Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κολώνα ΔΕΗ & φ/β πάρκο 99,8KW


vrossetos

Recommended Posts

Αγπητοί συνάδελφοι,

 

Ετοιμάζω μελέτη για πελάτη με φ/β πάρκο 99,8 KW σε περιοχή της ορεινής Αρκαδίας. Ο πελάτης έχει στην ιδιοκτησία του άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο 5στρ. με κολώνα της ΔΕΗ τοποθετημένη στα 100μ απο την πρόσοψη του οικοπέδου.

 

Μιλώντας με συνεργάτη μου, μου ανέφερε οτι σε δικιά του προηγούμενη εγκατάσταση η ΔΕΗ του είπε οτι στην κοντινή κολώνα δεν μπορεί να συνδεθεί το πάρκο και οτι χρειάζεται να εγκατασταθεί γραμμη απο αλλού (κολώνες και έξοδα extra) επιβαρύνοντας με έξοδα τον ιδιοκτήτη της επένδυσης. Υφήσταται κάτι τέτοιο.

 

Υπάρχει περίπτωση να "μην κάνει" η κωλόνα που βρίσκεται κοντά στο αγροτεμάχιο του πελάτη μου και να χρειαστεί να μπούμε σε περαιτέρω δαπάνες;

 

Όποιος μου λύσει την απορία δεν θα το ξεχάσω ποτέ.

 

Φιλικά,

ΒΡ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο υποσταθμός που συνδέεται η κολώνα δε σηκώνει άλλο φορτίο, πιθανών να πρέπει να φέρουν από αλλού παροχή. Πάντως ισχύει ότι πει η ΔΕΗ θες δεν θες, σωστό ή λάθος, δίκιο ή άδικο...

Link to comment
Share on other sites

μέχρι 100kw συνδέεσαι στη χαμηλή τάση ενώ πάνω απο 100kw στην μέση τάση και χρεώνεσαι εσύ μετασχηματιστές κ.λ.π. Άρα τα 0,2kw που υπολείπονται κανονικά σε σώζουν.

Link to comment
Share on other sites

1) τυπικά ηλεκτρολογικά δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνει, αλλά

2) μπορεί η τοπική αρχή της ΔΕΗ να είναι 'μπουκωμένη' στο σημείο εκείνο ή 3) συγκεκριμένα στη Αρκαδία αναμένεται να αφήσουν χώρο για τα 50MW της ΔΕΗ στη Μεγαλόπολη

 

Τελικά κάνε μια ερώτηση στη ΔΕΗ για το συγκεκριμένο χώρο με τοπογραφικό διάγραμμα και πρέπει σύντομα να σου απαντήσουν. Γενικά το κάνουν αργά ή γρήγορα. Μην το αφήσεις όμως και ξεκαθάρισε στον πελάτη σου την ενδεχόμενη αργοπορία και επιβάρυνση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να διασφαλίσουμε κατι τέτοιο, έστω και με μια άτυπη προφωρική δέσμευση του διευθυντή της αρμόδιας ΔΕΗ? Έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο στο παρελθόν με κάποιο έργο σας ?

 

Κάθε βοήθεια είναι ιδιαίτερα εκτημητέα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να διασφαλίσουμε κατι τέτοιο, έστω και με μια άτυπη προφωρική δέσμευση του διευθυντή της αρμόδιας ΔΕΗ? Έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο στο παρελθόν με κάποιο έργο σας ?

 

Κάθε βοήθεια είναι ιδιαίτερα εκτημητέα!

 

Προφορική Δέσμευση δεν νομίζω να πετύχεις, το μόνο που μπορείς να κάνει είναι να κάνεις την αίτηση και να πάρεις ΟΣ εκτός αν έχεις γνωστό στην εκεί ΔΕΗ και σου τρέξουν την διαδικασία προσφοράς ΟΣ Informally. Εμείς είχαμε ζητήσει διαπραγμάτευση της σύμβασης σύνδεσης και μόνο ξύλο δεν φάγαμε, γενικά η ΔΕΗ δεν είναι και πολύ εύελικτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.