Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Στεγανοποίηση τοιχίου λίμνης


Geosid

Recommended Posts

Καλησπερα σας , εχω να κανω μια - δυο ερωτησεις :???:

 

 

Κατασκευαζω στην αυλη μου μια λιμνη οπου

Α)δεν μπορω να υπολογισω ακριβος το ποσα λιτρα νερο θα χωραει :confused:

Β)Στη θεση του μονωτικου pvc ( liner ) που βαζουν στις λιμνες θελω να χρησιμοποιησω καποιο ειδος τσιμεντου συγκεκριμενα ( http://products.kerakoll.com/eng/catalogo_dett.asp?idp=3230 ) θα πετυχω με αυτο το υλικο πληρη στεγανωτητα ? Και αν γνωριζει καποιος αν το παραπανω υλικο ειναι τοξικο για τα ψαρια

 

 

Υ.Γ : στη γωνια που φαινεται στη φωτογραφια θα ειναι η λιμνη , οποιεσδηποτε διαστασεις θελετε μπορω να σας τις δωσω

Link to comment
Share on other sites

Από τα λεγόμενά σας καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν έχει βγει Οικοδομική Άδεια ε?

Έχετε υπόψη σας ότι αν ισχύει αυτό η κατασκευή σας είναι αυθαίρετη!

Αν έχετε βγάλει Άδεια, τότε αγνοείστε το σχόλιό μου!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λάθος κάνετε...δεν έχετε επισυνάψει φωτό...

 

Θα βάλετε μπετό; Γιατί όχι compacted clay liner ή geosynthetic clay liner;

 

O μηχανικός σας τι είπε;

Link to comment
Share on other sites

Στις διαστασεις που θελω το liner Η δεν θα υπαρχει μιας και εχω ρωτησει σε πολλα καταστηματα που βρηκα μεσω ιντερνετ , Η αυτα που θα βρω το κοστος τους θα ειναι απαγορευτικο ( 150-280 ευρο )

Τσιμεντο εχω βαλει και απο εξω και απο μεσα και ελεγα μηπως βρω καποιο υλικο για την στεγανοποιηση ,

Να σημειωσω οτι τα τσιμεντα και το χτισημο τα εκανα μονος μου και για πρωτη φορα :D

 

Από τα λεγόμενά σας καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν έχει βγει Οικοδομική Άδεια ε?

Έχετε υπόψη σας ότι αν ισχύει αυτό η κατασκευή σας είναι αυθαίρετη!

Αν έχετε βγάλει Άδεια, τότε αγνοείστε το σχόλιό μου!

 

Μισο λεπτο :D

 

δειτε λιγο τη φωτογραφια και την ολη κατασκευη ,το μονο που εκανα ειναι εφτιαξα απο την αρχη τα παρτερια που ειχε το σπιτι και στη γωνια που παλια εννωνονταν τα παρτερια το αφησα κενο με σκοπο να το κανω λιμνη , δεν γνωριζω εαν για κατι τετοιο χρειαζεται καποια αδεια και επειδη το σπιτι δεν ειναι ιδιοκτητο το μονο που φροντισα να κανω ειναι να παρω εγκριση για την κατασκευη του νεου παρτεριου καθως και τις λιμνης απο τον ιδιοκτητη του σπιτιου.

 

dsc0511x.jpg

 

και μια φωτογραφια για να δειτε πως ηταν πριν η αυλη .

 

auli.jpg

 

 

το μονο που εκανα δηλαδη ειναι ποιο φαρδι το παρτερι κατα 20-30 ποντους και ποιο ψηλο κατα 10 ποντους

Link to comment
Share on other sites

Ώπα...άκυρα τα σχόλιά μου...εγώ αναφερόμουν σε λίμνη πολύ μεγαλύτερων διαστάσεων...:!:

 

Στο συγκεκριμένο πρόβλημα, θα βρείτε ένα σωρό υλικά, είτε τύπου PVC, είτε επαλειφόμενα τσιμεντοειδή κτλ. Για το ποιο είναι καλύτερο θα σας απαντήσουν άλλοι συνάδελφοι του forum...

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου μιλατε στον ενικο :)

 

Η αδεια που λεγατε απο τι διαστασεις και πανω χρειαζεται ?

Παει με βαση τα λιτρα - διαστασεις της λιμνης ?

(ρωταω απλα να μαθαινω εντελος ενημερωτικα )

 

Καλημερα , οσων αφορα το ποσα λιτρα χωραει η λιμνη μπορει να μου το υπολογισει καποιος?

Εαν ηταν ορθογωνιο οπως τα ενυδρεια μου θα μου ηταν ευκολο αλλα ειναι πενταγωνο και δεν ξερω πως να το υπολογισω :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.