Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά σε οικόπεδο με κατοικία εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Σε οικόπεδο 9 στρεμμάτων το οποίο είναι εκτός σχεδίου και εκτός ζώνης γειτονικού οικισμού άρτιο και οικοδομήσιμο υπάρχει κατοικία 200 τ.μ..

Λόγω ελεύθερου χώρου ο ιδιοκτήτης του ακινήτου θέλει να εγκαταστήσει φωτοβολταϊκό πάρκο 60kW για να πουλάει την παραγώμενη ενέργεια στη ΔΕΗ (συστήνωντας εταιρεία, όταν αρχίσουν να δέχονται αιτήσεις ξανά για φ/β πάρκα βάσει του καινούριου νόμου ν.3851 ). Θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο ή επειδή υπάρχει κατοικία στο οικόπεδο απαγορεύεται ? Το οικόπεδο βρίσκεται σε ΖΟΕ (περιαστική ζώνη όπου επιτρέπεται η κατασκευή γραφείων, κατοικιών κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι για την εγκατάσταση φωτοβολταικών συστημάτων βγαίνει άδειας μικρής κλίμακας εργασιών από την Πολεοδομία, οπότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ως προς το συνελεστή δόμησης.Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ρωτήσεις το Πολεοδομικό γραφείο.(πιστεύω αφού έχει βγει οικοδομική άδεια άρα έχει περάσει και Δασαρχείο είναι πολύ εύκολη η απάντηση τους.)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα.Θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι σχετικο με φωτοβολταικα....Μου ειπαν οτι σε τοπογραφικο που παει για φωτοβολταικα χρειαζονται συντεταγμενες των σημειων σε egsa.1)αληθευει αυτο?2)Εγω εχω παρει συντεταγμενες απο gps αυτοκινητου.Μπορω να τις μετατρεψω σε egsa με καποιο τροπο?3)τι ειδος συντεταγμενες ειναι αυτες που δινει το gps αυτοκινητου?Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Leolim το θέμα gps και ΕΓΣΑ87 έχει πολλάκις συζητηθεί σε λεπτομέρεια. Κάνε μια αναζήτηση στο forum και θα βρείς όλες τις απαντήσεις που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

@ mechanic_student φτάνει να μην ξεπεράσεις το 80% κάλυψη συμπεριλαμβανομένου και του κτιρίου. Τα ΦΒ μέχρι 500 kW είναι χαμηλής όχλησης και πάνε παντού.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα.Θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι σχετικο με φωτοβολταικα....Μου ειπαν οτι σε τοπογραφικο που παει για φωτοβολταικα χρειαζονται συντεταγμενες των σημειων σε egsa.1)αληθευει αυτο?2)Εγω εχω παρει συντεταγμενες απο gps αυτοκινητου.Μπορω να τις μετατρεψω σε egsa με καποιο τροπο?3)τι ειδος συντεταγμενες ειναι αυτες που δινει το gps αυτοκινητου?Ευχαριστω.

 

Ελεος βρε φίλε μου.....με GPS αυτοκινητου!! Να ζήσουν και οι φιλοι τοπογραφοι.....

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται η παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από φωτοβολταϊκούς σταθμούς σε αγροτεμάχια της Αττικής που χαρακτηρίζονται ως αγροτική γη υψηλής παραγωγικότητας, καθώς και σε περιοχές της Επικράτειας που έχουν ήδη καθοριστεί ως αγροτική γη υψηλής παραγωγικότητας από εγκεκριμένα Γενικά Πολεοδομικά Σχέδια (Γ. Π. Σ.) ή Σχέδια Χωρικής Οικιστικής Οργάνωσης Ανοιχτής Πόλης (Σ.Χ.Ο.Ο.Α.Π.) του ν. 2508/1997 (ΦΕΚ 124 Α'), καθώς και Ζώνες Οικιστικού Ελέγχου (Ζ.Ο.Ε.) του άρθρου 29 του ν. 1337/1983 (ΦΕΚ 33 Α'), εκτός αν διαφορετικά προβλέπεται στα εγκεκριμένα αυτά σχέδια.

 

Επισης καλό θα είνια στα τοπογραφικά για Φ/Β να έχουμε υψομετρικές για να αποφευγονται οι κακοτοπιές

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δίνεται αδεία για φωτοβολταϊκά σε στέγη σε τέτοια περίπτωση? Δε ξέρω αν θεωρείται αυθαίρετο καθότι δηλώνεται και σαν σπίτι καμιά 10ετια τώρα και έχει ΔΕΗ ΟΤΕ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.