Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Είμαι νέος μηχανικός και κάνω τοπογραφικά για πρώτη φορά.

Επειδή έχω δει πολλές παραλαγές της δήλωσης του ιδιοκτήτη, μπορεί κάποιος υπεύθυνα να μου πει με βάση ποια νομοθεσία γίνεται (651/77, 83, 2242/94) και να μου δώσει ένα ολοκληρωμένο υπόδειγμα.

Επίσης σε σύνταξη τοπογραφικού για συμβολαιογραφική πράξη τι ευθυνη έχω σαν πολιτικός μηχανικός αν έχω διαφορά με το πραγματικό π.χ μισό στρέμμα στα 3 (τυχαίο παράδειγμα πολύ μεγάλο). Διαφορές στα ορια 10-20 εκ είναι αποδεκτές?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

συνάδελφε fanis-boy

γιά όλα τα ερωτήματα θα βρείς απαντήσεις με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ

να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τη σωστή υπόδειξη του ΘΕΟΧΑΡΗ, θέλω να προσθέσω ότι η δήλωση που αναφέρεις είναι του μηχανικού που συντάσσει το τδ, ενώ ο ιδιοκτήτης υποδεικνύει τα όρια του ακινήτου του.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι άμα είχα χρόνο για ψάξιμο, θα το έκανα.

Προσπαθώ να κερδίσω χρόνο...οπότε αν δεν είναι δύσκολο κάντε μια παραπομπή, ακόμα και με π.μ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά συνάδελφε στα θέματα τα οποία αφορούν την δήλωση 651/77 και 1337/83 στην δήλωση μηχανικού, θα βρεις πολλά πράγματα που θα βοηθήσουν.

Οπως είπε ο ΜΑΚΑΡ θεωρώ οτι εννοείς δήλωση μηχανικού και όχι ιδιοκτήτη. Η δήλωση ιδιοκτήτη, στις περιπτώσεις που έχει νόημα, δεν βασίζεται σε κάποιο νόμο.

Επίσης, εξήγησε λίγο τι εννοείς στα θέματα των αποκλίσεων.

έχω σαν πολιτικός μηχανικός αν έχω διαφορά με το πραγματικό π.χ μισό στρέμμα στα 3.....Διαφορές στα ορια 10-20 εκ είναι αποδεκτές?

Ποιό είναι το "πραγματικό" ? Διαφορές στα όρια? Εννοείς με παλαιότερο τοπογραφικό/ συμβόλαιο?

 

Την ακρίβεια με την οποία μετράς , την γνωρίζεις εσύ. Αν μετράς με total station είναι υψηλή, εάν μετράς με ...βήματα είναι χαμηλή. Το τι διαφορές θα προκύψουν μεταξύ των μετρήσεων σου και υποδεικνυόμενων (?) ορίων και πως αυτές θα κατοχυρωθούν , είναι άλλο θέμα , και όχι ακρίβειας.

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση υλοποίησης ορίων.

''Ο υπογράφων..................ιδιοκτήτης του υπό στοιχείων........οικοπέδου,δηλώνω ότι

τα όρια του είναι ορθά όπως έχουν υλοποιηθεί και μπορώ να οικοδομήσω σ'αυτό.''

Υπογράφει ο ιδιοκτήτης γιατί το ζητάνε,τώρα τι ιδέα έχει ο ιδιοκτήτης σ'αυτά τα θέματα

μην το ψάχνεις,πάντως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις τον υπάλληλο

που κάνει τον έλεγχο του Τ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω ΠΛΗΡΩΣ με αυτη τη δηλωση...

 

Τι σημαινει μπορω να οικοδομησω??

 

Αλλο να υπογραφει οτι τα ορια υποδειχτηκαν απο τον ιδιο και αλλο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.