Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχώματα διωρόφου


 

Recommended Posts

Sundance, καλά κάνει, άκουσε με...

Ναι μεν το α) της 4.1.4.2.β[3] μπορεί να ισχύει, αλλά αυτό είναι κάτι το οποίο μπορείς να το δεις μόνος σου πολύ πιό εύκολα και αξιόπιστα απ'το όποιο πρόγραμμα.

 

Από την άλλη, το εδάφιο αυτό είναι πρακτικά ανεφάρμοστο στο 90% των περιπτώσεων και κυρίως σε μεγάλα κτίρια.

 

Οπότε ένα πρόγραμμα είναι φυσικό, ακολουθώντας αυτές τι κανονιστικές διατάξεις να ζητά και σε ισόγειο ικανοτικό, αφού δεν μπορεί να διερευνήσει την 3.5.1[4]α) και κατά συνέπεια ούτε την 4.1.4.2.[1].α.[1], καθότι οι ελεγχοι αυτοί είναι απλούστατοι και ασύμφοροι να συμπεριληφθούν σε ένα στατικό πρόγραμμα...

 

Ελπίζω να είμαι διαφωτιστικός terry. Αν έχεις κι άλλες απορίες επί του θέματος, θα χαρώ να σου τις λύσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ok, εγω εννουσα οτι δεν απαιτειται ο ικανοτικος σε αυτη την περιπτωση.

 

το οτι σου βγαζει το παραθυρο επιλογης ικανοτικου ακομα και σε αυτη την περιπτωση, ασφαλως καλως το κανει.

 

συμφωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μα εμείς δεν εξετάζουμε την περίπτωση του μαλακού ορόφου η οποία πρέπει υποχρεωτικά να έχει nv(x,y)>0,60

Αυτό ήθελα να τονίσω με την 1η παρέμβαση μου στα όσα έλεγες.

Δηλαδή είναι σαφές πως σε κτήριο με μαλακό όροφο μπορείς να μην κάνεις καθόλου ικανοτικό αν πληροίς μία από τις προϋποθέσεις της παρ. [β]

Σαφώς και να συμπληρώσω στο τέλος της πρότασης σου

", εκτός από ην>0,60".

Αν όμως δεν έχεις μαλακό όροφο, τότε εφόσον πληροίς μία εκ των προϋποθέσεων της [β], μπορείς να μην κάνεις ικανοτικό στην δνση που έχεις nv>0.60
Λοιπον, εδώ πέφτουμε σε αντιθέσεις. Πρόσεχε τί εννοώ:

Ξεκινάς λέγοντας "Αν όμως δεν έχεις μαλακό όροφο," ενώ η παράγραφος την οποία σχολιάζουμε μιλά για "αποφυγή σχηματισμού μαλακού ορόφου μέσω στρεπτικής παραμόρφωσης του κτιρίου".

Άρα, η ύπαρξη της παραγράφου αυτής έχει νόημα σε περιπτώσεις που συντρέχουν οι προϋποθέσεις μαλακού οροφου λόγω ασυνεχειών, κάτι το οποίο -θεωρώ- αποκλείεις εξ αρχής ως εξεταζόμενη περίπτωση...

 

Η κατάσταση δεν είναι και πολύ ξεκάθαρη...

Στην περίπτωση που αναφέρεις (χωρίς μαλακό όροφο, πολυόροφο κτίριο με ηνχ>0,60), το καλύτερο είναι να λάβεις q=1.5 και να τελειώνεις. Πάντως κι εγώ συμφωνώ οτι δεν κάνεις ικανοτικό στην διεύθυνση που έχεις ην>0,60. Αλλά...σε ποιούς κόμβους;;; Αν στην Χ έχεις 2 πλαίσια με τοιχώματα τα οποία σου δίνουν ην>0,60 και άλλα 4 πλαίσια (πάλι κατά την Χ) μόνο με στύλους, δεν θα κάνεις ικανοτικό σε όλους τους κόμβους κατά Χ;

 

Εγώ δεν έχω κατλήξει σε αυτό ακόμα, οπότε γίνομαι λ΄γο chicken και βάζω παντού ην>0,60 ή q=1.5.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πραγματικά με έχεις μπερδέψει. Νόμιζα πως είχα καταλάβει τι θέλεις να πεις αλλά τώρα δεν το νομίζω.

Λες για ένα πλαίσιο με 2 τοιχώματα που έχει nv>0.60 και πως επειδή τα άλλα πλαίσια είναι χωρίς τοιχώματα θα κάνεις ικανοτικό σε αυτά.

