Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Κολώνες που πατάνε σε 2 πλάκες μεσοτοιχίας


gpamvou

Recommended Posts

1)Η μεσοτοιχία δεν είναι απαραίτητα φέρων στοιχείο.

2) Δεν είπε οτιεισχώρησαν πέραν της μεσοτοιχίας αλλά 5-6εκ στην πλάκα του. Έχει διαφορά.

3) Σωστή η παρατήρηση.

 

Επιμένω οτι μου ακούγεται για κλασσική περίπτωση βαρεμάρας του μπετατζή να καλουπώσει σωστα, αλλά αν δεν δεις, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

 

1) Συνηθίζεται να είναι και φέρουσα τοιχοποϊας., πρώην φέρουσα τοιχοποιια καλύτερα. Έχεις δίκιο ως προς τον χαρακτηρισμό.

 

2) Μα πως "πάτησε" στην πλάκα του αν δεν "πέρασε" την μεσοτοιχία ?

 

3) πως είναι βαρεμάρα του μπετατζή ? Ο επιβλέποντας που ήταν ? Και αν δεν υπήρχε τότε καλά να πάθουν όλοι. Πάντως σαν λάθος δεν συνηθίζεται ακόμα και από χθεσινό.

 

Φλασιά.....

 

Μήπως οι Κ είναι πακτωμένες στην μεσοτοιχία ? Αν ναι τότε πολύ πιθανόν για να εκμεταλλευτούν το πάχος της μεσοτοιχίας καλούπωσαν στο όριο και εκεί το έχασαν.

 

Πάλι απορώ πως μελετήθηκαν αυτές οι "παραβατικές" Κ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι παίρνετε σαν δεδομένο ότι η πλάκα του πρώτου οικοδομήσαντος δεν έχει ξεπεράσει το κοινό όριο .

 

Επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω , καθότι 29 χρόνια σε αυτή την δουλειά έχω δεί πολλές "μαγκιές" .

 

Επειδή δε ο θέσας τό θέμα ιδιώτης δεν έχει επανέλθει πιστεύω ότι το θέμα πρέπει να κλειδωθεί άμεσα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.