Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή ισογείου σε υπόγειο


Recommended Posts

Σε οικισμό οριοθετημένο κάτω των 2000 κατοίκων θέλουμε να μετατρέψουμε το ισόγειο γκαράζ με νόμιμη οικοδομική άδεια σε υπόγειο γκαράζ με μπάζωμα +1,50μ περιμετρικά του ισογείου για να μπορέσουμε να κάνουμε προσθήκη ορόφου. Από την πολεοδομία μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει γιατί προσαρμόζουμε το κτίριο στο έδαφος και όχι το έδαφος στο κτίριο. Έχει συνάντηση κάποιος παρόμοια περίπτωση που να την έχει περάσει;

Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνουν, αφού η διαμόρφωση του εδάφους πρέπει να είναι πάντα περιορισμένη και όχι συνολική. Το κτίριο φτιάχνουμε στο οικόπεδο,δεν αλλάζουμε το οικόπεδο ανάλογα με το κτίριο... Φαντάσου να μπάζωνα 1,5μ ολο το οικόπεδο και να το θεωρούσα αυτό φυσικό έδαφος και να έπαιρνα ύψη από εκεί... Και πάλι καλά, που δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει στη περιοχή από το τοπογραφικό και μπορείς και παίζεις λίγο με τα υψόμετρα... Αν υπήρχε δυνατότητα να έχουν συνολική εικόνα θα έβλεπες πόσες άδειες θα είχαν υπερβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

μήπως θα ήταν πιο σωστό να γίνει αλλαγή χρήσης στο ισόγειο και να γίνει κατοικία

και το αμάξι να παρκάρει κάτω από καμμιά πέργκολα;

Link to comment
Share on other sites

myri είναι κι αυτό μια λύση θα το συζητήσω με τον ιδιοκτήτη και θα δούμε σε τι λύση θα καταλήξουμε, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους...μια διευκρίνιση για τα παραπάνω..... Σε οικόπεδο με έντονη κλίση είναι δυνατόν να γίνει μπάζωμα +1,50μ (στο ανάγλυφο του εδάφους) μετά την έκδοση της αδείας και την κατασκευή της οικοδομής;

 

Η περίπτωση είναι κλασσική υπογειοισογεια αποθήκη στο πίσω μέρος του οικοπέδου η οποία όμως λόγω του >1,50 από την οριστική στάθμη στην αρχική άδεια προσμετράται στον Σ.Δ. και ο πελάτης θέλει να την κάνει υπόγειο και να κερδίσει τα τετραγωνικά για προσθήκη πάνω όροφου καθώς έχουν εξαντλήσει το Σ.Δ.

 

Εμενα μου φαίνεται λογίκο καθώς την ίδια δουλειά θα μπορούσε να την είχε κάνει στην 1η άδεια...αλλα το τι μου φαίνεται εμένα λογικό δεν νομίζω ότι έχει καμία σημασία

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

... Σε οικόπεδο με έντονη κλίση...να κερδίσει τα τετραγωνικά για προσθήκη πάνω όροφου καθώς έχουν εξαντλήσει το Σ.Δ...

 

Στην άδεια της προσθήκης θα ενσωματώσεις (συμπληρώνοντας κατάλληλα τον τίτλο) τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου και τη μετατροπή τμήματος ισογείου σε υπόγειο - δεν υπάρχει πρόβλημα. Υπόψιν ότι το "νέο" υπόγειο πρέπει να χωριστεί με τοίχο από τον υπόλοιπο χώρο του ισογείου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ss_sk σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

 

πάντως σε ερώτηση στην πολεοδομία σήμερα, μου είπαν ότι θα περάσει σίγουρα ΕΠΑΕ ανεξάρτητα αν είναι κάτω του +1,50μ η διαμόρφωση και παίζει να κοπεί...

 

τέλος πάντων βλέποντας και κάνοντας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.