Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αμοιβή μηχανικού για ημιυπαίθριο στη 2η φάση


iliasxif

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι, γνωρίζει κανείς τι θα ισχύσει για την αμοιβή στην περίπτωση που έχει κατατεθεί ο φάκελος για νομιμοποίηση ημιυπαιθρίων με το νόμο Σουφλιά αλλά δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία?

Εάν δηλαδή, έχω πληρώσει μια φορά για την τακτοποίηση του χώρου του το καλοκαίρι τώρα θα πρέπει να ξαναπληρώσω το μηχανικό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε erling, δεν έχω μιλήσει απο το καλοκαίρι με το μηχανικό. Απλά, δεν έχω βρεί μέσα δε κάποιο επίσημο έγγραφο τι προβλέπεται για αυτή την περίπτωση. Και δε θέλω να ξαναπληρώσω κερατιάτικα. Έχουμε και καλές σχέσεις με το μηχανικό μου βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπε κανει οτι ειστε τσακωμενοι....

 

Τι συμφωνια κανατε ομως???

 

Στο νομο Σουφλια δεν προβλεποταν αμοιβη μηχανικου. Αρα ο μηχανικος σας ζητησε οσο εκρινε οτι αξιζε η δουλεια του...

 

Τωρα αν σας ζητησει κ αλλα ειναι στην κριση του και εξαρταται απο τη δυσκολια της υποθεσης σας...

 

Εδω δεν ειναι φορουμ για να κανουμε παζαρι τιμων, αν θελετε να υποβαλλετε τεχνικη ερωτηση μπορειτε.

Link to comment
Share on other sites

... Έχουμε και καλές σχέσεις με το μηχανικό μου βλέπεις...

 

Αυτό αγαπητέ το καταλάβαμε εξ΄αρχής !!!

Γι΄αυτό άλλωστε και εσύ γράφεις : ¨Ρωτάω εδώ πρώτα, για να ξέρω αν αυτό που θα μου πεί είναι νόμιμο, ή θα με φεσώσει τσάμπα!¨

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω εδώ πρώτα, για να ξέρω αν αυτό που θα μου πεί είναι νόμιμο, ή θα με φεσώσει τσάμπα!

 

Και γιατί θεωρείτε δεδομένο ότι θα σας φεσώσει και βγαίνετε να ζητάτε πληροφορίες για τιμές με τον ίδιο τρόπο που θα κάνατε συγκρίσεις τιμών στο super market για διαρκή καταναλωτικά αγαθά ;

 

Στη σχέση πελάτη - μηχανικού (και όχι μόνο) , είναι απαραίτητη η εμπιστοσύνη . Αν και εφόσον τον εμπιστεύεστε , συζητείστε με τον μηχανικό σας , ζητείστε του να σας πει τι ακριβώς θα κάνει για σας με βάση τις νέες ρυθμίσεις και το τι ζητά γι' αυτό. Αν δεν έχει πληρωθεί την εργασία και το τρέξιμο που έχει κάνει μέχρι τώρα , πιθανόν να μην σας εμπιστεύεται εκείνος. Δεν μπορούμε λοιπόν να μιλάμε με υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά δε ρώτησα ούτε ποιά είναι η νόμιμη αμοιβή, ούτε κάνω σύγκριση τιμών.

Ναι, δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στο μηχανικό γιατί με τις "επεμβάσεις" του που με διαβεβαίωνε ότι "όλα πάνε καλά", έφαγα 4 καταγγελίες και έκανα 7 χρόνια να χτίσω ένα σπίτι. Και εξακολουθεί να ζητάει λεφτά για το οτιδήποτε κάνει για να καλύψει τις αστοχίες του όλα αυτά τα χρόνια.

Επίσης, μη θεωρείτε δεδομένο ότι οι άνθρωποι που ζητάνε μια συμβουλή εδω μέσα ξέρουν τα πάντα για το αντικείμενο της εργασίας σας. Απλά μια φιλική συμβουλή-ενημέρωση ζήτησα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εσυ μετα απο 7 χρονια γτ δεν αλλαξες μηχανικο???

 

Ειναι απλα τα παραγματα... Ρωτα το μηχανικο σου..

 

Αν δεν τον γουσταρεις πας στο διπλανο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.