Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπαίδευση στην Aγγλία


PanosAir

Recommended Posts

Καλημερα και απο εμενα ειμαι καινουριος στο forum και ειναι η πρωτη φορα που γραφω.

Θελω την εξης βοηθεια:

Ειμαι φοιτητης στο Τμημα Τεχνολογιας Αεροσκαφων(τει χαλκιδας) 6 εξαμηνο και εχω παρει τις πιστοποιησεις κατα EASA B1,B2(οποιος γνωριζει ξερει οτι για να τις παρεις θα πρεπει να φτυσεις αιμα σορι για την φραση αλλα ετσι ειναι.Στην σχολη χροσταω 20 μαθηματα και ο πατερας μου(λογω του οτι ειναι στρατιωτικος φευγει για εξωτερικο).Επειδη η σχολη ειναι ενα χαος και ο καθε ενας σε κοβει χωρις λογω αλλα ετσι επειδη το θελει,θελω να παω σε ενα ξενο πανεπιστημιο να πληρωσω τα μαθηματα αλλα να διαγωνιστω στα υπολοιπα μαθηματα που μου μενουν.Ουσιαστικα την διαφορα των μαθηματων σε αντοιστοιχο στην αγγλια.πχ(κινγστον) και να παρω απο εκει BSc.Το Bachelor απο οτι ειδα ειναι εκει 3 χρονια,και απο τα μαθηματα του κινγστον χρειαζομαι μονο 5 μαθηματα γιατι τα αλλα τα εχω περασει απο εδω.

Ερωτηση 1.αυτο που θελω γινεται?

Ερωτηση 2.το εχει κανει κανεις αλλος?

Ερωτηση 3.εαν γινει, εδω θα μετραει το BSc απο την αγγλια?

Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να γραψεις στο πανεπιστημιο. Τωρα τα 20 μαθηματα δεν βοηθουν.

Link to comment
Share on other sites

Αντε και το εκανες (που δεν γινονται τετοια πραγματα), αντε και καταφερες να σε δεχτει το πανεπιστημιο στην Αγγλια. Στο τελος οταν θα εχεις περασει τα 20 μαθηματα, τι διπλωμα θα παρεις και απο που ?

 

ΜΗΝ το κανεις θα μπλεξεις ασχημα ! Σκισου και τελειωσε τα 20 εδω... και αν θες συνεχισε Αγγλια για MSc.

Link to comment
Share on other sites

Σκισου και τελειωσε τα 20 εδω... και αν θες συνεχισε Αγγλια για MSc.

 

Σωστή η συμβουλή του CVENG. Μια άλλη λύση είναι, αν διαθέτεις χρόνο & χρήμα, εξ 'αρχής BSc (3 χρονια) - MSc (1 χρονος) και μετά ΔΟΑΤΑΠ για αναγνώριση πτυχίου. Εννοείται πως ταυτόχρονα θα προσπαθήσεις να περάσεις και τα 20 μαθήματα στην Ελλάδα γιατί δεν ξέρεις πως θα ανταποκριθείς στη ζωή στο εξωτερικό και στη διδασκαλία στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.