Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή συντεταγμένων - Coord.Gr


Recommended Posts

Μόλις κατάφερα και εγκατέστησα χωρίς πρόβλημα το COORDS_GR σε Win 7 64 bit.

Ήθελε λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ αλλά τελικά λύθηκε.

Για την εγκατάσταση χρειάζεται το msvbvm50.dll (google it)

 

1. Τοποθετούμε το dll στους φακέλους

C:\Windows\System32 και

C:\Windows\SysWOW64\

 

2. Ανοίγουμε ένα command line (Start->cmd)

Γράφουμε "cd C:\Windows\SysWOW64\" (έχει σημασία, γιατί εκεί βρίσκεται η 32 bit έκδοση του regsvr32.exe, αλλιώς πετάει πρόβλημα)

Αφού έχουμε μπεί στο σωστό path, γράφουμε "regsvr32 msvbvm50.dll"

Αν το μύνημα βγεί θετικό όλα καλά,

 

3. Εγκαθιστούμε το Coord_GR χωρίς πρόβλημα, απλά κρατάμε τις εκδόσεις των αρχείων που μας ζητάει να αντικαταστήσει στην εγκατάσταση (ποιός ξέρει τι θα γίνει αν αντικαταστήσουμε τα νέα αρχεία με τα παλιά, μπορεί να χαλάσουν άλλα πράγματα).

 

cheers...

Edited by giorgosv
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κane ειχα κ εγώ τα ιδια προβλήματα με την ν1.6.0 σε win7 64bit και σίγουρα είχα χρησιμοποιήσει το

msvbvm50.dll (το έχω κρατήσει back up στα αρχεία μου μαζί με το coords για μελλοντική χρήση). Πως

το εγκατέστησα το συγκεκριμένο dll δεν θυμάμαι γιάτι έχει περάσει καιρός (πιθανώς οπως λέει ο giorgosv

παραπάνω) αλλα σίγουρα κατάφερα να κάνω το coords να δουλέψει.....

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

Πως το εγκατέστησα το συγκεκριμένο dll δεν θυμάμαι

 

Μέσω του regsrv <dll filename> αφού το αντιγράψεις στον κατάλληλο φάκελλο .

Link to comment
Share on other sites

γιώργο, μιλάς για την 1.6.0 εκδοση, σωστά;

ναι

και μόλις το εγκατέστησα στο pc του γραφείου χωρίς πρόβλημα.

Επιτέλους να πετάξω το windows XP virtual machine..αν και έχω και άλλα εκεί.

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

@giorgosV , το hint προφανώς είναι δαύτο: C:\Windows\SysWOW64\

 

Διοτι μεχρι τα προηγούμενα βήματα το ειχα κανει κι εγώ, αλλά εντέλει δεν εκανε ποτέ register το dll. Παντα ομως με copy στο 1ο φάκελο μονον (sys32).

 

Θα το δοκιμάσω σήμερα και θα ποστάρω αναλόγως. Εφοσον το εκανες κι εσύ θα λειτουργήσει.

 

Παντως και πριν το φορματ, την 1.4.6 ειχα βάλει, που δεν ειχε τέτοια θεματα με τα 7 64μπιτ.

 

Αυτά με τα virtual machines δε τα χώνεψα ποτέ. Εχω να φανταστείς Η/Υ με win95 για μια παλια εκδοση ενός dosάδικου προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είναι για πέταμα τα VM's. Ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις παλιών προγραμμάτων είναι μανούλα.

Δηλ. προτιμάς να έχεις τα αρχαίο pc με win95 αντί να τρέχεις τα win95 σε ένα VM που θα πιάσει ούτε 1gb χώρο;

Βάλε το VirtualBox που είναι και opensource και είναι σχετικά ελαφρύ (σε σχέση με VMware).

Απλά τα VM's χρειάζονται αρκετή μνήμη γενικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας! Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Έχω κάτι χάρτες 1:5000 (ΕΓΣΑ '87) και θέλω να τους περάσω στο ArcGIS 9.3. Από όσο ξέρω πρέπει να κάνω μετατροπή των συντεταγμένων. Επομένως, κατέβασα το coord_gr, σημείωσα τις συντεταγμένες από κάθε γωνία του χάρτη και μετά κάπου χάθηκα με το πρόγραμμα. Π.χ στο σύστημα προέλευσης επέλεξα το ΗΑΤΤ και στα δεδομένα χ και ψ έγραψα τις συντεταγμένες που ανέφερα πιο πάνω. Αλλά το σημείο μου βγάζει ότι ανήκει σε άλλον χάρτη 1:5000. Και επίσης δεν καταλαβαίνω ποιες είναι οι καινούριες συντεταγμένες και σε ποιο σύστημα.

Θα ήταν πολύτιμη η βοήθειά σας για κάτι ίσως εύκολο για εσάς τους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά έτσι όπως τα λες φαίνεται να τα έχεις μπερδέψει κάπως τα πράγματα. Εφόσον οι συντεταγμένες αντιστοιχούν σε χάρτες ΕΓΣΑ τότε το σύστημα προέλευσης είναι το ΕΓΣΑ και ότι το HATT. Έτσι όπως το θέτεις τελικά το ζήτημα μάλλον οι χάρτες σου είναι σε HATT και σου βγάζει λάθος αποτελέσματα είτε γιατί επιλέγεις λάθος φύλλο χάρτη στο δεξί dropdown menu είτε γιατί βάζεις λάθος φ,λ (αν θυμάμαι καλά είναι πάνω από τα πεδία εισαγωγής αρχικών συντεταγμένων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.