Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση ιδιοκτήτη


Recommended Posts

συνάδελφε fanis-boy

γιά όλα τα ερωτήματα θα βρείς απαντήσεις με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ

να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Ας μην αρχίσουμε -συνάδελφοι- για τα gps και τις αποτυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Συνάδελφοι άμα είχα χρόνο για ψάξιμο, θα το έκανα.

Προσπαθώ να κερδίσω χρόνο...οπότε αν δεν είναι δύσκολο κάντε μια παραπομπή, ακόμα και με π.μ.

 

Είμαι οφ τόπικ αλλά πρέπει να πω πως είσαι επιεικώς προσβλητικός προς τους υπολοίπους που έχουν δεν έχουν χρόνο είναι εδώ για να :

-γράφουν για μπορεις να ψάξεις και να διαβάσεις

- απαντούν σε συναδέλφους

 

Δλδ οι 50 τοπ πόστερσ έχεις την εντύπωση πως είναι αργόσχολοι ?

Έχουν χρόνο ?

Και αν έχουν γιατί να τον χαλάσω για να ψάξω ή να απαντήσω ?

 

Αφορμή πήρα από εσένα και τα λέω και στους ματάκηδες που συνατώ καθημερινά και μου λένε "μπαίνω και διαβάζω, αλλά δε γράφω.....γιατί που χρόνος μωρε.......και που τη βρίσκεις τη διάθεση να γράφεις στον καθένα ?" και άλλα τέτοια ωραία γραφικά.:-x

 

Συναδελφικά

Theo:cool:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εσύ είσαι επιεικώς απαράδεκτος. Επειδή δεν θέλω να ψάξω 20 τόπικ με 10 σελίδες το καθένα είμαι προσβλητικός, νέος μηχανικός είμαι δεν γνωρίζω πολλά σε καθημερινό επίπεδο εργασίας γι αυτό μπαίνω και ρωτώ. αν ήξερα θα κατέθετα την άποψη μου, δεν ξέρω και ρωτώ τόσο απλά, ένα απλό λινκ σε προηγούμενο θέμα θα αρκούσε αλλά απο σχόλια άλλο τίποτα! Η γνώση ήταν δύναμη, τη σήμερον ημέρα δύναμη είναι η διάδοση της!

Ευχαριστώ ξανά τους προηγούμενους συαδέλφους που απαντήσαν!

Link to comment
Share on other sites

fanis-boy δε θες να ψάξεις 20 σελίδες και 1ο πόστς αλλά θέλεις να σου δείξω με λινκ να πας να τελειώνεις εεεε ?

 

Ωραίος. Γιατί να θες ?

 

Κάτι τέτοιους σαν εσένα διαβάζω και δεν θα ξαναγράψω ποτέ, να δω που θα βρεις 20 σελίδες και 10 πόστς την επόμενη φορά.

 

Τπτ .......θα απντώ αν ξέρω, μόνο σε αυτούς που γνωρίζω.

 

Το ωραίο είναι πως κράζεις κιόλας. Κλασικός έλληνας.

 

 

Μπαρούφες και γενικότητες του στυλ "η γνώση είναι σήμερα και χθες και προχθές και η διάδοση κλπ" αυτά στο πολυτεχνείο.

 

Εδώ είναι αγορά και θα σε φάει το μαύρο σκοτάδι με τη διάθεση διαβάσματος που έχεις, μεγάλη όπως βλέπω.

 

Τους χαρακτηρισμούς τους δέχομαι και ανταποδίδω λέγοντάς σου καλή τύχη, γιατί τη χρειάζεσαι, ξαναδιαβάζοντας το παρακάτω.

 

 

" Επειδή έχω δει πολλές παραλαγές της δήλωσης του ιδιοκτήτη, μπορεί κάποιος υπεύθυνα να μου πει με βάση ποια νομοθεσία γίνεται (651/77, 83, 2242/94) και να μου δώσει ένα ολοκληρωμένο υπόδειγμα.

Επίσης σε σύνταξη τοπογραφικού για συμβολαιογραφική πράξη τι ευθυνη έχω σαν πολιτικός μηχανικός αν έχω διαφορά με το πραγματικό π.χ μισό στρέμμα στα 3 (τυχαίο παράδειγμα πολύ μεγάλο). Διαφορές στα ορια 10-20 εκ είναι αποδεκτές?"

