Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας για το παρακάτω θέμα που με αφορά και πρέπει να επιλύσω άμεσα.

Στην πιλοτή της πολυκατοικίας μου έχω μια κλειστή θέση στάθμευσης 25τμ ακριβώς την οποία και σκέφτομαι να τακτοποιήσω με το Ν3843/2010. Το προβλημά μου ξεκινάει στο σημείο που δεν ξέρω τι είδους χώρου με συμφέρει να δηλώσω οτι έχει γίνει. Υπάρχουν τρείς εκδοχές, αυτός ο χώρος ή θα γίνει κάποια γκαρσονιέρα (κατοικία) ή θα γίνει το γραφείο μου ή θα το κάνω ένα καλλιτεχνικό εργαστήρι για σεμινάρια σε ενήλικες. Αν το κάνω γραφείο και το έχω δηλώσει κατοικία δε θα υπάρχει πρόβλημα ...φαντάζομαι(εξάλλου πολύ από εμάς έχουμε έδρα το σπίτι μας). Το προβλημά μου όμως είναι αν τελικά αποφασίσω να το κάνω αυτό το καλλιτεχνικό εργαστήρι , λογικά θα χρειάζομαι άδεια λειτουργίας οπότε δε ξέρω αν ένας χώρος που σαν χρήση είναι δηλωμένος κατοικία μπορεί να γίνει εργαστήρι. Οποιαδήποτε πληροφορία έχετε ευπρόσδεκτη!!!Συγγνώμη αν σας κούρασα!!!!Ευχαριστώ!!!

 

 

Παρακαλώ, συμπλήρωσε στο προφίλ σου το επάγγελμα και την ειδικότητά σου.

Χρησιμοποίησε την αναζήτηση πριν ανοίξεις νέο θέμα. Συμβουλέψου τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, παρακαλώ μια διευκρίνηση.

Περίπτωση "κλασικού" χώρου στάθμευσης σε pilotis, χωρίς χιλιοστά, παρακολούθημα διαμερίσματος πολυκατοικίας ο οποίος μετατράπηκε σε χώρο κύριας χρήσης.

Στο διαμέρισμα τακτοποιείται Η/Χ και πρέπει να τακτοποιηθεί και ο πρώην χώρος στάθμευσης.

Ένας φάκελος ή δύο ?

Αν ένας, δύο παράβολα, 250 + 350 ?

Χρειάζεται συνυπογραφές άλλων ιδικτητών?

 

Τα ίδια ισχύουν η θέση στάθμευσης είναι παρακολούθημα όχι διαμερίσματος αλλά πρώην αποθήκης υπογείου, (με χιλιοστά) η οποία επίσης τακτοποιείται ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μεταφερω την ερωτηση μου απο αλλο τοπικ γιατι εκει δεν απαντηθηκε ακομα και βιαζομαι:

 

Εχω μια μεζονετα τελειωμενη, χτισμενη πανω σε πιλοτη η οποια ακομα ειναι στα μπετα , μονο κολωνες και σκαλα. Υπολοιπο δομησης δεν υπαρχει. Δικαιουμαι να καλυψω το 50% με το κλιμακοστασιο και χωρο σταθμευσης? Η πιλοτη εχει καλυψη 94,84μ2. Με αλλα λογια, μπορω να χτισω το κλιμακοστασιο (βγαινει 19,00μ2) συν ενα κλειστο χωρο γκαραζ στο εμβαδο που απομενει ως το 50%? Χρειαζεται καινουργια αδεια γι αυτο? (και αν βγαινει) Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Kefalosgr, κατάφερα να επικοινωνήσω με σχετικη Πολεοδομία και μου είπαν ακριβώς τα ίδια.

 

Αποφεύγουμε τις άσκοπες παραθέσεις. Συμβουλευόμαστε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Ενα διαμέρισμα έχει έναν ΗΧ προς τακτοποίηση. Εκτός αυτού, έχει μία κλειστή θέση στάθμευσης με αποκλειστική χρήση (όχι παρακολούθημα) και μερικά τετραγωνικά αποκλειστική χρήση γής στην πυλωτή της οικοδομής(τα οποία βρίσκονται στη συνέχεια της κλειστής θέσης στάθμευσης).

