Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδυασμός πλαισίων διαφορετικών προσανατολισμών


stayros

Recommended Posts

Στο ίδιο string, δεν μπορείς να υπολογίσεις σωστά τα μεγέθη που θες γιατί λίγες είναι οι ώρες που θα αποδίδουν το ίδιο τα πλαίσια σε ανατολή και δύση.

 

Σε διαφορετικά strings αν τα έχεις σε ξεχωριστά mppt είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Επανερχομενος θελω να ζητησω την συμβουλη σας στο παρακατω....

Σε μονοκατοικια με σκεπη, υπαρχει η δυνατοτητα να τοποθετηθουν στο ανατολικα προσανατολισμενο τμημα της, max 27 panels, και στο δυτικα προσανατολισμενο τμημα της max 19 panels. Τα panels ειναι 210Wp. Υπαρχει η δυνατοτητα υλοποιησης με τρια inverters σε εγκατεστημενη ισχυ περι τα 9,5kWp χωρις προβληματα ασσυμετριας οσον αφορα την ομαδοποιηση τους;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεί να το υλοποιήσει! Απλώς, ο ένας ιnverter που θα πάρει πλαίσια και απο τους δύο προσανατολισμούς θα πρέπει να έχει 2 Mppt.

Η άλλη λύση είναι ένας τριφασικός των 10KW με 2 Mppt.

 

Εγώ όμως θα ξαναθέσω την απορία μου. Δεν απευθύνθηκες σε κάποιον για να σου κάνει την εγκατάσταση; Τί σου πρότεινε;

Γιατί από αυτά που διαβάζω μου δίνεται η εντύπωση ότι νομίζουν όλοι ότι μπορούν μόνοι τους να κάνουν την μέλετη και διαστασιολόγηση για μία εγκατάσταση ΦΒ.

Καλό είναι να απευθυνόμαστε σε ειδικούς. Δεν μπορούμε να είμαστε πολυτεχνίτες (και ερημοσπίτες)!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρότερος inverter με 2 mpp που ξέρω είναι 4kW. Άρα και 10 kwp να βάλεις οι φάσεις θα είναι 4-3-3 kwp δηλαδή 25% ασυμμετρία, που δεν επιτρέπεται...

 

edit: Φυσικά με τον 10kW τριφασικό το πρόβλημα λύνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρότερος inverter με 2 mpp που ξέρω είναι 4kW. Άρα και 10 kwp να βάλεις οι φάσεις θα είναι 4-3-3 kwp δηλαδή 25% ασυμμετρία, που δεν επιτρέπεται...

Αν το δεκάρι είναι με 42χ235 κα έχεις 14 στον ένα τριάρι. (ανατολή) 14 στο άλλον τριάρι (δύση) και απο 7 στον τεσσάρι με τα 2 mpp έχεις θέμα? η η ΔΕΗ υπολογίζει την ισχύ βάση nominal του inverter?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη -κατα την γνωμη μου- η συμμετρικη φορτιση των τριων φασεων ειναι θεμα ισχυος εξοδου των inverters και αρα ισχυος στο συνεχες που παραγουν τα panels, ειναι δεδομενη η ασσυμετρια, εξω απο ότι δεχεται η ΔΕΗ...

Link to comment
Share on other sites

Αν το δεκάρι είναι με 42χ235 κα έχεις 14 στον ένα τριάρι. (ανατολή) 14 στο άλλον τριάρι (δύση) και απο 7 στον τεσσάρι με τα 2 mpp έχεις θέμα? η η ΔΕΗ υπολογίζει την ισχύ βάση nominal του inverter?

 

Μιλάμε για το δεδομένο πρόβλημα του landrew και όχι γενικά. Αν τα πλαίσια είναι όπως τα θέλεις ασφαλώς και υπάρχει λύση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.