίο ασχολούμαι, οπότε ζητώ κατανόηση...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα έχεις τοιχο περιφραξης 40 εκατοστα παχους 20 εκ και απο πανω ξυλεια υψους 40 εκ; Η ξυλεια θα ειναι....; απο τι; θα ειανι αντι για μεταλλικα καγκελα ας πουμε ξυλινα καγκελα; διαστασεις;

Μια αποψη ειναι σε τοιχειο 40εκ να κανεις βαση στο εδαφος τα 2/3 του εξωτ.υψους της περιφραξης. επισης θα μπορουσες να κανεις μικρο πεδιλο. (ολα αυτα υποθετικα)

Δωσε μας στοιχεια. Επισης τι εδαφος ειναι κλιση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επειδή πρώτη φορά ασχολούμαι με περίφραξη και δεν έχω ιδέα από ελάχιστο οπλισμό και διατομή σε τοιχίο-σενάζι. Το ύψος του τοιχίου θα είναι 0,6-0,7μ. και το συνολικό ύψος περίφραξης 2,00μ. Πόσο πρέπει να είναι η εκσκαφή (διατομή,βάθος) και τι είδους θεμελίωση απαιτείται? Χρειάζεται πέδιλο ή απλή έδραση του τοιχίου μες στο χώμα? Και πόσο θα μπεί μες στο χώμα? Κατηγορία σκυροδέματος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι καινούριος στο site και απ'ότι βλέπω έχει πέσει πολλή μελέτη και ασχολία απο άτομα με γνώσεις. Δεν γνωρίζω αν πρέπει να ανοίξω καινούριο τοπικ όπως το λέτε για να σας αναφέρω τον προβλιματισμό μου! Έχω αναλάβει την κατασκευή περίφραξης απο Ωπλισμένο Σκυρόδεμα σε μια παραδοσιακή κατοικία στο Πόρτο Ράφτη. Ο προβληματισμός μου αφορά τα εξής:

 

1) Στην αριστερή πλευρά του περιβάλλοντα χώρου ακριβώς επάνω στην υφιστάμενη περίφραξη μήκους 15 μέτρων απο τσιμεντόλιθους και θεμελίωση άοπλου σκυροδέματος έχουν ριζώσει δέντρα μεγάλου μεγέθους. Σχίνα, ελλιές κτλ. 

2) Η κλίση του οικοπέδου είναι περι το 40% 

3) Το ύψος του πρανούς στην εξωτερική πλευρά είναι απο +1.80 μ έως -1.40 μ διαφορετικό απο το ύψος εδάφους εντός της περίφραξης που είναι κομένο σε 4 βαθμίδες-παρτέρια.

 

Η αρχική μου σκέψη αφορά την κατασκευή ενιαίου τοιχίου (15 x 3 x 0,25 m) που θα εδράζεται σε gross beton σε τρείς βαθμίδες μήκους 5 μέτρων έκαστη με ένωση απο κρυφοκωλόνες (0,25 x 0,25 m) στην αλλαγή κλίσης ωστε να βρίσκεται μόνιμα κατα 2/3 εντός του εξωτερικού πρανούς.

 

Ερωτήσεις...

1) έχει κατασκευάσει κάποιος αντίστοιχη περίπτωση? Χρειάζεται εκσκαφές και επιχώσεις ωστε να διαμορφωθεί μια ισορροπία μεταξύ εσω/έξω πρανούς?

2) χρειάζομαι ωπλισμό αντίστοιχου με φέροντος τοιχίου παρόλο που για το 1 μέτρο εκτός πρανούς οι ανεμοπιέσεις είναι αμελητέες?

3) στην κάτω αριστερή γωνία υπάρχει διαφορική καθίζηση λόγω απόπλυσης υλικού απο το εσωτερικό τμήμα προς τα έξω καθώς οι κάτω τσιμεντόπλιθες δεν άντεξαν την πίεση του νερού και του χώματος και άνοιξαν. Χρειάζεται κατασκευή αποστράγγισης στο νέο τοιχίο? 

4) Θα κάνατε ντρενάζ εξωτερικά του τοιχίου υπο την άποψη οτι το συνορεύον οικόπεδο έχει υψηλή στάθμη πρανούς και είναι δασικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.