Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Αφού είναι και οι τρεις συνιδιοκτήτες, πρέπει να υπάρχει η έγκριση όλων.

Η χρήση των χώρων πρέπει από βοηθητική να γίνεται κύρια, αλλιώς δεν τακτοποιούνται.

Επομένως οι απαντήσεις για τα υπόλοιπα ερωτήματά σου είναι προφανείς.

Για την γκαρσονιέρα ναι, για το γκαράζ όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μια υπάλληλος στην πολεοδομία μου είπε πως δεν κοιτάνε αυτί το ιδιοκτησιακό!

 

Άρα δεν χρειάζεται συνυπογραφή! Αυτό το διάβασα και στην Εγκ. 8 όπου αναφέρει στην παράγραφο 17 : Την αίτηση υποβάλλει ο κύριος του ακινήτου ή σε περίπτωση επικαρπίας ο ψιλός κύριος. Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας μπορεί να υποβάλει την αίτηση και ένας εκ των συνιδιοκτητών χωρίς όμως να επιμερίζεται το ποσό του παραβόλου ή το ποσό του προστίμου κατά την αναλογία του συνιδιοκτήτη στο ακίνητο

 

Τέλος και το γκαράζ διάβασα ότι τακτοποιείται έπειτα από την Εγκ. 19

παρ. 10 που αναφέρει: Υπάγεται στη ρύθμιση του ν. 3843/10 η αυθαίρετη αλλαγή της χρήσης της pilotis, που έχει γίνει με τη δημιουργία νέων κλειστών χώρων κύριας ή βοηθητικής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα λήθελα να κάνω μια ερώτηση. Σε μια πυλωτή έχουν κλειστεί 2 θέσεις στάθμευσης και έχουν γίνει κατοικία. Τώρα γίνεται κανονικά τακτοποίηση σωστά? Με παράβολο 250ε η 350? Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

ημ = 1 φάκελλος 250ευρώ

θεση στάθμευσης & αποκλειστική χρήση = 1 φάκελλος 350ευρώ

(προσοχή στο τμήμα αποκλ. χρήσης, μερικές πολεοδομίες ζητάνε συναίνεση ΟΛΩΝ των συνιδιοκτητών)

 

Δηλαδη αναλογα με την πολεοδομια αποφασιζουν αν 8α δεχτουν την αιτηση η οχι?

Εγω εκανα το λαθος και το θεωρησα δεδομενο, πληρωσα το παραβολο,

τωρα στην πολεοδομια που πηγα η οποια δεν ειναι της εδρας μου ζηταει υδ απο υπολοιπους ενω εχω αποκλειστικη χρηση και συμβολαιο της ανοικτης θεσης.

Ειναι στην κριση του μηχανικου της πολεοδομιας?

Link to comment
Share on other sites

Μια υπάλληλος στην πολεοδομία μου είπε πως δεν κοιτάνε αυτί το ιδιοκτησιακό!

 

Άρα δεν χρειάζεται συνυπογραφή! Αυτό το διάβασα και στην Εγκ. 8 όπου αναφέρει στην παράγραφο 17 : Την αίτηση υποβάλλει ο κύριος του ακινήτου ή σε περίπτωση επικαρπίας ο ψιλός κύριος. Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας μπορεί να υποβάλει την αίτηση και ένας εκ των συνιδιοκτητών χωρίς όμως να επιμερίζεται το ποσό του παραβόλου ή το ποσό του προστίμου κατά την αναλογία του συνιδιοκτήτη στο ακίνητο

 

Τέλος και το γκαράζ διάβασα ότι τακτοποιείται έπειτα από την Εγκ. 19

παρ. 10 που αναφέρει: Υπάγεται στη ρύθμιση του ν. 3843/10 η αυθαίρετη αλλαγή της χρήσης της pilotis, που έχει γίνει με τη δημιουργία νέων κλειστών χώρων κύριας ή βοηθητικής χρήσης.

 

Νομιζω εχεις δικιο. Την αιτηση την κανει ενας αλλα βαζεις και τα στοιχεια των αλλων και τα ποσοστα ιδιοκτησιας τους. Επισης και Υπ.Δηλωσεις τους. Αρα θα πρεπει να δεχονται. Οσο για Πυλωτη μπορει (μονο για την πυλωτη ισχυει) και για βοηθητικους χωρους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.