Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Άδεια για κτίσμα του 1950 και πρόβλημα με ΔΕΗ


Recommended Posts

Κυρίες και κύριοι του φόρουμ σας χαιρετώ. Πήρα το θάρρος να γράψω στο φόρουμ γιατι έχω πραγματικά πελαγώσει και θα ήθελα την οποιαδήποτε συνεισφορά απο άτομα σχετικά με το θέμα μπας και ξεμπερδέψω. Στο ψητό:

 

ο πατέρας μου αποφάσισε πριν 20 χρόνια περίπου να χτίσει νέο όροφο πάνω απο το παλιό πατρικό του. Η άδεια οικοδομής που έβγαλε έλεγε άδεια για νέα ισόγεια οικοδομή και πρώτο όροφο. Το ισόγειο δεν πειράχτηκε καθόλου (αν εξαιρέσουμε τις κολώνες που πέσανε). Κατα τη διάρκεια του χτισίματος του πρώτου ορόφου, ο πρώτος έπαιρνε ρεύμα απο το ισόγειο ρολόι. Μόλις τελειωσαν όλες οι εργασίες ο πατέρας πήγε να πάρει νέο ρολόι για τον πρώτο όροφο. Εδώ μου τα μασάει και δεν ξέρω πως έγινε ακριβώς αλλα η ΔΕΗ του πρότεινε αντί για νέο ρολόι να ανεβάσει το παλιό του ισογείου πάνω και να ζητήσει νέο για το κάτω πράγμα που έκανε. Μόλις ζήτησε ρεύμα για το κάτω όμως και αφού είχε γίνει η μεταφορά του ρολογιού πάνω οι αρμόδιοι στη Δεη του είπαν οτι το κάτω ειναι νέο οίκημα και πρέπει να φέρει τα ένσημα κλπ κλπ και φυσικά η υπόθεση έχει σκαλώσει αφήνοντας το ισόγειο χωρίς ρεύμα. Επειδή οι γονείς ειναι ηλικιωμένοι και ως γνωστόν αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα σας παρακαλώ διαφωτίστε με στα εξής ερωτήματα (αν γινεται)

 

1)Η άδεια για νέα ισόγεια οικοδομή αναιρείται απο τη στιγμή που δεν έγινε καμία εργασία κάτω; (επίσης είχε βγεί ΚΑΙ άδεια κατεδάφισης για το ισόγειο)

2)Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να πάρω άδεια για το ισόγειο το οποίο ειναι χτισμενο γύρω στο 1950; Είναι χρονοβόρα διαδικασία;

3)Αν βρώ έναν πολιτικό μηχανικό και του τα αναθέσω ποιο θα είναι το κόστος στο περίπου για να ξέρω αν με παίρνει τώρα ή όχι.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

διόρθωση: Δεν ειχε βγει αδεια κατεδάφισης

Link to comment
Share on other sites

Εσείς στην πράξη κάνατε προσθήκη Α΄ ορόφου.

Άρα η άδεια οικ. που έχετε στα χέρια σας δεν εφαρμόστηκε.

Στην πράξη, εφόσον οι μελέτες της αδείας δεν εφαρμόστηκαν, έχετε μία αυθαίρετη κατασκευή. Ο μηχανικός του έργου τι σας συμβούλεψε;

Link to comment
Share on other sites

η ΔΕΗ του πρότεινε αντί για νέο ρολόι να ανεβάσει το παλιό του ισογείου πάνω και να ζητήσει νέο για το κάτω

!!! Τι άλλο θ' ακούσουμε !!!

 

Απο τη στιγμή που έχεις άδεια για ισόγεια οικοδομή και πρώτο όροφο και αυτό ισχύει αν έρθει κάποιος και κάνει αυτοψία στο σπίτι (το έτος κατασκευής δεν ενδιαφέρει τη ΔΕΗ), θα έπρεπε να σου ηλεκτροδοτήσει ισόγεια οικοδομή και πρώτο όροφο σαν νέα οικοδομή του 90.

