Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες ΤΟΤΕΕ σχετικές με ΚΕΝΑΚ


pozitron_k

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι!

 

Για όσους δεν έχει πέσει στην αντίληψή τους, το ΤΕΕ έχει βγάλλει σε δημόσια διαβούλευση τις νέες Τεχνικές Οδηγίες υπολογισμού της ενεργειακής επάρκειας των κτιρίων...:rolleyes:

 

Σχετικό link:

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τους έστειλα την περασμένη Πέμπτη μερικά σχόλια.

Κάποιοι πίνακες με δεδομένα θερμοκρασίας και υγρασίας υπάρχουν ήδη σε άλλες ΤΟΤΕΕ με άλλες τιμές και τους παρέθεσα τα κεφάλαια που τις περιλαμβάνουν (λογικό, σε 20 χρόνια έχει αλλάξει ελαφρά το κλίμα). Ζήτησα να τα λάβουν υπ'όψιν και να αναφέρουν ποιές τιμές θα ισχύουν ώστε οι μελετητές να ξέρουμε με ποιούς πίνακες θα εργαζόμαστε.

 

Γνωρίζει κάποιος πότε θα είναι έτοιμη η ΤΟΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η ενημέρωση που έχω είναι ότι οι ΤΟΤΕΕ και το σχετικό λογισμικό θα βγούν μέχρι τέλος του μήνα, καθώς επίσης ότι η εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ θα πάρει παράταση μερικούς μήνες.... (πηγή μέσα από το ΥΠΕΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δηλαδή οι εκδόσεις αδειών παραμένουν παγωμένες ?είχα πληροφορηθεί ότι είναι κ θέμα της κάθε πολεοδομίας.Είμαι καινούργια μηχανικός και μου βγήκε μια άδεια....Οπότε αν κάποιος έχει κάποια καινούργια δεδομένα πάνω στο θέμα ας ενημερώσει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

οι οικ. άδειες εκδίδονται κανονικά, αρκει να σου ''κάτσει'' μια τέτοια.

 

απ' οτι διαβάζω, σου έπεσε ''το λάχειο'' και μπράβο σου

 

όμως, θα πρέπει οι απαιτούμενες μελέτες, οτι έχει σχέση με ενεργειακά, να γίνουν σύμφωνα με τις καινούργιες ΤΟΤΕΕ που είναι σε εφαρμογή απο τον Ιούλιο του '10

 

καλή σου επιτυχία

 

-----------------------

 

ξέχασα να σου πω, οτι απαιτείται να αγοράσεις το πρόγραμμα του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (περί κατάταξης κτηρίου απο ενεργειακή άποψη) και ένα απο τα ''εγκεκριμένα'' εμπορικά προγράμματα που κυκλοφορούν για να κάνεις τις απαιτούμενες μελέτες, θερμομόνωσης-σκιασμού-ενεργειακής μελέτης για το κτήριο που εξετάζεις

 

το πρόγραμμα του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, μπορείς να το κατεβάσεις απο την ιστοσελίδα του (και να παραγγείλεις τους κωδικούς, αφού πρώτα πληρώσεις 100 + ΦΠΑ στην τράπεζα), μαζί με τις 4 ΤΟΤΕΕ + 2 τροποποιήσεις αυτών (κυκλοφόρησαν τέλος Βλεβάρη)

 

αυτά προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, επειδή έχουν ακουστεί πολλά. :roll:να ρωτήσω και κάτι άλλο αν έχεις να μ προτείνεις κάποιο πρόγραμμα εμπορίου η πόσο κοστίζει ενα τέτοιο πρόγραμμα στο περίπου:confused: όσο για το λαχείο είναι της αδερφής μ:grin:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι υπάρχουν 4 :

 

4Μ-TiSoft-CivilTech-Runet

 

δεν θα σου προτείνω κανένα, γιατι νομίζω οτι θεωρείται εμπορική διαφήμιση

 

σίγουρα αγορασα ενα απο τα 3 πρώτα, αλλα επειδή εξ' αρχής είχα κάποια Η/Μ προγράμματα, προτίμισα την ίδια εταιρεία, γιατί γνώριζα την αρχιτεκτονική δομή και είχα συνιθίσει στο τρόπο σκέψης των προγραμμάτων της

 

προσωπική μου άποψη είναι, οτι το συγκεκριμένο είναι πολύ εύχριστο (τώρα με την καινούργια έκδοση, γιατί στην 1η είχε κάποια ψιλοπροβλήματα)

βέβαια δεν έχω δουλέψει τα άλλα για να το συγκρίνω, αλλά απο τα σχόλια που διαβάζω στο forum, βλέπω οτι λίγο-πολύ είναι ικανοποιημένοι

 

οι τιμές των 3 πρώτων είναι περίπου 1200 + ΦΠΑ, ενώ το 4ο διάβασα εδω μέσα οτι εναι της τάξης των 800-900 + ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ:D και κάτι ακόμη αν γνωρίζεις στην τιμή που μου πες συμπεριλαμβάνονται και οι αμοιβές μηχανικών και κάποιο ακόμη? η μόνο για τη θερμομόνωση και τον ενεργειακό σχεδιασμό:confused:η πολεοδομία θα δεχόταν μελέτη θερμομόνωσης φτιαγμένη στο χέρι, (όπως κάναμε και στη σχολή:?:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ:D ......................

 

οχι δεν περιλαμβάνονται οι αμοιβές μηχανικών (αν εννοιείς πρόγραμμα αμοιβών), εκτός και κατάλαβα λάθος την ερώτηση

 

η τιμή που ανέφερα είναι για τις απαιτούμενες μελέτες, θερμομόνωσης-σκιασμού-ενεργειακής μελέτης για το κτήριο που εξετάζεις

 

οχι δεν δέχεται, πρέπει οι υπολογισμοί να έχουν γίνει με ένα απο τα 4 προγράμματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.