Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Κολώνες και φέρουσα τοιχοποιία


Recommended Posts

σε διαβεβαιώ οτι θα ειχες την ιδια απαντηση και στο τηλεφωνο. Σε καποιον αλλο μπορεί. Μας ζητας να συμβουλεψουμε στην παρανομία και στο ποσο επικινδυνο ειναι ΝΑΙ για τα παιδια σας. Σκεφτηται ενα σεισμό του 5 που περάσατε και πολλαπλασιάστε με 10 για το 6 και με 50 για το 7. ψαξτε στο διαδικτυο για φωτο απο θυματα και μετά μπορείται να μιλάτε για εαν θα επαιρνα χρηματα για τηλεφωνική ανάλυση. Οταν δεν εχω χρηματα λεω δεν εχω χρηματα και στοπ. Δεν λεω εγω για να κανω κατι παρανομο και επικίνδυνο αλλα μέχρι εκεί.

Eπιμενω οτι πρεπει να κοπει απο το Φορουμ αυτη η κατηγορια των ιδιωτων δηλαδη.

Γρηγορα θα διαπιστωσετε οτι θα προκυψουν σοβαρα προβληματα (ακομα και μηνυσεις συναδελφων).Ενας συναδελφος με 28 χρονια εμπειριας σας το λεει.

Link to comment
Share on other sites

Κύριέ μου, αφού ο εργολάβος έκανε την "μελέτη" του και έχει γνώμη για εκσκαφές και ανέγερση, γιατί δεν απευθύνεστε στον ίδιο?

 

Αντιλαμβάνεστε τι ζητάτε?

 

Στην καλύτερη περίπτωση θεωρώ το θέμα που ανοίχτηκε εντελώς προβοκατόρικο.

 

Σας είπα πως ξέρω ότι δεν είναι σωστό αυτό που κάνω, δεν το παίζω έξυπνος, φυσικά και είναι ο λάθος δρόμος. απλά θέλω να ακούσω μια γνώμη. τόσο άσχημα έπραξα που απλά ρώτησα?

 

Αφήστε τον κ. Ροδόπουλο (δεν εγκρίνω τέτοιου είδους τοποθετήσεις) και απαντήστε σε εμένα παρακαλώ. Και κυρίως το ερώτημα Νο. 1)

 

όχι οικοδομική άδειά δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο που φτιάχνεις είναι πιθανότατα μειωμένων προδιαγραφών. Δεν υπάρχει μηχανικός που θα υπογράψει υπεύθυνα (με κίνδυνο να καταστραφεί επαγγελματικά, να πάει μέσα ή να πληρώνει τα κερατά του) και να φέρει την ευθύνη για 20 χρόνια όπως γίνεται με τις άδειες.

 

Όχι πως αν έχεις οικοδομική άδεια είναι όλα οκ, απλά είναι το ελάχιστο για μια αξιοπρεπή κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή μπορώ να σας δώσω σαν μηχανικός:

 

Σταματήστε έγκαιρα τις εργασίες και απευθυνθείτε σε κάποιον συναδελφό μου για να βγάλετε οικοδομική άδεια. Ίσως βρείτε κάποιον να αναλάβει την δουλειά "ως μην γενόμενη", καταλαβαίνετε τι εννοώ.. Εγώ προσωπικά τέτοιες δουλειές τις διώχνω κι ας μην έχω να φάω.

 

Δεν κάνετε οικονομία όταν κτίζετε χωρίς μελέτες, πετάτε τα λεφτά σας.

 

Δεν υπάρχει πιο απλός τρόπος να το γράψω, δεν έχω πρόθεση να θίξω κανέναν, τουλάχιστον όχι περισσότερο απ' όσο θίξατε εσείς έναν ολόκληρο κλάδο...

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο που φτιάχνεις είναι πιθανότατα μειωμένων προδιαγραφών. Δεν υπάρχει μηχανικός που θα υπογράψει υπεύθυνα (με κίνδυνο να καταστραφεί επαγγελματικά, να πάει μέσα ή να πληρώνει τα κερατά του) και να φέρει την ευθύνη για 20 χρόνια όπως γίνεται με τις άδειες.

