Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

thomas: "4-8 μ στις Κορυφές ... Garminaki μυρίζει η δουλειά, στο φτερό"

θωμά, ή google earth.

 

απαράδεκτο.

άρα αν οι προδιαγραφές ήταν πιο αυστηρές και λειτουργούσε έστω και στοιχειωδώς

το κράτος αυτός ο άνθρωπος θα τιμωρούνταν.

 

και αν τιμωρούνταν σιγά μην ξαναασχολούνταν με το αντικείμενο άσχετα αν έχει

ή δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα.

 

είδατε που αυτό που φωνάζω ίσως και είναι πιο σωστό από την αντιπαράθεση περί

επαγγελματικών δικαιωμάτων.

 

προδιαγραφές κύριοι. προδιαγραφές και μάλιστα αυστηρές. και έλεγχος. τιποτα αλλο.

και ο κάθε κατεργάρης θα κάτσει στον πάγκο του.

 

off topic.

προσωπικά κύριοι εγώ τέτοιες περιπτώσεις τις "δίνω" στεγνά.

τους κάνω ρόμπα στην πιάτσα.

και ας είναι και συνάδελφοι

 

 

edit

cna στο μυαλό μου είσαι

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω τα ακριβή λεγόμενά του (υποτιμητικά προς το όργανό μου - εννοώ τον γεωδαιτικό μου...)

 

"Τι να μας πεις με την παλιατζούρα, εγώ έχω GPS"! δε ρώτησα, δε με ενδιαφέρει. Ντροπή 35-40 χρονών άνθρωπος, επιστήμονας, να μιλάει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

/οff topic

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!! Ρε συ georgor δεν ντράπηκες να παρκάρεις το nissan δίπλα στην bmw του κυρίου; τσκ τσκ τσκ...

/offtopic

 

Κατά τα λοιπά τί να πει κανείς. Η ίδια νοοτροπία διαιωνίζεται...

Link to comment
Share on other sites

@cna

 

ΔΕΝ είναι για γέλια. ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που έφερα σε σε δύσκολη θέση αυτόν τον άνθρωπο μπροστά σε υπηρεσία με την οποία συναλλάσσεται συχνά για δουλειά, καθότι εγώ ήμουν ο "εκτός έδρας".

 

Αυτή μου η πράξη, έπρεπε να είναι δουλειά της ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ, όχι δικιά μου. Είναι ντροπή αυτό το κράτος να αφήνει τους πολίτες να "μονομαχούν" μεταξύ τους! Εγώ πάντως τράβηξα μια αναφορά στην υπάλληλο που είχε μέσα από μη τήρηση νομοθεσίας (παραλαβή προηγούμενων τοπογραφικών μελετών από τον ίδιο ΑΜ), μέχρι κακή συμπεριφορά με δόλο.

Έχω πει 1000 φορές εδώ μέσα ότι ούτε μένα μου αρέσουν κάποια πράγματα σχετικά με τον Νόμο, αλλά τα Σέβομαι.

 

thomas:

απαράδεκτο.

άρα αν οι προδιαγραφές ήταν πιο αυστηρές και λειτουργούσε έστω και στοιχειωδώς

το κράτος αυτός ο άνθρωπος θα τιμωρούνταν.

 

αρκεί μόνο το 2ο φίλε μου, 4-8μ προδιαγραφές παραπέμπουν σε ~1:30.000 τι σχέση έχει με τα 500άρια και τα 1000άρια που συνήθως συντάσσονται τα τοπογραφικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιό πολύ συχνωτίζομαι με διάφορες ειδικότητες μηχανικών τόσο πιό πολύ βλέπω την εκτεταμένη χρήση του GPS χειρός. Κατάντησε γελοιότητα πλέον. Κάτι πρέπει να γίνει, αλλά τι; Να τους κάνω ρεζίλι στους πελάτες που έρχονται και μου λένε ότι ο τάδε το έκανε το τοπογραφικό με τα μισά λεφτά και σε 20 λεπτά είχε τελειώσει;

 

Και κάτι τελευταίο. Οι Δομικών Έργων έχουν δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικών; Γνωρίζω πως όχι. Ωστόσο η μία δουλεύει GPS χειρός, ο άλλος -δόξα τω θεώ- δουλεύει με επαγγελματικά οργανα.

 

Έκαστος στο είδος του.

Link to comment
Share on other sites

georgor:

α) μπορείς να κάνεις και edit για να συμπληρώσεις την προηγούμενη δημοσίευση.

β) ο καθένας παίρνει κάθε φορά ό,τι του αξίζει. Λογικό είναι να θέλει να υπερασπιστεί την όποια δουλειά του αλλά όχι να κάνει και τέτοιες συγκρίσεις. Η σύγκριση είναι για γέλια πάντως. Δεν νομίζεις;

γ) Αν σεβόμασταν όλοι το σύνταγμα και τους νόμους ουδέποτε θα "μονομαχούσαμε". Μόνο που εδώ, στην Ελλάδα εννοώ, τόσο το σύνταγμα όσο και οι νόμοι ερμηνεύονται κάθε φορά κατά το δοκούν.

 

xktop: οι δομικών έργων έχουν δικαίωμα να υπογράφουν τα τοπογραφικά διαγράμματα που συνοδεύουν τις μελέτες για έκδοση οικοδομικής άδειας. Από εκεί και μετά μόνο ΗΜΜΥ δεν έχω δει ακόμα να υπογράφει ΤΔ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε τον μπάρμπα έκανε σαν το παιδάκι ... Το δικό μου είναι καλύτερο απτό δικό σου ... Άκου τον εκεί ?

 

Και μετά σου λέει το αξίωμα, σεβασμός στους μεγαλύτερους . Λες και είναι όλοι τους άξιοι σεβασμού .

Link to comment
Share on other sites

Ειδες λοιπον οτι εχω δικιο....

 

 

Εγω μαζι σας παντως... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ξεκαθαριστουν τα επ. δικαιωματα...

 

Και ερωτω... (απο προσωπικη πειρα...)

 

Μηχανικοι ΤΕ που ασχολουνται ΜΟΝΟ με τοπογραφικα (αποδεδειγμενα ΚΑΛΟΙ στη δουλεια τους...) τι θα κανουν??? Για πειτε μου...???

 

 

Kαι έχουν χρεωθεί και ένα σωρό λεφτά για εξοπλισμό...κτλ κτλ?

 

4-8 μ στις Κορυφές ... Garminaki μυρίζει η δουλειά, στο φτερό ;)

 

ΚΑΛΟΟΟ!:o:o

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.