Τακτοποιούνται κανονικά οι 3 αυτοί χώροι?

Πόσοι φάκελοι και πόσα παράβολα απαιτούνται?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ημ = 1 φάκελλος 250ευρώ

θεση στάθμευσης & αποκλειστική χρήση = 1 φάκελλος 350ευρώ

(προσοχή στο τμήμα αποκλ. χρήσης, μερικές πολεοδομίες ζητάνε συναίνεση ΟΛΩΝ των συνιδιοκτητών)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Είμαι νέος μηχανικός και σήμερα πήρα από την Πολεοδομία ένα φάκελο ενός πελάτη για τακτοποίηση. Είναι μια περίπτωση Pilotis, η οποία έχει κλείσει και έχει γίνει ισόγειο διαμέρισμα, περίπου 60 τ.μ. και το διαμέρισμα περιλαμβάνει κι ένα χώρο από το κλειστό κλιμακοστάσιο(χώρος για ρολογια Δ.Ε.Η. - νερού), ο οποίος αναφέρεται, ότι ως εμβαδόν προσμετράται στο Σ.Δ..

Πώς ενεργούμε σ' αυτήν την περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω αναλάβει την τακτοποίηση μιας PILIOTIS και έχω αντιμετωπίσει μερικά προβλήματα!!!

 

Αρχικά να σας περιγράψω το πρόβλημα: Πρόκειται για μια τριώροφη οικοδομή με piloti (αποτελείται από 25τμ κλιμακοστάσιο, 30 τμ κλειστού χώρου στάθμευσης και άλλα 35τμ ανοιχτού χώρου) ιδιοκτησίας 3 αδερφών, στην οποία έχει γίνει με συμβολαιογραφική πράξη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Στον πίνακα αναλογισμού ο κάθε όροφος κατοχυρώνεται σε έναν αδερφό με ποσοστό επί του οικοπέδου ίσο με 1/3. Επίσης κατοχυρώνεται και στον κάθε αδερφό το 1/3 των κοινόχρηστων χώρων όπου σαν κοινόχρηστοι χώροι καταγράφονται τα κλιμακοστάσια κάθε ορόφου και της pilotis καθώς και ο χώρος στάθμευσης αυτοκινήτου.

 

Η piloti άτυπα έχει χαριστεί στον ένα αδερφό και πελάτη μου, ο οποίος την νέμεται τα τελευταία χρόνια. Όπως είναι ‘’λογικό’’ έχει κάνει κάποιες παρμβάσεις στο χώρο!

 

Οι παρεμβάσεις αυτές είναι οι εξής:

1) Τα 30 τμ κλειστού χώρου στάθμευσης(είναι καταγεγραμμενος στην άδεια μιας και προέκυψε απαίτηση θέσεων γκαραζ) τα έκανε 35 τμ και δημιούργησε μια γκαρσονίερα.

 

2) Τα 35 τμ ανοιχτού χώρου έγιναν 30 και τον έχτισε περιμετρικά και τον έκανε

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1) Την τακτοποίηση μπορεί να την αναθέση μόνο ο πελάτης μου ή πρέπει να γίνει από κοινού από όλα τα αδέρφια?

 

2) Η γκαρσονιέρα μπορεί να ταχτοποιηθεί μιας και ανήκε όταν ήταν γκαραζ στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας(δν έχει προσμετρηθεί σε σ.δ)?

 

3) Το νέο γκαράζ τακτοποιείται ή επειδη η χρήση του παραμένει βοηθητική δεν τακτοποείται?

 

4) Η γκαρσονίερα θα δηλωθεί σαν άλλη κατοικία και το γκαράζ αν τακτοποιείται σε άλλη χρήση κατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.