Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδυασμός πλαισίων διαφορετικών προσανατολισμών


stayros

Recommended Posts

Λοιπόν έχω τον εξής προβληματισμό. Έχω inverter με 2 mppt και θέλω να τον γεμίσω όσο γίνετε στα 5kW. Στη δυτική σκεπή που είναι η μεγαλύτερη δεν χωράνε όλα. Για να συμπληρώσω τα 5kW θέλω 5-6 πλαίσια στη νότια (δεν χωράνε άλλα στη νότια σκεπή).

 

Και ερωτώ τι θα έχει μεγαλύτερη παραγωγή 3.6 kWp στη δυτική πλευρά ή 5 kW εκ των οποίων 2kWp με λίγα πλαίσια στη δυτική και τα άλλα στη νότια σε δικό τους string;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αφου λες χωράνε 5-6 πλαίσια πως μετά βάζεις 3kW στο νότο; Υπάρχει πάντως inverter με 3MPP στα ίδια kVA. Για να μην κάνουμε διαφημίσεις κλπ στείλε πμ ό,τι θες.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο pv-t solar. Τα έγραψα μπερδεμένα. Για να το κάνω ξεκάθαρο έχουμε 2 περιπτώσεις.

1. 3,6kW στα δυτικά

2. 3 kW στα δυτικά και 2 kW με πλαίσια και στη δύση και στο νότο.

 

Τώρα τι λες; Που θα έχουμε περισσότερη παραγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο φυσικά. Αλλά αμφιβάλλω αν οποιοσδήποτε inverter σηκώνει τέτοια ασυμμετρία. Αν θες γράψε συγκεκριμένα πανελ-ινβερτερ να δούμε αν βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τον Sunny Boy 5000TL που έχει 2 mppt. Τα πανελ θα είναι των 225W. Τώρα δεν νομίζω να χρειάζεται παραπάνω λεπτομέρειες για να μην γίνεται γκρίζα διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το Voc πάντα αλλά το βλέπω απλό. 9 + 13 πανέλα. Δλδ 2+3kWp. Πρόσεχε μόνο στα 13 ανάλογα το πανέλο το overvoltage σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεψτε μου να κανω μια ερωτηση.....

Οταν συζηταμε για panels ενος string τα οποια δεν ειναι του ιδιου προσανατολισμου (εστω καποια panels δυτικα και καποια ανατολικα προσανατολισμενα), μπορουμε να μιλαμε για τα ηλεκτρικα χαρακτηριστικα της στοιχειοσειρας (πχ. Voc, Ish) ;

Link to comment
Share on other sites

Ανατολικά & δυτικά δε νομίζω να έχουν αξία αυτά, αφού όταν έχει φως η μία μεριά δεν έχει η άλλη.

Εγω έχω το πρόβλημα δυτικά και νότια όπου τα νότια έχουν πάντα φως και τα δυτικά έχουν λιγότερες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.