Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές για άδεια χρωματισμού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στατικά όχι,αλλά αν τοποθετηθούν σκαλωσιές χρειάζεται τεχνική έκθεση για αυτές (αναλυτική περιγραφή στοιχείων σκαλωσιάς). Αρχιτεκτονικά αποτύπωση(όχι μελέτη) και επίβλεψη.Εγώ κατηγορία ΙΙΙ έβαλα. Τέλος χρονικός προγραμματισμός - εφαρμογή. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

μερσί παιδιά !!!!

Αρχιτεκτονικά αποτύπωση(όχι μελέτη) και επίβλεψη.

όταν λες αποτύπωση, τι εννοείς ;

Αποτύπωση όψεων; ε;

 

δεν πιστευω να εννοεί κατόψεων;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Ναι, στην άδεια για χρωματισμούς κάνεις αποτύπωση των όψεων μόνο και μέτρηση της επιφανείας αυτών ώστε να υπολογίσεις αναλυτικά τον προΥπολογισμό του έργου!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ok, 1000 merci

 

δηλ κάνω αναλυτικό προυπολογισμό των εργασιών των όψεων

και το ποσό αυτό το βάζω ως προυπολογισμός έργου στην Αποτύπωση Αρχιτεκτονικών

 

διότι βοβήθηκα μήπως πρέπει να μπει προυπολογισμός αποτύπωσης κατόψεων, οπότε οι άνθρωποι θα πλήρωναν τον κούκο αηδονι σε μεγάλη πολυκατοικία

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακριβώς μόνο την επιφάνεια των όψεων και ενδεχομένως την επιφάνεια των κιγκλιδωμάτων (αν βαφούν και αυτά).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Είναι η πρώτη φορά που θετω κάποια ερώτηση, ελπίζω να κάνω σωστή χρήση του forum.

Είναι επίσης η πρώτη φορά που καταπιάνομαι με την έκδοση κάποιας άδειας γι ' αυτό συγχωρέστε μου την άγνοια.

Προκειται για άδεια χρωματισμών πολυκατοικίας με χρήση ικριωμάτων. Έχω διαβασει τις σχετικές σας δημοσιεύσεις οι οποίες μου άνοιξαν αρκετά τα μάτια.

 

Θα ήθελα σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν

1) πρέπει στην αμοιβή να συμπεριλάβω και "αποτύπωση" και αν ναι, αυτή να είναι μόνο το τοπογραφικό ή και οι όψεις?

2)τοπογραφικό και όψεις υπάρχουν στον φάκελο της οικοδομικης άδειας που πήρα από την Πολεοδομία. Ισχυει ότι μπορώ να τα χρησιμοποιήσω με καινούργιο μόνο ταμπελάκι? και αν ναι, θα πρέπει οντως να πάρω αμοιβή για αυτό?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Στατικά όχι,αλλά αν τοποθετηθούν σκαλωσιές χρειάζεται τεχνική έκθεση για αυτές (αναλυτική περιγραφή στοιχείων σκαλωσιάς). Αρχιτεκτονικά αποτύπωση(όχι μελέτη)

Ειστε σιγουροι οτι αυτα τα ζητανε στην Ελλαδα κ οχι σε αλλη χώρα γιατι εχω κουφαθει με αυτα που διαβαζω...Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι καποιος βαφει την οικοδομη του κ πληρωνει μηχανικο για να βγαλει αδεια χρωματισμου ??:lol::lol::lol:

υ.γ. βαλτε κ ενα emoticon που να κανει τον σταυρο του ρε παιδια, τετοιο εψαχνα να βαλω....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να υπολογίσεις την συνολική επιφάνεια των όψεων που θα βαφτούν (ενδεχομένως και κάποια κάγκελα ή και κάποια στηθέα στην ταράτσα). Με βάση αυτήν την επιφάνεια θα υπολογίσεις την αποτύπωση αρχιτεκτονικών μόνο (κατηγ. ΙΙΙ). Για τοπογραφικά δεν πληρώνεσαι, αφού ήδη υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.