Μετάβαση στο περιεχόμενο

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήθελα οι χρήστες του Next που το χρησιμοποιούν για μεταλλικά (εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει), αν μπορούν να αναφέρουν για τι είδους προσομοιώσεις προσφέρετε. Έχει ακουστεί ότι δεν τα πάει καλά.

 

Επίσης σε tread "δημοψηφίσματος - ποιό πρόγραμμα για μεταλλικά χρησιμοποιείτε", δεν υπάρχει ούτε καν στις επιλογές.

 

Θέλω να μάθω που χρησιμεύει. Σε ένα απλό οικοδομικό? Χιαστί λύνει ικανοποιητικά? Βιομηχανικά? Από όσο ξέρω δεν έχει φορτίο ανέμου. Οι έλεγχοι λυγισμού είνα ικανοποιητικοί? Ροπές 2ας τάξεως?

 

Γιατί θεωρείτε "αδύναμο"?

 

Κανείς....?

Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνίσω, έχει μεν λίγο τα δικά του αλλά έχω κάνει άπειρα μεταλλικά. διασταύρωση αποτελεσμάτων με sap2000 + instant σε πολλά δεν είχα απόκλιση ούτε στις διατομές, ούτε στα εντατικά μεγέθη

 

σημαντικό ατου οι κυκλικες επιλύσεις όπου βρίσκει μόνο του την βέλτιστη διατομή και δεν την αλλάζεις εσυ καθε φορά μεχρι να την πετύχεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ rigid. Είδα κ το ποστ σου στο άλλο thread. Όμως γιατί δεν θεωρείτε καλό (νομίζω)? Με ανέμους κλπ τι κάνεις? Ροπές 2ας τάξεως? Χιαστί προφανώς με Συνδετήριες ράβδους έτσι? Υπολογίζει φορτία λυγιαμού? (επαναλαμβάνω δεν έχω ασχοληθεί καθόλου).

Link to comment
Share on other sites

μιλαω καταρχην για μεταλλικα σε περιβάλλον s, στο r-q δεν εχω κάνει κανένα.

 

άνεμος manual, χεράτα, τα βλέπεις κωλυώμενα που λέγαμε στο ΕΣ. Χιόνι επίσης. για πλαίσια έλεγχοι μεταθετότητας χεράτα επίσης.

 

Ροπές 2ας με "rigid_joints" παίρνεις αν θες.

 

έλεγχοι γίνονται κανονικά, καμπτικός, λυγισμός, πλαγιοστρεπτικος, όλα τα κάνει αρκεί να δηλώσεις το μέλος ως δοκό ή υποστύλωμα για να γίνουν οι ανάλογοι έλεγχοι.

 

προσωπικά στη διαστασιολόγηση μελών και για την πλειοψηφία των έργων που μπορείς να αντιμετωπίσεις το εμπιστεύομαι με κλειστα μάτια.

 

για τις συνδέσεις τώρα, ικανοποιητικές είναι αλλά θέλουν δουλειά. δεν έχω καταλάβει ας πούμε τι πάχος συγκολλήσεων παίρνει, δεν θυμάμαι και αν τις ρυθμίζεις, γιατί πριν 1-2 μήνες τις πήρα και τώρα έτυχε να κάνω ένα μεταλλικό και θα δω τι γίνεται

 

ο άνεμοσ και το χιόνι αυτόματα απαιτούν αλλαγή φιλοσοφίας γιατι το s-mode ειναι γενικο προγραμμα fem

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά ρε rigid. Ευχαριστώ πολύ. Το είχα φανταστεί για s-mode...και τον πάω!

 

Σόρυ πάλι, αλλά γιατί δεν το θεωρούν καλό? Υπενθυμίζω, δεν υπάρχει καν στο δημοψήφισμα για "πρόγραμμα μεταλλικών"....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Δεν είμαι και πολύ νέος στο forum, απλά διακριτικός.

Με το NEXT ασχολούμαι από το 1996 (το καλοκαίρι μετά τις πανελλήνιες). Φυσικά, για πολλά χρόνια απλά το χρησιμοποιούσα για την εισαγωγή δεδομένων - εν ολίγοις δεν εμβάνθυνα, επαναπαυόμενος ίσως στη γνώση και την εμπειρία παλαιότερων (δηλ. γονέων).

