Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Στο στέλεχος γράφει κατοικία 127,04 τ.μ. και δίπλα αποθήκη 135,36 τ.μ. Αλλά γιατί να μην γίνεται με τον Ν.3843_10?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με το Ν3843 τακτοποιουμε τα καθ'υπερβαση δομησης τμηματα που με την αλλαγη χρησης τους θα μετρούσουν στον τελειωμενο πλεον σ.δ..Εδω αν εχει μετρησει στη δομηση η αποθηκη δεν εχεις υπερβαση και βεβαια ειναι πολυ καλυτερο η αλλαγη χρησης γιατι εισαι καθολα νομιμος και για παντα και οχι "τακτοποιημενος" αυθαιρετος για 40 χρονια και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

φάκελος ρύθμισης ΗΧ που πήρε πρωτόκολλο και ελέγχθηκε 10 Ιουνίου αλλά έχει παρατήρηση , ρωτάω αν υπάρχει προθεσμία εντός της οποίας ο ιδιοκτήτης οφείλει να προσκομίσει τα δικαιολογητικά που λείπουν (λείπει η δεύτερη υπεύθυνη δήλωση)? Συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δες το παρακατω:

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 8

Αθήνα 15 / 6 / 2010

Αρ. πρωτ. οικ. : 25172

12) Κατά κανόνα, μετά την παρέλευση απράκτου της προθεσμίας των 15 ημερών για τη συμπλήρωση των ελλείψεων δεν παραλαμβάνονται τα συμπληρωματικά δικαιολογητικά και εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 8, του ν. 3843/10, εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων πλήρως αιτιολογημένων από ανωτέρα βία ( ασθένεια κλπ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό δν είχα προσέξει την αίτηση που παίρναμε ύστερα από περαίωση. Χτες πήγα στην πολεοδομία και μου έδωσαν την αίτηση με σφραγίδα περαίωσης και παρατήρησα πως στο πίσω μέρος δν έχουν βάλει σφραγίδα στο 5) Ενημέρωση ΙΚΑ και ΔΟΥ και στο 7 Ενημρέωση ΥΠΕΚΑ!!!!

 

Εγώ πρέπει να κάνω κάτι ή αυτό είναι εσωτερική δουλειά της πολεοδομίας?

Παίζουν κάποιο ρόλο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, ηθελα να ρωτησω τα εξής:

1. Πρεπει να κοψω ΔΠΥ στον ιδιοκτητη για την αμοιβη μου. Την καταθεση στην Εθνικη Τραπεζα την κανει αυτος η εγω;

2. Για ατυπη δωρεα στον αδερφο μου, πρεπει να πληρωσω κατι στην Εφορια ή στο ΤΕΕ; Γνωριζετε ποσο ειναι αυτο το ποσο;

3. Για απαλλαγη του δικου μου χωρου, πρεπει να απευθυνθω στην Εφορια ή στο ΤΕΕ; Πρεπει να πληρωσω επίσης κάποιο ποσο;

Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρέπει να κάνω κάτι ή αυτό είναι εσωτερική δουλειά της πολεοδομίας?

Παίζουν κάποιο ρόλο αυτα?

Δεν κανεις τιποτα εσυ, ειναι υπηρεσιακη επικοινωνια.

 

orson

1.Οποιος εχει χρονο και τα λεφτα στο χερι του, παει και την κανει.

2,3 Στο ΤΕΕ για απαλλαγη αμοιβης (εαν αυτο εννοεις) .Υπαρχουν εντυπα γι' αυτη την περιπτωση.Ψαξε και στα downloads.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους,

 

σε περίπτωση Η/Χ προς ρυθμιση, το τοπογραφικο απο το φακελο της αδειας δεν φερει την σφραγιδα της υπαλληλου που εβγαλε την άδεια. Αρχικα θελω να ρωτησω τους παλιοτερους, ειναι δυνατον να δοθει αδεια οικοδομης χωρις εγκεκριμένο τοπογραφικο? Υπάρχει στο φακελο ενα τοπογραφικο υπογεγραμμενο απο την αρχαιολογικη υπηρεσια αλλα δεν το δεχεται η πολεοδομια...Και επειτα, η υπαλληλος μου υπεδειξε ανασυσταση φακελου, δηλαδη να ξανακανω το τοπογραφικο.

 

Δευτερη ερώτηση, ο χαρακτηρισμος του χώρου ως Η/Χ δεν αναφερεται πουθενα, ουτε στο στελεχος της αδειας, ουτε στο διαγραμμα καλυψης ουτε στην κατοψη...απλα ειναι ενας χωρος με τοιχάκι στη μια του πλευρα, ο οποιος δεν συμπεριλαμβάνεται στα τετραγωνικά των εξωστών που εχει το διαγραμμα καλυψης... πως το βλεπετε συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απο λαθος υποθετω ξεχασαν να σφραγισουν και να υπογραψουν το τοπογραφικο.ΥπΑρχει το αντιγραφο του τοπογραφικου του ιδιοκτητη?Αν ναι, δοκιμασε μηπως μπορεις απο εκει να κανεις γνησιο αντιγραφο εαν τους το προσκομισεις.(δεν το δεχονται παντα)

Η αδεια ποτε εχει εκδοθει?Πριν το 85 δεν υπήρχαν ΗΧ.Δες αν εχει μετρησει στον ογκο και προσπαθησεις με αυτη τη λογικη να το περασεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.