 

Όχι πως αν έχεις οικοδομική άδεια είναι όλα οκ, απλά είναι το ελάχιστο για μια αξιοπρεπή κατασκευή.

 

δεν θέλω να μπω σε μια διαδικασία που θα μιλάμε ώρες. οικοδομική άδεια .... στην ελλαδα ζούμε και αυτά είναι ψίχουλα και το ξέρετε καλύτερά από τον καθέναν. όλα μαγειρεύονται. και φυσικά δεν είναι σωστό.το λάθος μου νομίζω είναι το ότι είμαι ειλικρινής και ότι δεν έκανα την ερώτηση παίζοντας το νομότυπος. όλα θα ήταν διαφορετικά και θα είχα και απάντησή εάν ξεκινούσα την ερώτησή με την φράση "εχτές επιτέλους εκδόθηκε η οικοδομική άδεια").

αλλά τι λέω? μιλάω για ειλικρίνεια και για οικοδομικές άδειες σε αυτήν την κατά τα άλλα όμορφη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν υπάρχει πιο απλός τρόπος να το γράψω, δεν έχω πρόθεση να θίξω κανέναν, τουλάχιστον όχι περισσότερο απ' όσο θίξατε εσείς έναν ολόκληρο κλάδο...

 

δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σέβομαι τον κλάδο σας και την επιστήμη σας.

 

αλλά ας μην ζούμε σε παραμύθια. ένα τεράστιο ποσοστό χτίζει με αυτόν τον τρόπο και όλοι το ξέρουμε .πως γίνετε να υπάρχουν χιλιάδες αυθαίρετα?

 

συγνώμη και πάλι και ας τελειώσει το θέμα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες υπευθυνο μηχανικό που είχε κάνει μελετη και θα έκανε επιβλεψη και τηρούσε τις προδιαγραφές του κανονισμού και ίσως και πιο αυστηρες, θα σου έλεγα ότι όσο αφορά το θέμα των στατικών είσαι οκ.

 

Όσο αφορά το νομικό ελπίζω να είναι σπίτι στη μέση του πουθενα, να μην έχεις γείτονες κακόβουλους, να μην σε βρει το ικα, να το καλύψεις με πρασινη στέγη να μην φαίνεται σε αεροφωτογραφίες -δορυφόρους, να μην συνδεθείς με τη ΔΕΗ κλπ.

 

Η άδεια για 90τμ είναι κόστος ούτε 5.000. Αν σε τσιμπήσουν αρχισε να υπολογίζεις το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, μήπως να σου ζητήσουμε και συγνώμη που δεν σου δίνουμε συμβουλές στο πως να κάνεις τη παρανομία?

Και άσε κατά μέρους τα «στην Ελλάδα ζούμε και αυτά είναι ψίχουλα» γιατί ξέρεις ότι αυτά ξεκινάνε από εμάς, το καθένα μας προσωπικά. Στην έσπασε που ο Μαντέλης πήρε «χορηγία» 200,000 Μάρκα? Εμένα πολύ μου την έσπασε, και πόσοι άλλοι που δεν τους ξέρουμε, ακόμα. Οπότε ξεκίνα από την πάρτη σου και μετά σπάσου και με τους υπόλοιπους.

 

Και εμείς δηλαδή τι περιμένεις να σου πούμε?

Link to comment
Share on other sites

Οι απαντήσεις ήταν ξεκάθαρες και η γενική κατεύθυνση δράσης έχει δοθεί.

Το παρόν κλειδώνεται καθώς κάποια σχόλια μπορεί να οδηγήσουν σε αντιδράσεις από μέρους των συναδέλφων και αυτό δεν είναι ευχάριστο παρόλο που θα είναι δικαιολογημένες.

Η συνέχεια λοιπόν της συζήτησης δεν έχει νόημα στην παρούσα φάση.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.