Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή αμοιβών μετά την κατάθεση φακέλου


Recommended Posts

Έχω βάλει έναν φάκελο προσθήκης στην πολεοδομία.

Έστηλα το xml αρχείο μου στο ΤΕΕ και όλα καλά μέχρι εδώ.

Αλλά στην πορεία χρειάστηκε να αυξηθούνε τα τετραγωνικά της

προσθήκης και κατά συνέπεια να αυξηθεί η αμοιβή μελέτης.

Τι πρέπει να κάνω? για να πληρώσω την παραπάνω διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις Η/X μην "υπολογίσεις" πυροπροστασία και θερμομόνωση...

αν πάλι δεν σε καλύπτει η αμοιβή που κατέθεσες στο site του TEE θα βρεις

αιτήσεις για να στείλεις συμπληρωματική αμοιβή...

θα χρειαστείς και ακριβές αντίγραφο της αιτήσεως του φακέλου και μια

υπεύθυνη δήλωση από εσένα για την ακρίβεια της αμοιβής που θα στείλεις στο TEE της περιοχής σου..........

 

madboy78 έχεις pm

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η διαδικασία δεν είναι μέσω της αίτησης που υπάρχει στο ΤΕΕ (αφορά έκδοση κωδικών για παλιά έργα πριν γίνει η ΕΤΑ 105 κ μετά 110), αλλά ξαναυποβάλεις το έργο (με τα καινούργια τ.μ.). Στη συνέχεια βγάζεις φωτοτυπία το καταθετήριο της εθνικής αναγράφεις πάνω στη φωτοτυπία τον α/α του αρχικού έργου και του διορθωμένου, τηλεφωνο επικοινωνιάς και fax ενώ γράφεις και 2 σειρές όπου εξηγείς συνοπτικά ότι θέλεις συμπληρωματικό κωδικό πληρωμής για τη διαφορά των δύο έργων.

(Έχω κάνει αντίστοιχη διαδικασία και αν θυμάμαι καλά είχα ακολουθήσει τα παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ jimis νομίζω ότι αυτή είναι η ποιο σωστή διαδικασία

γιατί έχω ξανακούσει ότι πρέπει να κάνουμε όλα αυά τα "απαραίτητα".

Αλλά θα πρέπει λογικά να καταθέσω με ΕΤΑ 110 αν και αρχικά η άδεια

είχε μπεί με 105...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλαχθεί η ΕΤΑ από 105 σε 110 θα υπάρξει πρόβλημα αφού στις πολεοδομίες ελέγχουν με ΕΤΑ 44 ; Θεωρητική ερώτηση στη περίπτωση που δεν αλλάζουν τα εμβαδά μιας οικοδομής .

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλαχθεί η ΕΤΑ από 105 σε 110 θα υπάρξει πρόβλημα αφού στις πολεοδομίες ελέγχουν με ΕΤΑ 44 ; Θεωρητική ερώτηση στη περίπτωση που δεν αλλάζουν τα εμβαδά μιας οικοδομής .

 

Στην Πολεοδομία του Περισσού το σχολιάσανε. Eπειδή όμως το ποσό ήταν μικρό μου τη χάρισαν.

Δε νομίζω να συνέβαινε το ίδιο αν ήταν μεγάλη η διαφορά.

 

Και δεν καταλαβαίνω γιατί εφόσον τα τεραγονικά αλλάξανε με υπόδειξη του πελάτη να μην πληρωθούν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ ότι πρέπει να πληρωθεί η διαφορά που προκύπτει στην αμοιβή μηχανικού από την αλλαγή των τετραγωνικών, πουδεν είναι και λίγη ~1000Ευρώ. Άλλα ώς προς την διαδικασία που πρέπει να γίνει με το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο πρόβλημα που είχα σε αμοιβή του ΤΕΕ (Αθήνα)

Έβγαλα τις αμοιβές και τους έστειλα fax περιγράφοντας το πρόβλημα

Η απάντηση ήταν άμεση αρχικά τηλεφωνικά και στη συνέχεια έκαναν τη διόρθωση και την έστειλαν μέσω fax 1+1 μέρα.

Μην τους στείλεις mail διότι δεν προλαβαίνουν να τα δουν (όπως μου είπαν)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

'Εχω ένα κτίριο που οι αμοιβές του είχαν υποβληθεί με ΕΤΑ 105 . Στην πορεία άλλαξαν και τα τετραγωνικά του κάθε χώρου (κατά λίγο) και η ΕΤΑ . Ξέρετε ποια είναι η προβλεπόμενη διαδικασία για το ΤΕΕ και μήπως και κάποιο τηλ επικοινωνίας του ΤΕΕ που να το σηκώνουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.