Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρελέ διαφυγής


panos2

Recommended Posts

παιδια καλησπερα σε ολους θα ηθελα να ρωτησω το εξης,σε μια πριζα που εχουμε φαση -ουδετερο χωρις γειωση αλλα στον πινακα εχουμε ρελε διαφυγης σε περιπτωση διαρροης θα πεσει το ρελε?επισης στο σπιτι μου μετρησα τις πριζες σε αυτες που εχουν γειωση και σε 2 πριζες στη κουζινα φαση -ουδετερος 227v και μετρησα φαση-γειωση 166v και ουδετερο-γειωση 59v λογικα εχω διαρροη αλλα δεν θα επρεπε να πεσει το ρελε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σε συσκευές με μεταλλικό περίβλημα/μέρη όταν χαλάσει κάποια εσωτερική μόνωση μπορεί κάποιος αγωγος να έρθει σε επαφή με το μεταλλικό περίβλημα/μέρη. Αν η συσκευή είναι σε πρίζα με γείωση υπάρχει διαρροή προς γη και πέφτει το ρελέ. Αν η συσκευή είναι σε πρίζα χωρίς γείωση, τότε δεν εμφανίζεται διαρροή (δεν υπάρχει δρόμος προς τη γη, απλώς τα μεταλλικά μέρη βρίσκονται υπό φασική τάση), αλλά όταν κάποιος πιάσει τα μεταλλικά μέρη της συσκευής, τότε εμφανίζεται διαρροή μέσω του ανθρώπου προς γή και τότε πέφτει το ρελέ. Δηλαδή θα τον χτυπήσει το ρεύμα και μετά (κάποια ms) θα πέσει το ρελέ (βέβαια αν δεν υπάρχει ρελέ τότε το χτύπημα θα είναι μάλλον θανάσιμο).

Στις πρίζες τις κουζίνας δεν υπάρχει διαρροή, αν οι άλλες πρίζες του σπιτιού είναι OK τότε μάλλον στη συγκεκριμένη γραμμή της κουζίνας που αναφέρεις κάπου έχει κοπεί ή χαλάσει ο αγωγός γείωσης (Η ίσως να μην είναι συνδεδεμένος αγωγός γείωσης στην πρίζα)

Link to comment
Share on other sites

Ναι!!

Και αν στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού έχεις φάση-γείωση ~230V, τότε υπάρχει πρόβλημα μόνο με τον αγωγό γείωσης της συγκεκριμένης γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

εχω και αλλη μια απορια,εχω ενα πολυμπριζο και μια προεκταση μπαλαντεζα που παει σε διπολικη πριζα οταν μετραω στο πολυμπριζο φαση-ουδετερος 230v και φαση- γειωση 230v κανονικα εφοσον δεν εχω γειωση στη πριζα γιατι μου δειχνει φαση-γειωση(πολυμπριζου) 230v?

Link to comment
Share on other sites

εχω και αλλη μια απορια,εχω ενα πολυμπριζο και μια προεκταση μπαλαντεζα που παει σε διπολικη πριζα οταν μετραω στο πολυμπριζο φαση-ουδετερος 230v και φαση- γειωση 230v κανονικα εφοσον δεν εχω γειωση στη πριζα γιατι μου δειχνει φαση-γειωση(πολυμπριζου) 230v?

 

Και πως γινεται να μην εχεις γειωση στη μπριζα και να μετρας φαση -γειωση 230 V ??

Link to comment
Share on other sites

εχω και αλλη μια απορια,εχω ενα πολυμπριζο και μια προεκταση μπαλαντεζα που παει σε διπολικη πριζα οταν μετραω στο πολυμπριζο φαση-ουδετερος 230v και φαση- γειωση 230v κανονικα εφοσον δεν εχω γειωση στη πριζα γιατι μου δειχνει φαση-γειωση(πολυμπριζου) 230v?

 

ηλεκτρολόγος δεν εισαι ψάξου και λίγο βρε αδερφέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.