Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθέτηση Φ/Β στο μπαλκόνι


kathighths

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να βάλω στο μπαλκόνι μου Φ/Β στα πλαίσια του προγράμματος για τα 10kW. Φανταστείτε σαν μια τέντα ή σκέπαστρο από συλλέκτες. (είμαι στο 2ο όροφο 3όροφης οικοδομής) Εχω 2 μπαλκόνια, ένα καθαρός Νότος και ένα Νότιο -Δυτικό.

 

Στη κεραμοσκεπή της οικοδομής δεν υπάρχει πολύ χώρος ούτε και συννενόηση. Hλιακό θερμοσίφωνα έχω.

 

Θα εγκριθεί αυτη η σκέψη μου? θα χρειαστώ τίποτα από την πολεοδομία για να εγκριθεί αυτό που σκέφτομαι? ή τελικά μόνο στην ταράτσα -σκεπή προβλεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Σαν μια τέντα ή σκέπαστρο από συλλέκτες... αυτό σημαίνει παραποίηση της εξωτερικής όψης του κτηρίου! Κανονικά χρειάζεται άδεια από την πολεόδομία.

Link to comment
Share on other sites

Από παραποίηση στην οικοδομή μας, Δόξα το Θεό!!!!!

Η πολεοδομία μπορεί να μου δώσει τέτοια άδεια? και αν ναι, πόσο κοστίζει?

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 6 ιδιοκτήτες όλοι και όλοι, αλλά οι 2 τελευταίοι επάνω φοβουνται μην τους σπάσουν τα κεραμίδια.......για αυτό και έχω μπλοκάρει.

Link to comment
Share on other sites

Εξι ιδιοκτήτες, φωνάξτε μια εταιρία, ένα μηχανικό.... Μηδενικό είναι το έξοδο, ειδικά αν πρόκειται για εταιρία που εγκαθιστά κιόλας, σιγά μη σας χρεώσει για την επίσκεψη...

Για να μή "φοβάστε" για τα κεραμίδια, ίσως υπάρχει τρόπος

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας συνάδελφοι. ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος μπορεί να μου πει το εξής:αν ταράτσα κτιρίου κατασκευής πριν 6 -7 ετών αντέχει μια δεξαμενή νερού όγκου περίπου 9 μ3 σε επιφανεια δαπέδου 10μ2. Πώς μπορώ να το ελέγξω;;

Link to comment
Share on other sites

@sotiris texnol.michanic Το off topic το ξέρεις; Άνοιξε νέο θέμα καλύτερα.

 

@kathighths μιλήστε με μία εταιρία και συμφωνήστε πως όποιες ζημιές προκύψουν στα κεραμίδια (αν είναι σε καλή κατάσταση) να τις επιβαρυνθούν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

@ stayros: το κεραμίδια βρίσκονται μέσα στο μαυαλό τους.........

 

Βρήκα σε ένα site το παρακάτω:

 

Μπορούν να γίνουν εγκαταστάσεις φωτοβολταικων σε πολυκατοικίες;

 

Ναι. Στην περίπτωση φωτοβολταϊκού συστήματος σε κοινόχρηστο ή κοινόκτητο

χώρο κτιρίου (ταράτσα), επιτρέπεται η εγκατάσταση ενός και μόνο συστήματος και

τότε πρέπει να πληρούνται οι παρακάτω όροι(το απορρίπτουμε). Είτε να συμφωνήσουν εγγράφως οι

υπόλοιποι ιδιοκτήτες, είτε το φωτοβολταϊκό να εγκατασταθεί εξ ονόματος όλων των

ιδιοκτητών (τους οποίους στην περίπτωση αυτή εκπροσωπεί ο διαχειριστής). Αν η

ταράτσα είναι κοινόκτητη και οι κύριοι του χώρου αυτού θέλουν να την

παραχωρήσουν σε κάποιο άλλο ιδιοκτήτη του κτιρίου που δεν έχει δικαιώματα στην

ταράτσα, μπορούν να το κάνουν. Αν το σύστημα μπει σε στέγαστρο βεράντας

διαμερίσματος, προφανώς μπορούν να μπουν περισσότερα συστήματα σε μια

πολυκατοικία.

 

Αυτό με τα μπλέ γράμματα πως μεταφράζεται? μήπως έννοεί για κάποιον που έχει μικρό ρετιρέ με μεγάλη βεράντα και να τα φτιάξει σε στύλ στεγάστρου?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει ήδη το στέγαστρο πάνω από τον εξώστη, τωρα αν δεν έχεις στέγαστρο πάνω από το μπαλκονι σου και θες να κάνεις ένα, χρειάζεται κανονικά να πάρεις άδεια από την πολεοδομία. Συμβουλέψου κάποιον συνάδελφο από κοντα. Επίσης αυτό το θέμα με την τεχνική εταιρια είναι καλή ιδέα, συνήθως έχουν και μηχανικούς που θα μπορέσουν να σε συμβουλέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.