Τα ένσημα που απαιτούνται λογικά υπάρχουν στον φάκελο υπηρεσίας. Αν τα είχατε πληρώσει τότε δεν θα έπρεπε να υπάρξει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά το πρόβλημα σου είναι η κακή επιλογή μηχανικού. Ο άνθρωπος που επέλεξε πληρώθηκε την κατεδάφιση του παλιού σπιτιού και την ανέγερση διώροφου ενώ έκανε απλά μια προσθήκη ορόφου.

παιδιά, σας παρακαλώ

ας μη βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα!!!!

που το ξέρουμε;

 

αν ο μηχανικός θεωρούσε πως πρέπει να γίνει νεα οικοδομή και όχι προσθήκη για στατικούς λόγους , ποιός του φταίει του ιδιοκτήτη που διάλεξε άλλο δρόμο

 

γιατί δεν ειναι πληρωμένο το ΙΚΑ;;

μήπως επειδή δεν πληρώθηκε ο μηχανικός την επίβλεψη διότι άλλα λεει η άδεια αλλα έγιναν !!!

μήπως ο ιδιώτης το έκανε μόνος του;;;

 

παρακαλώ όλοι μας ειδικά όταν απευθυνόμαστε σε ιδιωτες να είμαστε προσεκτικοί στα συμπεράσματα που βγάζουμε

Link to comment
Share on other sites

myri αν έρθει στο γραφείο μου κάποιος ιδιότης που θέλει να κάνει προσθήκη, θα του βγάλω άδεια για προσθήκη. Αν δεν σηκώνουν τα στατικά βάζω μανδύες.

 

Από την άλλη έχεις δίκιο γιατί και η άδεια κατεδάφισης και η άδεια της νέας διώροφης οικοδομής, απαιτούν αίτηση και πληρωμένες αμοιβές από τον ιδιοκτήτη για να πρωτοκολληθούν.

Κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

 

Αφαιρώ το άστοχο σχόλιο απο το παραπάνω post.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λάκκο έχει η φάβα

στάνταρ!!!!

 

τώρα αν ο πελάτης θέλει προσθήκη, αλλά αφού εξατάσω την υπόθεση

είτε για θέμα ασφάλειας είτε για θέμα οικονομίας είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο

θεωρώ πως δεν πρέπει να γίνει προσθήκη, μαζί μου δε θα κάνει προσθήκη

 

γενικά ο πελάτης μπορεί να θέλει πολλά, αλλά να μη γίνονται!!!!

(βέβαια τώρα ανοίγουμε άλλη κουβεντα)

Link to comment
Share on other sites

Είχα περίπτωση αντίστοιχη.

Άδεια νέας οικοδομής με κατεδάφιση υπάρχοντος.

Μετά την έκδοση ο ιδιοκτήτης ήθελε να κρατήσει το υπάρχον και να γίνει προσθήκη σε αυτό.

Συμφώνησα αλλά του είπα πως θα γίνει η θεμελίωση του νέου όπως προβλέπει η μελέτη.

Μόλις του έδειξα τι πρέπει να γίνει στο υπάρχον (σχεδόν ολική κατεδάφιση), άλλαξε γνώμη :)

 

υ.γ. Την ΔΕΗ τι την αφορά το ΙΚΑ????? Από πότε το ζητάει?

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. Την ΔΕΗ τι την αφορά το ΙΚΑ????? Από πότε το ζητάει?

 

Δεν ζητάει τα ένσημα η ΔΕΗ, τα ζητάει η πολεοδομία για να σου σφραγίσει το αντίγραφο της άδειας για τη ΔΕΗ.. (τουλάχιστον έτσι ξέρω...)

 

Βέβαια υπάρχει περίπτωση να μην έχουν πληρωθεί οι αμοιβές επίβλεψης...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η πολεοδομία έχει λόγο με τα ένσημα....Του υδραυλικού την δήλωση ζητάει.

Ούτε καν η εφορία για την θεώρηση του στελέχους δεν ζητάει ένσημα.

Τι παράξενα πράγματα είναι αυτά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.