Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστασιολόγηση και όπλιση δεξαμενής νερού


 

Recommended Posts

Πληρέστατη η λίστα...

Γιατί όμως φορτία ηρεμίας; εφόσον αρχικά το σκάμμα πέριξ της δεξαμενής είναι ανοιχτό και επιχώνεται έπειτα με χαλαρές κατ' αρχάς γαίες, δεν θα έπρεπε να είναι ενεργητικές ωθήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αυτό έχουμε; Μόνο στο ΕΜΠ και σε μεγάλες εταιρείες (του εξωτερικού) το έχω δει. Έχω φάει ατελείωτες ώρες χαράς με το ρημάδι...

 

Το LARIX δεν πρέπει να έχει Π.Σ.

 

 

Πληρέστατη η λίστα...

Γιατί όμως φορτία ηρεμίας; εφόσον αρχικά το σκάμμα πέριξ της δεξαμενής είναι ανοιχτό και επιχώνεται έπειτα με χαλαρά κατ' αρχάς γαίες, δεν θα έπρεπε να είναι ενεργητικές ωθήσεις;

 

Ενεργές (όχι ενεργητικές) έχεις όταν ο φορέας μπορεί να μετακινηθεί...

 

 

@jackson: Έχω βάλει κάποια πράγματα για ελατήρια εδώ

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=7644&page=3

Καλό είναι να συγκεντρωθούν εκεί.

 

Πάντως τα ελατήρια συνδέονται μέσω του φορέα συνήθως...και στις θεμελιώσεις...

 

Σημ. Αν κάποιος ξέρει πως μπορώ να ενώσω τις διαδοχικές δημοσιεύσεις...ας μου πει...

 

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Ενεργές (όχι ενεργητικές) έχεις όταν ο φορέας μπορεί να μετακινηθεί...

 

OK. ο φορέας δεν μπορεί να μετακινηθεί, μπορεί όμως το μέτωπο εκσκαφής, εφόσον η επίχωση είναι χαλαρή ...άρα οι ωθήσεις που θα συγκρατήσουν το μέτωπο εκσκαφής θα είναι ενεργές...

post-33925-131887242256_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε, δε χρειαζότανε να το σχεδιάσεις...

ΟΚ, αν η επίχωση είναι χαλαρή (πολύ χαλαρή, που μάλλον δεν θα είναι) και έχεις αρκετά μεγάλο πλάτος επίχωσης (που μάλλον δεν θα έχεις) θα μπορούσες να πας σε ενεργητικές. Καλό είναι να μην το κάνεις αν δεν είσαι σίγουρος...

 

Σημ. Λάθος η προηγούμενη παρατήρηση, είδα Γκαζέτα και αυτός ενεργητικές το λέει, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

...θα μπορούσες να πας σε ενεργητικές...

 

Άντε ξεκαθάριζε, ενεργές ή ενεργητικές; :lol::lol::lol:

 

OK, η κοινή λογική λέει ενεργές, ο Γκαζέτας λέει ενεργές, λέει τίποτα σχετικό κανείς κανονισμός;

 

(φαντάζομαι ότι η κουβέντα είναι φιλολογική, γιατί οι ενεργές ωθήσεις γαιών με σεισμό μάλλον θα βγαίνουν μεγαλύτερες από τις ωθήσεις ηρεμίας... σε ηρεμία. Αλλά πάλι, ποιος ξέρει;;))

Link to comment
Share on other sites

Λόγω εξωτερικού, εγώ το λέω active8-). Αλλά αφού ο professor το λέει ενεργητικές, πάω πάσο, δίκιο θα 'χει...

 

Άμα μπλέξουμε περί ωθήσεων γαιών και με σεισμό, δεν θα τελειώσουμε ποτέ...Πάντως γενικά οι επίδραση του σεισμού προστίθεται είτε μιλάμε για ενεργητικές είτε για παθητικές είτε για ουδέτερες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ μπερδεύομαι, βλέπεις κάποτε τις διδάχθηκα ως ενεργές, αλλά τις ακούω και ως ενεργητικές ...που ταιριάζει καλύτερα με το παθητικές. Και επειδή έχω μια μανία με την διατύπωση, δεν ξέρω τι πρέπει να λέω...:|

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα.

Λοιπόν,τα περιμετρικά τοιχία πισίνας θεωρούνται βάσει ΕΑΚ ακλόνητοι τοίχοι ή με δυνατότητα μετακίνησης?ο λόγος που ρωτάω είναι για να δω πως θα πρέπει να υπολογίσω τις επαυξημένες σεισμικά γαίες, με monokobe ή με τραπεζοειδή επάυξηση όπως ορίζεται στην 5.3.β του ΕΑΚ? Γίνεται αναφορά ότι στους ακλόνητους τοίχους περιλαμβάνονται οι υπόγειες δεξαμενές αλλά δεν καταλαβαίνω μήπως θεωρεί απαραίτητη ύπαρξη πλάκας κάτι που υπάρχει στις υπόγειες δεξαμενές αλλά όχι στις πισίνες.ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.