Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά άνω των 10kW σε στέγη


chryssa

Recommended Posts

Στο Νόμο για τις κτιριακές εγκαταστάσεις(<10 KW), υπάρχει η Σύμβαση Συμψηφισμού που υπογράφουν τα συμβαλλόμενα μέρη (ΔΕΗ-Πελάτης).Για μια βιομηχανική στέγη,υπάρχει κάπου μια πρότυπη Σύμβαση Συμψηφισμού έτσι ώστε να δω επακριβώς τι προβλέπει?Έψαξα στο ΦΕΚ του 3851/2010,αλλά τίποτα...

Καμιά ιδέα?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H Σύμβαση Συμψηφισμού για το οικιακό γίνεται με τον Προμηθευτή Ηλεκτρικής Ενέργειας(ΔΕΗ ή όποιον άλλον επιλέξω) και πράγματι υπάρχει σε ΦΕΚ.Εγώ θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει και που,Σύμβαση Συμψηφισμού για εγκαταστάσεις μεγαλύτερες των 100KW για παράδειγμα οι οποίες θα υπογράφονται με τον ΔΕΣΜΗΕ.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πάμε

Σύμαση συμψηφισμού είναι μια μεταξύ παραγωγού απο Φ/Β σταθμό μέχρι 10 KWp

Σύμβαση πώλησης ηλ ενέργειας είναι πάλι μια μεταξύ παραγωγού απο Φ/Β σταθμό που δεν εντάσεται στο ειδικό πρόγραμμα ανάπτυξης Φ/Β σε στέγες και οικίες και ΔΕΣΜΗΕ.

την σύμβαση την βρίσκεις στο ΦΕΚ 1442 Β αν και απο ότι θυμάμαι έχει γίνει κάποια αναθεώρηση ( η διάρκεια απο 10 +10 πήγε στα 20)

edit, την νεα βρήκα εδώ:

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=nCH%2FZqR%2FZ%2FM%3D&tabid=555

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

θέλω μια επιβεβείωση απο κάποιον που μπορεί να απαντήσει με σιγουριά

Για εργο σε βιομηχανική στέγη (ΟΧΙ ΣΕ ΧΩΡΑΦΙ) ΕΠΟ δεν απαιτείται στα σίγουρα, γνωρίζει κάποιος αν χρειάζεται απαλλαγή απο ΔΙΠΕΧΩ?

Με βάση τις αιτήσεις της ΔΕΗ όχι αλλά θέλω μια σίγουρη απάντηση (στι αιτήσεις η ΔΕΗ για τα κτίρια δεν αναφέρει καν απαλλαγή ΕΠΟ ενώ στα γήπεδα την αναφέρει σε όλες τις αιτήσεις) αυτό εγώ το στηρίζω στο ότι στο άρθρο 3 παράγραφος 13 κάνει αναφορά στις εγκαταστάσεις σε κτίριο. Μετά αναφέρει το κομμάτι των εγκαταστάσεων σε γήπεδα όπου εκεί αναφέρει την ΔΙΠΕΧΩ.

 

όπως προείπα παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

@jsk:

Το άρθρο 3 (ΕΠΟ και άδειες εγκατάστασης και λειτουργίας) § 13 του 3851/2010: "Φ/Β σε κτίρια ή σε άλλες δομικές κατασκευές ή εγκαταστάσεις σε ΒΙΠΕ, εξαιρούνται από την υποχρέωση έκδοσης ΕΠΟ". Η απαλλαγή από ΔΙΠΕΧΩ είναι στην ουσία απόφαση ΕΠΟ, μόνο που στο σημείο που πρέπει να αναλύσει τους όρους της περιβαλλοντικής αδειοδότησης, γράφει ότι δεν απαιτούνται ειδικοί όροι γιατί δίνεται απαλλαγή.

 

Από την άλλη στην ΕΕΜΚ (για > 100kWp) η Πολεοδομία δεν ζητά ούτε ΕΠΟ ούτε απαλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

και εγώ έτσι το μεταφράζω, και η ΔΕΗ έτσι το μεταφράζει και ο ΣΕΦ έτσι το μεταφράζει.

αυτό που με θορύβησε είνια τα δικαιολογητικά ΔΕΣΜΗΕ τα οποία φλατ ζητάνε απαλλαγή απο ΕΠΟ μη χωρίζοντας χωράφια κτίρια.

και δεν θα μου έμπαινε καμμία ιδέα πριν την ανακόινωση ΥΠΕΚΑ και όλο το Pump up που έχει παίξαι απο τα portal, sites, etc για την ημερομηνία κατάθεσης πλήρους φακέλου, anyway θα μιλήσω και με ΔΕΣΜΗΕ και θα ενημερώσω.

 

Πάντως για άλλη μια φορά απογοήτευση, μετράμε με 2 μέτρα και σταθμά, διερωτώμαι γιατί έχει άλλη εντιμετώπιση ο επενδυτής που κατέθεσε ΔΕΣΜΗΕ τον 7/2010 υπέγραψε τον 10/2010 στο 0,441 και άλλη έχει αυτός που κατέθεσε στις 31/1/2011 θα υπογράψει τον 5/2011 (στην καλύτερη λέω εγώ) και θα υπογράψει και αυτός στο 0,441 η απάντηση είναι για να γλυτώσουμε τα τρακτέρ8-)

Link to comment
Share on other sites

Στον κόσμο της Πολιτικής δεν υπάρχει Ισονομία και Αξιοκρατία. Αυτό που έχω μάθει τόσα χρόνια συναλασσόμενος με το Δημόσιο είναι ανά πάσα στιγμή να εξετάζω αν αυτό που πάω να υπογράψω με συμφέρει ή όχι.

Το αν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό είναι κάτι το οποίο δεν μπορώ να το αλλάξω.

 

Και το λέω γιατί κι εγώ κατέθεσα στον ΔΕΣΜΗΕ τον Ιούλιο, υπέγραψα τον Οκτώβριο και οι αγρότες θα έχουν την ίδια τιμή με εμένα. Ε και? Σημασία έχει ότι αυτό που υπέγραψα (το 0,441) είναι μία πάρα πολύ καλή και συμφέρουσα τιμή. Τέλος!

 

Πάντως αν έχει σημασία η γνώμη μου, είμαι αντίθετος στο 33% της Φ/Β ισχύος να δοθεί σε αγρότες. Γιατί αυτοί είναι σε άλλη μοίρα απ' ότι εγώ? Αλλά όπως είπα παραπάνω, τι σημασία έχει τι λέω εγώ .... η Πολιτική βλέπεις .... η Πολιτική και οι Πολιτικοί (πάντως όχι Μηχανικοί !!!).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Η σύμβαση με τον ΔΕΣΜΙΕ έχει διάρκεια ισχύος είκοσι (20) ετών, αρχόμενη από

την ημερομηνία έκδοσης της άδειας λειτουργίας του σταθμού του Παραγωγού, ή την ανακοίνωση της ενερ−

γοποίησης της σύνδεσης ...

Κατ' εμέ τα φωτοβολταϊκά για τους αγρότες είναι αντισυνταγματικά και παράνομα.

Έπρεπε να μην γίνονται διακρίσεις, αυτά είναι συντεχνιακά και μας πάνε πίσω.

Από την άλλη ζητάνε απελευθέρωση των επαγγελμάτων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.