 

1) παραλλαγή μόνο στο στρατό.

2) οι ευθύνες που θα έχεις βάσει ΠΚ, ΑΚ και πειθαρχικού θα σε κάνουν να διαβάζεις μέχρι τον αιώνα τον άπαντα.

3) 10-20εκ τι είναι μήκος ?

 

 

Μάγκα και εμείς υπήρξαμε νέοι αλλά πληρώσαμε Ρωμαλιάδη, πλαίσιο και Παπασωτηρίου για να μάθουμε τα βασικά του 651 ή του 1337 και ξενυχτήσαμε ουκ ολίγες φορές για να μάθουμε.

Αν εσύ νομίζεις πως χωρίς χρόνο και κόπο θα κάνεις τοπογραφικά, όταν θα μπλέξεις ξαναμπές να μας το πεις να βοηθήσουμε με 2ο σελίδες και 1ο ποστς.

 

Καλή συνέχεια.-

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Α τώρα κατάλαβα, η φωτογραφία του προφίλ σου αληθινή είναι

χαχαχα! Παραλήρημα σκέτο...

Συγγνώμη από τους υπόλοιπους συναδέλφους για 3η φορά!

dgt έχεις απόλυτο δικιο...

κατατοπίστηκα πλήρως!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πάνω στο θέμα όταν δούλευα για πολιτικό μηχανικό ο οποίος έκανε και τοπογραφικά στα σχέδια γραφόταν το εξής:

Δήλωση Μηχανικού

Ο υπογεγραμμένος ............ Πολιτικός Μηχανικός δηλώνω σύμφωνα με τον Ν. 651/77 ότι :

το σχέδιο είναι ακριβές σύμφωνα με τα όρια που υποδείχθηκαν από τους ιδιοκτήτες

το οικόπεδο βρίσκεται εκτός σχεδίου και είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο

το οικόπεδο δεν υπόκειται στις διατάξεις του Ν. 1337/83 περί εισφοράς σε γη και σε χρήμα

το υπάρχων οίκημα υπόκειται στο Νόμο 651/77 (εάν υπήρχει κάτι χτισμένο)

 

Στη συνέχεια αναγράφονται οι όροι δόμησης και η εμβαδομέτρηση του οικοπέδου (ξέρεις Α-Β-Γ-.....Α Χτ.μ.

 

Ελπίζω να βοήθησα...και μη το τραβάτε στα άκρα βρε παιδιά, κάποιες φορές ψάχνεις άλλοτε περισσότερο άλλοτε λιγότερο, άλλες καλό είναι να σου λένε κάτι πιο κατατοπιστικό και από εκεί να κάνεις τη δική σου έρευνα. Ότι γράφει ο καθένας σε κάποιον άλλο θα χρειαστεί, ποιος άλλωστε και ο σκοπός ενός forum, αυτοί μάλιστα με περισσότερη εμπειρία σίγουρα κατατοπίζουν όλους εμάς. Κάποτε θα έχουμε και εμείς περισσότερη εμπειρία και γνώση.....

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση Μηχανικού

Ο υπογεγραμμένος ............ Πολιτικός Μηχανικός δηλώνω σύμφωνα με τον Ν. 651/77 ότι :

το σχέδιο είναι ακριβές σύμφωνα με τα όρια που υποδείχθηκαν από τους ιδιοκτήτες

το οικόπεδο βρίσκεται εκτός σχεδίου και είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο

το οικόπεδο δεν υπόκειται στις διατάξεις του Ν. 1337/83 περί εισφοράς σε γη και σε χρήμα

το υπάρχων οίκημα υπόκειται στο Νόμο 651/77 (εάν υπήρχει κάτι χτισμένο)

 

Στη συνέχεια αναγράφονται οι όροι δόμησης και η εμβαδομέτρηση του οικοπέδου (ξέρεις Α-Β-Γ-.....Α Χτ.μ.

 

1) αυτό είναι μηχανικού. Και λάθος κατά την ταπεινή μου γνώμη.

 

2) φαντάζομαι πως ήξερε τι δήλωνε όμως ο μηχανικός ε ?