Ωστόσο το νερό μπήκε στο αυλάκι πλέον...με το ΝΕΧΤ είμαι ικανοποιημένος όταν ασχολούμαι με μία νέα εξαώροφη οικοδομή Ω.Σ. Στα μεταλλικά δεν το εμπιστεύομαι καθόλου. (μιλάμε πάντα για τον R-mode άραγε;). Ο τρόπος εισαγωγής (και εποπτείας) των αντιανέμιων συνδέσμων είναι αστείος.

 

Πέρα από τα μεταλλικά όμως, μου τυχαίνουν διάφορες περιπτώσεις - όπως σε όλους σας πιστεύω.

 

Παράδειγμα:

 

Διατηρητέο κτίριο με φέρουσα τοιχοποιία, ξύλινα δάπεδα και ξύλινη στέγη. Σε διάφορα σημεία υπάρχει πλάκα ω.σ., με δοκούς ω.σ. ή και κανένα υποστύλωμα.

Ο αρχιτέκτονας θέλει να κάνει ενίσχυση με gunite στην τοιχοποιία και προσθήκη μεταλλικού ανελκυστήρα (μιλάω για περίπτωση που αντιμετώπισα πέρυσι).

Να με συγχωρείς, την προσομοίωση και ανάλυση θα την κάνω με το NEXT; Αυτό εννοώ...Η διαστασιολόγηση είναι άλλο θέμα.

 

Το θέμα των σύμμικτων δοκών δε με απασχολεί φίλε μου - τις αντιμετωπίζω ως μεταλλικές και τελειώνω. Διαφορετικά πρέπει να λάβω υπ'όψην ρηγμάτωση πλάκας και τρέχα γύρευε...

 

Απλά θα ήθελα τη γνώμη σας και γενικότερα μία συζήτηση, καθώς με έχει κουράσει και λιγάκι το επάγγελμα όπως έχει γίνει πλέον και μία αναβάθμιση (γενικότερη) στο γραφείο είναι απαραίτητη θα έλεγα. Ας ξεκινήσω εγώ και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρείς, την προσομοίωση και ανάλυση θα την κάνω με το NEXT; Αυτό εννοώ...Η διαστασιολόγηση είναι άλλο θέμα.

εγω έχω κάνει πάντως 2μανδύα. για μονό δεν κάνει.

αλλά εδώ έτσι κι'αλλιως μιλάς για άλλο προγραμμα εκτος ελληνικής αγοράς.

εφερε κανείς αντίρρηση? και να ηθελες και μη γραμμικη ανάλυση πάλι δεν σου έκανε

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς τον S-mode ή τον R-mode για τα αμιγώς μεταλλικά κτίρια; Είσαι ευχαριστημένος από τους ελέγχους των μελών; (στρεπτοκαμπτικό λυγισμό π.χ.). Αν νομίζεις ότι αξίζει τον κόπο ίσως να ασχοληθώ και με το NEXT πιο προσεκτικά - δηλαδή μπαίνεις στο αρχείο δεδομένων και εισάγεις τα μήκη λυγισμού;

 

Ποια έκδοση του ΝΕΧΤ έχεις, καθώς εγώ έχω ακόμα εκείνη του 2005.

Να συμφωνήσουμε πως η εμπειρία και η επιστημονική κατάρτιση του κάθε πολ.μηχανικού είναι σημαντικότερες από τις δυνατότητες του κάθε προγράμματος.

 

(υ/σ....τώρα που το θυμήθηκα...καθώς ψαχούλευα εδώ μέσα για τα προγράμματα...

αυτά τα συμβόλαια συντήρησης δεν τα καταλαβαίνω...μισθό θα τους κόβω; Θέλω να αγοράσω ένα καλό πρόγραμμα και τέλος. Αν έχω απορίες, τις λύνω μόνος μου-τούβλο είμαι; Είναι υποχρεωτικά τα συμβόλαια συντήρησης με την αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.