Μα το nv έχει σχέση με όλα τα φέροντα στοιχεία της οικοδομής και όχι μόνο ενός πλαισίου με τοιχώματα.

Δηλαδή αν έχεις 4 πλαίσια παράλληλα. Στο πρώτο έχεις ένα τοίχωμα μόνο, στο 2ο και στο 3ο κανένα και στο 4ο ακόμα ένα και το nv>0.60, θα κάνει ικανοτικό σε όλα?

Είμαι ζαλισμένος τώρα γιατί μόλις γύρισα από υπηρεσίες και δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω...

Link to comment
Share on other sites

μα εχει ληξει το θεμα.

 

ΜΑΛΑΚΟΣ ΟΡΟΦΟΣ

μαλακος οροφος απαιτει nv>0,60 και στις 2 διευθυνσεις.

 

αν δεν υπαρχει μαλακος, ακομα και 6οροφο να ειναι, μπορουμε να μη βαλουμε ΚΑΘΟΛΟΥ τοιχωματα

 

 

 

ΙΚΑΝΟΤΙΚΟΣ

αν ειναι μεχρι 2 οροφους και κανονικο δεν απαιτειται.

 

αν ειναι πανω απο 2, ανεξαρτητως κανονικοτητας:

 

-αν δεν εχει μαλακο οροφο, και δεν εχεις τοιχεια σε καμια διευθυνση , ΤΟΤΕ κανεις ικανοτικο και στις 2 διευθυνσεις

 

-αν δεν εχει μαλακο οροφο, και εχεις τοιχεια σε καποια διευθυνση με μια συνθηκη απο τις γνωστες 3 να πληρειται, ΤΟΤΕ κανεις ικανοτικο στη διευθυνση που δεν εχεις τοιχεια ή εχεις αλλα δεν ικανοποιειται καμια από τις 3 συνθηκες

 

-αν εχει μαλακο οροφο, τοτε εχεις τοιχεια και στις 2 διευθυνσεις ΟΠΟΤΕ κανεις ικανοτικο ΜΟΝΟ στη διευθυνση που δεν ικανοποιειται καμια από τις 3 συνθηκες

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συγνώμη για την άγνοια μου, αλλά μήπως σας είναι εύκολο να μου εξηγήσετε τι σημαίνει "μαλακός όροφος"?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να βρούμε τον ορισμό που δίνει ο ΕΑΚ, τον ορισμό που μας έμαθαν στο πολυτεχνείο, ή να πούμε με δικά μας λόγια αυτό που πιστεύουμε;

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν πειράζει, όλοι ζαλισμένοι είμαστε...

Κι εγώ δεν α έχω "καθαρά" μέσα μου... Ναι το ην είναι για όλα τα φέροντα στοιχεία αλλά, πρόσεχε, η 4.14.2 μιλά στα α) και β) για "κτίρια με οποιοδήποτε ή με κατάλληλα διαμορφωμένο στατικό σύστημα"!!!

 

Άρα στην περίπτωση πολυόοφου κτιρίου δίχως ασυνέχεις ορόφου (μαλακό όροφο) και με ένα ην<0,60:

- δεν υπάγεται στην 4.4.2α.[1] και

- δεν υπάγεται στην 4.4.2β αφού το κτίριο δεν έχει κατάλληλα διαμορφωμένο μικτό σύστημα.

 

Όμως στην 4.1.4.1 μιλά για πλαίσια και όχι σύνολο πλαισίων ανά διεύθυνση και σε συνδυασμό με την 4.4.2α.[3], βλέπω οτι αναφέρονται μόνο τα ορθογωνικά τοιχώματα τα οποία "δεν χρειάζεται να ελέγχονται ικανοτικά στην ασθενή διεύθυνση" και εννοείται βεβαίως

οτι δέν ελέγχονται ικανοτικά ούτε στην κύρια...

Άρα σύμφωνα με την 4.4.2α.[3], τα τοιχώματα εξαιρούνται από τον ικανοτικό.

Κατάλαβα κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από την ιστοσελίδα του ΟΑΣΠ:

<<Με τον όρο "μαλακός όροφος" νοείται ο όροφος που παρουσιάζει σημαντικά μειωμένη ακαμψία ή αντοχή σε οριζόντια φορτία σε σχέση με τους υπόλοιπους ορόφους του κτιρίου.

Οι συνηθέστερες περιπτώσεις μαλακού ορόφου είναι οι πυλωτές. Ωστόσο μαλακός όροφος θεωρείται και το ισόγειο κατάστημα χωρίς τοιχοποιίες.

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που είναι δυσχερής ο εντοπισμός της ύπαρξης μαλακού ορόφου.>>

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.