Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Υπάρχει ΦΕΚ για τροχοβίλες ή μη μόνιμες κατασκευές;


Recommended Posts

Γεια σας!!! Το ξέρω θα πείτε σας ζάλισα πάλι τα ίδια αλλά έψαξα και στο φόρουμ και στο e πολεοδομια και δεν εχω βρει ανάλογο. Πριν αρχίσω θέλω να πω πως στις άλλες συζητήσεις που διάβασα υπήρχε κάποιος τόνος αντιπαράθεσης και εμένα σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτός ο σκοπός μου ούτε θέλω να το παίξω πονηρός. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι:

Επειδή έχω ένα κλειστοφοβικό θέμα δεν μπορώ τα τροχόσπιτα και θέλω να κατασκευάσω μια τροχοβίλα που να έχει ύψος κοντά στα 3 μέτρα.

Επισημαίνω ότι ΔΕΝ θέλω ρεύμα και ΔΕΝ θέλω να βάλω βόθρο.Ουτε είναι τουριστική μονάδα.Η τροχοβίλα θα είναι κλασσικά με τον κοτσαδόρο (χωρίς τιμόνι όπως έχει αναφερθεί) και ούτε πρόκειται να τις βγάλω τις ρόδες.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι υπάρχει κάποια άδεια που πρέπει να βγάλω ή σε περίπτωση αυτοψίας αποδεικνύω ότι κινείται (έχει αναφερθεί στο φόρουμ)?

Στο οικόπεδο που είναι εκτός σχεδίου μπορώ να το στρώσω γιατί είναι λίγο ανώμαλο? (χωρίς να το σκάψω)

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος που του έχει τύχει κάτι ανάλογο έχει κάποιο φεκ γιατί δεν ξέρω αν αφορά πολεοδομία ή Υπ. Συγκοινωνιών και βασικά αυτό ψάχνω μέρες τώρα και επειδή δεν το βρίσκω έθεσα τις παραπάνω ερωτήσεις! Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

Παρέλειψα να σας πω πως στους κατασκευαστές προκατ και τροχοβιλων που έχω ρωτήσει μου έχουν πει και οι 3 για κάποια απόφαση αρείου πάγου που κάνει νόμιμες τις τροχοβίλες εφόσον δεν είναι σταθερή κατασκευή στο οικόπεδο! Το οποίο δεν έχω ιδέα τι είναι και επειδή προσπαθούν να πουλήσουν δεν τους πολυεμπιστεύομαι!

Link to comment
Share on other sites

...και επίσης όσοι πωλητές αναφέρουν την απόφαση του αρείου πάγου οφείλουν να την επιδείξουν διότι κι εγώ πολλά ακούω αλλά τελικά δεν έχω δει τίποτα χειροπιαστό.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλειψα να σας πω πως στους κατασκευαστές προκατ και τροχοβιλων που έχω ρωτήσει μου έχουν πει και οι 3 για κάποια απόφαση αρείου πάγου που κάνει νόμιμες τις τροχοβίλες εφόσον δεν είναι σταθερή κατασκευή στο οικόπεδο! Το οποίο δεν έχω ιδέα τι είναι και επειδή προσπαθούν να πουλήσουν δεν τους πολυεμπιστεύομαι!

 

 

Ισχύει αυτό που λέει ο AlexisPap. Ζήτησε τους αν θέλεις την απόφαση του Αρείου Πάγου να δούμε τι γράφει, εκτός και αν μπορεί να την αναρτήσει κάποιος συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο! Βλακεία μου που δεν ζήτησα να την δω! Θα την ζητήσω και αν δεν μου την δίνει θα την διαβάσω εκεί να δω τι λέει. Ο προβληματισμός μου είναι πως μια απόφαση αρείου πάγου μπορεί να σε κατοχυρώνει αφού δεν υπάρχει κάποιο φεκ ? Αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως για να βάζουν όλοι αυτοί τις τροχοβίλες τόσο άνετα κάποιο παραθυράκι θα έχουν βρει δεν μπορεί να σου λένε όλοι πως δεν έχεις πρόβλημα και να τις πηγαίνουν παντού (αν και δεν είναι απίθανο) !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι υπάρχει κάποια εξέλιξη στο θέμα ή οι αποφάσεις και τα ΦΕΚ που αναφέρονται είναι του "αέρα"?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.