Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη δεξαμενών υγραερίου σε υπάρχον πρατήριο καυσίμων


zio7

Recommended Posts

Για προσθήκη δεξαμενών υγραερίου σε υπάρχον πρατήριο τι διαδικασία πρέπει να ακκολουθήσω? Η νομοθεσία είναι το Π.Δ. 595_1984 και το Ν. 3710_2008 ή έχει και άλλα? Αν έχει κάνεις κάποια τεχνική έκθεση θα βοηθούσε πάρα πολύ...Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αυτές οι νομοθεσίες που πρέπει να ακολουθήσεις από ότι μου είπε ο αρμόδιος υπάλληλος της Δ/νσης Μεταφορών. Εχω και εγώ μια τέτοια υπόθεση αυτό τον καιρό.

Δώσε ιδιαίτερη προσοχή στις αποστάσεις που αναφέρονται γιατί είναι ίσως το πιο σημαντικό πρόβλημα που πρέπει να λύσεις σε ένα υπάρχον πρατήριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδερφοι γεια σας. Θα ήθελα να επεκτείνω το ερώτημα για την προσθήκη υγραερίου σε υφιστάμενο πρατήριο υγρών καυσίμων. Η ερώτησή μου είναι αν η δεξαμενές υγραερίου τοποθετηθεί επιχωματωμένη προσμετρά στην κάλυψη και στον συντελεστή δόμησης; Επίσης σύμφωνα με το οικ. 32880/2038 – 22/07/2009 αν τοποθετήσουμε υπόγεια δεξαμενή υγραερίου μέχρι 9 κ.μ. δεν απαιτείται φατνίο από μπετόν αλλά θα πρέπει να εδράζονται και να αγκυρώνονται σε βάση (πλάκα σκυροδέματος) , απαιτείται όμως, όπως και στην περίπτωση των επιχωματωμένων, περίφραξή η οποία θα στηρίζεται σε περιμετρικό τοιχείο από μπετόν ύψους 0,50 μ., σ’αυτήν την περίπτωση προσμετρά στην κάλυψη και στον συντελεστή δόμησης, χρειαζόμαστε οικοδομική άδεια για την τοποθέτηση της δεξαμενής; Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι, εχω μπερδευτει λίγο.Για τροποποιηση πρατηριου υγρων καυσιμων σε μικτο οι αποστασεις που πρέπει να εχουν η δεξαμενη αερίου και η αντλία LPG απο τα κτήρια και απο τα ορια του οικοπέδου είναι 10μ η 5μ.?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θελω να ζητησω συγνωμη απο τους admin αν εβαλα το post σε λαθος κατηγορια και ξαναποσταρω για να το δουν και αλλοι συναδελφοι μηπως γνωριζουν να μου απαντησουν.Παντως πηρα διαφορετικες απαντησεις σε δυο πολεοδομιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Το ερώτημα αυτό το έχω και γω! Έχω δύο τέτοιες υποθέσεις αυτό το καιρό και το έχω αντιμετωπίσει ως εξής:Σύμφωνα με τις διευκρινιστικές εγκυκλίους οικ. 46998/3352/6-8-2007 (ΠΥΚ εκτός σχεδίου) & οικ. 19086/1416/26-3-2007 (ΠΥΚ εντός σχεδίου) δεν απαιτείται Ο.Α. για προσθήκη νέων δεξαμενών. Άρα, αφού δεν βγάζουμε Ο.Α. πώς θα μετρήσει στην κάλυψη ή στην δόμηση? Δεν έχει υπογραφεί καμία από τις άδειες ακόμα αλλά ο υπάλληλος το ξεπέρασε το κομάτι αυτό πατώντας στις εγκυκλίους που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποστάσεις μεταξύ των χαρακτηριστικών σημείων του πρατηρίου είναι 5 μέτρα, βάσει του ΠΔ 3710/2008, άρθρο 10. Έχω να κάνω όμως μια άλλη ερώτηση: Η απόσταση των χαρακτηριστικών σημείων του πρατηρίου από την άκρη του δρόμου πόση είναι, 30 μέτρα ή μικρότερη; Αυτό που άκουσα είναι ότι τα 30 μέτρα ισχύουν για εθνικές οδούς, ενώ για τις υπόλοιπες περιπτώσεις αρκούν τα 5 μέτρα.

