Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ικανοτικός και σίδερα δοκού


 

Recommended Posts

στις δοκους τα κατω σιδερα που πρεπει να αγκυρωνουν ειναι συνηθως τα μισα των επανω (βλεπε ΕΚΩΣ 18.3.2 σχημα)

 

επειδη ολα τα προγραμματα που ξερω τα συνεχιζουν ολα τα κατω σιδερα μεσα στο υποστυλωμα,στον ικανοτικο,τα λαμβανουν ολα υπ'οψη ή μονο αυτα που απαιτουνται βασει των υπολογισμων?

 

γιατι αν ισχυει η δευτερη περιπτωση τοτε η υπεραντοχη των δοκων στην πραξη ειναι πολυ μεγαλη...

Link to comment
Share on other sites

στις δοκους τα κατω σιδερα που πρεπει να αγκυρωνουν ειναι συνηθως τα μισα των επανω (βλεπε ΕΚΩΣ 18.3.2 σχημα)

 

επειδη ολα τα προγραμματα που ξερω τα συνεχιζουν ολα τα κατω σιδερα μεσα στο υποστυλωμα,στον ικανοτικο,τα λαμβανουν ολα υπ'οψη ή μονο αυτα που απαιτουνται βασει των υπολογισμων?

 

γιατι αν ισχυει η δευτερη περιπτωση τοτε η υπεραντοχη των δοκων στην πραξη ειναι πολυ μεγαλη...

 

Tο σωστό είναι να λαμβάνουν υπόψη ό,τι μπήκε και όχι τα απαιτούμενα. Αλλιώς ο ιακνοτικός που κάνουν δεν είναι σωστός.

Link to comment
Share on other sites

στις δοκους τα κατω σιδερα που πρεπει να αγκυρωνουν ειναι συνηθως τα μισα των επανω (βλεπε ΕΚΩΣ 18.3.2 σχημα)

 

επειδη ολα τα προγραμματα που ξερω τα συνεχιζουν ολα τα κατω σιδερα μεσα στο υποστυλωμα,στον ικανοτικο,τα λαμβανουν ολα υπ'οψη ή μονο αυτα που απαιτουνται βασει των υπολογισμων?

 

γιατι αν ισχυει η δευτερη περιπτωση τοτε η υπεραντοχη των δοκων στην πραξη ειναι πολυ μεγαλη...

 

Tο σωστό είναι να λαμβάνουν υπόψη ό,τι μπήκε και όχι τα απαιτούμενα. Αλλιώς ο ιακνοτικός που κάνουν δεν είναι σωστός.

 

αυτο εννοειται.γι'αυτο και η ερωτηση μου...

αναφερομαι στο fespa.

Link to comment
Share on other sites

Το fespa δεν το γνωρίζω. Υποθέτω και θέλω να ελπίζω ότι υπολογίζει με αυτά που στα αλήθεια τοποθετεί. Το next που δουλεύω εγώ λαμβάνει υπόψη του όντως τα σίδερα που βάζει. Το stereostatika επίσης ξέρω ότι έχει επιλογή να συνεχίζουν τα κάτω σίδερα όλα μέσα στον κόμβο ή όχι. Εαν δεν τα συνεχίσεις δεν τα υπολογίζει στον ικανοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που νομίζω ότι δεν μπορεί να κάνει είναι τον εκ νέου ικανοτικό και μόνο αν αλλάξεις τα σίδερα αυτά για τους δικούς σου λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Και το fespa υπολογίζει αυτά τα σίδερα στον ικανοτικό.

 

εννοεις οτι λαμβανει υπ'οψην ολα τα σιδερα,μιας και ολα τα συνεχιζει μεχρι το υποστυλωμα,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Και το fespa υπολογίζει αυτά τα σίδερα στον ικανοτικό.

 

μαλλον γι'αυτο εχει μεγαλες διαφορες ο οπλισμος υποστυλωματων στο Stereostatika.γιατι δεν συνεχιζει ολα τα σιδερα οποτε ο ικανοτικος ειναι ευνοϊκότερος( :roll: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.