 

Εν ολίγοις αυτό που λέω είναι διαβάστε και μην ψάχνετε τυφλοσούρτες καθώς εδώ δεν είναι σχολή να κοπείς ΑΠΛΑ από το μάθημα, αλλά κόβεσαι στο δικαστήριο, αν κάτσει στραβή.

 

Δεν βοηθάς έτσι συνάδελφε An_Archi. Δεν είναι μια τεχνική έκθεση ανέγερσης για πολεοδομική χρήση καθαρά, που και κει διαφωνώ με τη μασημένη τροφή.

 

Και διάφορα άλλα αλλά σιγά μη στα πώ man,αυτό είναι που μας ξεχωρίζει στον ανταγωνιστικό κόσμο.Μέχρι στιγμής,με αυτά που σου είπα κάνεις τη δουλειά σου.

 

Καταλαβαίνεις τι σου λέει ο συνάδελφος που είναι ΚΑΙ νέος αλλά διαβάζει και προστατεύει την επαγγελματική του υπόσταση?

Οτι σε έχει φάει λάχανο καθώς ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ και ξέρει τι υπογράφει και αυτό τον κάνει αποτελεσματικότερο από σένα στη ζωή του.

 

Και όποιος θέλει καταλαβαίνει.

 

Για μερικούς όμως οι δηλώσεις του τοπογραφικού διαγράμματος είναι κάτι απλό, τυπικό και ευτελούς αξίας.

 

Κατάλαβες Φάνι-μπόι ? Συνέχισε αγοράκι μου έτσι και θα είσαι τροφή για μηχανικούς διαβασμένους και έμπειρους και θα σε στραπατσάρουν με την 1η στραβή.

 

Αν δεν κατάλαβες έχει και SOS να σου στείλω σε πμ.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------

Ρε mods σβήστε τέτοια θέματα που μόνο προσβολή είναι για συναδέλφους που έχουν κάνει αναλύσεις επί αναλύσεων για τη σημασία των ΤΔ και των δηλώσεων αυτών.

 

- Εξάλλου υπάρχει ή δεν υπάρχει ξανά σαν θέμα ?

 

- είναι ή δεν είναι λάθος ο τίτλος ?

 

- Είναι ή δεν είναι χωρίς tags ?

 

- Υπάρχει η δεν υπάρχει επιστημονική υποβάθμιση από τέτοιες ερωτήσεις ?

 

υγ: έτσι που το έχει κιόλας γράψει δεν το έχει πάρει γραμμή και ο Πάρης να μας πει τη γνώμη του ?:grin:

 

 

Δεν επανέρχομαι καθώς δεν αξίζει.

 

Καλή συνέχεια στη σταδιοδρομία σου και καλή τύχη, θα σου χρειαστεί αν πορεύεσαι έτσι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το θρεντ είναι fake ,theo,ζορίζεσαι χωρίς λόγο.......

 

κάποιος γούσταρε να βγάλει γούστα κ να απο-δειξει τις αδυναμίες του φόρουμ....

 

σε περίπτωση που δεν είναι fakje,ο theo τα λέει καλά,φάνι μπόι είσαι απλά απαράδεκτος φίλε.......όχι επειδή δεν ξέρεις,αλλά επειδή το θράσος σου σπάει κόκκαλα........εσύ να κάνεις τη δουλειά σου όσο πιό ανώδυνα μπορείς,κ μην ανησυχείς,είμαστε όλοι στην υπηρεσία σου φίλε........

 

ο ταπεινός σου σκλάβος

 

zavi

 

p.s.:chilon,αν σβήσεις το ποστ,μα την παναγία θα γίνω έξαλλος!:D

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ An-archi

Κατα την ταπεινη μου γνωμη αυτη η δηλωση ειναι τελειως λαθος. Ενσωματωνει την υποδειξη οριων στη δηλωση μηχανικου που εχει τη θεση υπευθυνης δηλωσης. Αρα ο μηχανικος εχει ελεγξει ο ιδιος το ορθον της υποδειξης των οριων.

Με λιγα λογια, βγαζει τα ματακια του με τα χερακια του. Γιατι αν γινει μπλεξιμο με το γειτονα αναλαμβανει την ευθυνη ο μηχανικος με τη δηλωση αυτη

Η δηλωση υποδειξης εξω απο τη δηλωση μηχανικου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.