Μετάβαση στο περιεχόμενο

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

σάββα, έγω δεν έχω καταλάβει τι θες. ανέβασε το file να δούμε τι έχεις στο νου σου.

 

γενικά στο s-mode έλεγχοι δεν γίνονται. σάμπως γίνονται και σε κανένα απο τ'αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμβαίνει το εξής:

 

Έχουμε ένα πλαίσιο από Ω.Σ, σε ένα κτίριο του '60. Έχει αποφασιστεί (όχι από εμένα) ένας τρόπος ενίσχυσης με χιαστί μέλη και κάποιους μανδύες (περίπου 12 εκ.). Εγώ θέλω μέσα στο s-mode να ορίσω τους μανδύες αυτούς και μετά την ανάλυση με τα πεπερασμένα να πάρω εντατικά μεγέθη έτσι ώστε να διαστασιολογήσω τα χιαστί μέλη. Και ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω και τον έλεγχο για διάτμηση και κάμψη.

Link to comment
Share on other sites

Τα χιαστί μέλη (bracings) που χρησιμοποιεί το next (r-q mode) δουλεύουν μόνο αξονικά (έχουν μόνο ΕΑ), και από ότι ξέρω δεν διαστασιολογούνται. Τώρα αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις στο s-mode διαγώνιο μέλος με δυσκαμψία και δυστμησία δεν έχεις παρα να το τοποθετήσεις διαγώνια. Αμφιβάλω βέβαια κατά πόσο αυτό θα δουλέψει και καμπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια εγώ θέλω να ορίσω ένα τοιχίο στο s-mode (το πάχος του θα μεταβάλλεται ανάλογα με τα αποτελέσματα για τις μετακινήσεις) και δεν ξέρω αν μπορούν τα πεπερασμένα στοιχεία του τοιχίου να πάρουν φορτία διάτμησης έτσι ώστε να γίνει και ο αντίστοιχος έλεγχος. Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις και ελπίζω να εξήγησα αρκετά καλά την απορία μου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην κοινότητα..

 

μήπως έχει κανεις παραδείγματα για εισαγωγή τοιχίου οπλισμένου σκυροδέματος στο s mode προκειμενου την ανάλυση του με πεπερασμένα κάτω από συγκεκριμένες φορτίσεις?????

 

ευχαριστώ πολύ

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείτε την αναζήτηση πριν ανοίξετε καινούργιο θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, iovo.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία και τα greeklish απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Για την μετατροπή greeklish σε ελληνικά δείτε εδώ

Ευχαριστώ, iovo.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! Να γράφεις ελληνικά γιατί τα greeklish κουράζουν.

Όσον αφορά το ερώτημά σου, που δυσκολεύεσαι? Στο να εισάγεις το φορέα ή τις φορτίσεις? Σε τι ακριβώς θες βοήθεια? (Αν κατάλαβα καλά...)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για τα greeklish!!!Καινοριος γαρ....

 

Το προβλημα μου ειναι στη εισαγωγη του φορεα στο s mode...Εχει παραδειγματα το manual αλλα μονο για πλάκες!

Η ανάλυση ειναι μάλλον παρόμοια με τις πλάκες κοιτωστρωσης , απλά δεν έχω κανει ξανά εισαγωγη τοιχείου εξ αρχής στο s mode και δυσκολεύομαι!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό. Φτιάξε με ευθείες το σχήμα του τοιχείου. Πάρε την ευθεία κ ξεκίνα τη από ένα τυχαίο σημείο. Έστω ότι θες να φτιάξεις ένα τοιχείο ύψους 3μ κ μήκους 2. Ξεκινάς την ευθεία από το τυχαίο σημείο κ δίνεις το επόμενο ως

r 2 0 (κάτω πλευρά κατά χ) μετά από το τελευταίο σημείο ξεκινάς ευθεία κ την πας στο r 0 3 (δίνεις το ύψος) κ με αυτή τη λογική φτιάχνεις το περίγραμμα. Μετά επιλέγεις ορθογωνικά πεπερασμένα δίνεις με τα osnap τις 4 κορυφές και δημιουργεί το δίκτυο. Είναι πολύ απλό. Τα osnap βοηθάνε πολύ. Χρησιποποίησε κ τα zoom.

 

Δεν ξέρω αν ήμουν κ πολύ κατανοητός, είναι λίγο δύσκολο να στο περιγράψω, αλλά η πραγματικότητα είναι πολύ απλή.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

διάβασα όλα τα posts αλλά δεν βρήκα αυτό που θέλω να ρωτήσω.

έχετε λύσει ποτέ κτίριο με τον παλιο κανονισμο σκυροδέματος και τον παλιό αντισεισμικό?

γιατί πάντα βγάζει, ότι και αν κάνεις 4τμητους συνδετήρες (π.χ. 2Φ8/15) ότι και αν κάνεις με τα δεδομένα?

σημειωτέον ότι στο αρχείο αποτελεσμάτων, το Asw ειναι πολύ μικρότερο από αυτές τις τιμές

 

αν ενδιαφέρεται κάποιος, μίλησα με τον Χρονέα, κάνει έλεγχο των τάσεων (εντάξει γνωστό αυτό), κοιτάς τον διαμήκη αν ειναι εντάξει και μετά το τεύχος για τα τσέρκια γιατί διάταξη συνδετήρων δεν κάνει με τους τότε κανονισμούς (βέβαια ούτε και διαμήκη) και γενικά τα τσέρκια είναι μια πονεμένη ιστορία

δηλαδή με λίγα λόγια το τεύχος γενικά (κάπως έτσι)

Link to comment
Share on other sites

Αγνοείς τα σίδερα-συνδετήρες που σου βγάζει. Παίρνεις τα ποσοστά οπλισμού (τα απαιτούμενα) και τα συγκρίνεις με τα υφιστάμενα. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.