Εάν κάποιος το γνωρίζει, καθώς και σε ποια νομ,οθεσία στηρίζεται κάτι τέτοιο, θα του είμουν ευγνώμων εάν με διαφώτιζε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σύμφωνα με το Π.Δ. 595/84 που ισχύει μέχρι σήμερα με τις όποιες τροποποιήσεις του, η απόσταση ασφαλείας από εθνική οδό και αυτοκινητόδρομο είναι 30 μ. Για οδούς άλλης κατηγορίας (επαρχιακούς, δημοτικούς κλπ) δεν αναφέρεται πουθενά και τίποτα!!! Η αρμόδια διεύθυνση μεταφορών της περιοχής μου σε υπόθεση μου, μικτού πρατηρίου εντός σχεδίου με πρόσωπο σε δημοτική οδό δεν μπορεί να μου δώσει κάποια ξεκάθαρη απάντηση, οπότε θα προβεί σε ερώτημα στο αρμόδιο υπουργείο.

 

-----------------------------[Συγχώνεψη]-----------------------------

 

Ο αρμόδιος υπάλληλος της διεύθυνσης μεταφορών της περιοχής μου με παρέπεμψε στην πολεοδομία να ξεκαθαρίσω εκεί το θέμα αν χρειάζεται ή όχι οικοδομική άδεια, γιατί, λέει, δεν πρόκειται απλά για προσθήκη δεξαμενών σε υπάρχον πρατήριο, αλλά μετατροπή του πρατηρίου σε μικτό. Δεν μπορώ να καταλάβω, στην Ελλάδα ο κάθε υπάλληλος πράττει με την κατά βούληση ερμηνεία της νομοθεσίας. Σε ποία διεύθυνση μεταφορών ανήκεις, μήπως πείσω τον υπάλληλο να πάρει ένα τηλ. στην δική σου διεύθυνση και βρούμε επιτέλους καμία άκρη.(Απάντηση στην Katarina_m)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Το ερώτημα αυτό το έχω και γω! Έχω δύο τέτοιες υποθέσεις αυτό το καιρό και το έχω αντιμετωπίσει ως εξής:Σύμφωνα με τις διευκρινιστικές εγκυκλίους οικ. 46998/3352/6-8-2007 (ΠΥΚ εκτός σχεδίου) & οικ. 19086/1416/26-3-2007 (ΠΥΚ εντός σχεδίου) δεν απαιτείται Ο.Α. για προσθήκη νέων δεξαμενών. Άρα, αφού δεν βγάζουμε Ο.Α. πώς θα μετρήσει στην κάλυψη ή στην δόμηση? Δεν έχει υπογραφεί καμία από τις άδειες ακόμα αλλά ο υπάλληλος το ξεπέρασε το κομάτι αυτό πατώντας στις εγκυκλίους που προανέφερα.

Οι δεξαμενές υγραερίου στον ακάλυπτο χώρο, εάν δεχτούμε ότι είναι δεξαμενές υγρών καυσίμων, δεν μετράνε στην δόμηση (άρθρο 7 Ν.1577/85) αλλά μετράνε στην κάλυψη ((άρθρο 8 Ν.1577/85 όπως τροποποιήθηκε με τον Ν.2831/2000). Το ίδιο ισχύει και για όλες τις δεξαμενές υγρών καυσίμων. Το γεγονός ότι μετράνε στην κάλυψη ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι θέλει ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ. Επίσης σύμφωνα με τον κανονισμό εγκαταστάσεων υγραερίου Υ.Α.31856/03 παρ. 3.1.2.1. αναφέρει ότι απαιτείται έγκριση σχετικής μελέτης από την πολεοδομία δηλαδή ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ. Άρα ακόμη και να δεχτούμε ότι οι δεξαμενές υγραερίου δεν είναι δεξαμενές υγρών καυσίμων απαιτείται οικοδομική άδεια χωρίς να προσμετρούνται στην δόμηση και την κάλυψη.

Επίσης υπάρχει η εγκύκλιος του ΥΠΕΧΩΔΕ Γ. Δ/ΝΣΗΣ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ Δ/ΝΣΗ Ο.Κ.Κ. με αρ. πρωτ. 5492/04 που αναφέρει ότι σύμφωνα με τα άρθρα 7 και 8 του ΓΟΚ/85 δεν προσμετράτε στη δόμηση και την κάλυψη η τοποθέτηση υπόγειας δεξαμενής υγραερίου πράγμα που είναι ΛΑΘΟΣ εάν δεχτούμε ότι είναι δεξαμενές υγρών καυσίμων καθώς τα άρθρα αυτά αναφέρουν ρητά ότι προσμετράτε στην κάλυψη και ΣΩΣΤΟ εάν δεχτούμε ότι δεν είναι δεξαμενές υγρών καυσίμων .Στην ίδια εγκύκλιο αναφέρει ότι σύμφωνα με την Υ.Α.31856/03 απαιτείται οικοδομική άδεια.

ΣΥΝΕΠΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΟΙ ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ

….Δεν έχω την εγκύκλιο 46998/3352/6-8-2007 θα με βοηθούσε εάν μου την έστελνες..

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.