Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ημιυπαιθρίων σε άδεια που βρίσκεται στην επίβλεψη


Recommended Posts

Κτίριο με άδεια πρό 2009. Η άδεια βρίσκεται στην επίβλεψη, δηλαδή δεν έχει γίνει ηλεκτροδότηση.

 

- Μια πολεοδομία μου λέει οτι πρέπει να ληφθεί ρεύμα και μετά να κατατεθεί αίτηση τακτοποίησης. Γίνεται αυτό, θεωρώντας δηλαδή οτι η τροποποίηση χρήσης έγινε μέσα στο 2010;

- 'Αλλη πολεοδομία μου λέει οτι πρέπει να κατατεθεί αίτηση τακτοποίησης ενώ ισχύει η άδεια. Τότε τι γίνεται ρε παιδιά με τον επιβλέποντα μηχανικό;

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι για να γίνει χρήση της ρυθμίσεως θα πρέπει να έχει εκδοθεί η άδεια προ Ιουνίου 2009 ΚΑΙ αν δεν έχει ληφθεί ρεύμα, να κλείσει η άδεια, να γίνει ρευματοδότηση και μετά να γίνει η ρύθμιση.

 

Είναι έτσι;

 

Είναι δυνατόν να γίνει αίτηση ρύθμισης με την άδεια ακόμη ανοικτή;

Link to comment
Share on other sites

Όλο ωραίες απορίες διαβάζω σήμερα.

Και η απάντηση μία: Ό,τι λέει ο νόμος, ο οποίος δεν λέει τίποτα. Δηλαδή ό,τι δεν αναφέρεται απαγορεύεται ή επιτρέπεται; Τελικά το αυγό έκανε την κότα;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω την ίδια άποψη με εσένα συνάδελφε nza.

Η μόνη λύση που βλέπω να μπορεί να διώξει τις ευθύνες από πάνω μας είναι να γίνεται η διαδικασία προ ρευματοδότησης αλλά για την ρευματοδότηση να κάνει αυτοψία η πολεοδομία.

Αλλιώς τι Υ.Δ. θα υπογράψει ο επιβλέπων μετά? Σίγουρα θα είναι ψευδή.

 

Αλλά και εσύ Giorgos Georgiou, μια χαρά τα λες....

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να έχει ηλεκτροδοτηθεί για αυτό άλλωστε και η μπιρμπίλη έβγαλε την 1γ που έθετε επιπλέον προυπόθεση να΄χει γίνει σύνδεση ώς 30-6-2010 διότι δεν υπάρχει ρευστότητα για να τελειώσουν οι οικοδομές.

Άλλιώς θα έκανε το όριο 30-12-2010.

Ό νόμος δεν απαιτεί να έχει τελειώσει η οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά στην ρευματοδότηση, τι Υ.Δ. θα υπογράψει ο επιβλέπων?

θα αναφέρει πως "1. έχουν αποπερατωθεί οι οικοδομικές εργασίες σύμφωνα με τις Γενικές και Ειδικές πολεοδομικές διατάξεις όσον αφορά την αρχιτεκτονική μελέτη και υπάρχουν χώροι που έχουν τακτοποιηθεί με τον Ν.χχχχ/10" ?

Εδώ είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει αιτηση τακτοποιησης με τον προηγουμενο νομο για γνωστο μου με ανοιχτη αδεια....

 

τελικα οταν ηρθε η ωρα της ρευματοδοτησης δεν μπορουσε να παρει ρευμα επειδη ειχε βγαλλει εγκυκλιο η μπιρμπιλη....

 

τωρα που βγηκε ο νεος νομος πηρε .....

Link to comment
Share on other sites

Στήν ψήφιση τού νομοσχεδίου επί της αρχής (βράδυ στη βουλή)έβαλε την 1γ η υπούργός πού έβαζε πρόσθετο όρο τίς 30- 6 -2010. Την επόμενη το πρωί στην ψήφιση κατ΄άρθρο μετά και από παρέμβαση του βουλευτή κ Μαρκάκη την απέσυρε τελειωτκά ώστε να μην βάλει το μαχαίρι στο λαιμό σε αυτούς πού δεν προλαβαίνουν ή δεν έχουν λεφτά να τελειώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.