Μετάβαση στο περιεχόμενο

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

Προφανώς....για τα περί διαστασιολόγησης εννοώ ότι αν έχω δοκό 20/50 κ στύλο 40/40, είτε αφρολέξ (λέμε τώρα:D) είναι είτε τιτάνιο τα εντατικά μεγέθη είναι ίδια. ΕΚΤΟΣ κι αν αναλύουμε με θεωρία 2ας κ 3ης τάξης οπότε το υλικό καθορίζει και αυτό εν μέρει τα εντατικά μεγέθη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρακληση:αν μπορει καποιος να μου στειλει ενα παραδειγμα επιλυσης φορεα φερουσας τοιχοποιιας.

(μεχρι τωρα ελυνα μονο φορεις απο οπλισμενο σκυροδεμα).θα πρεπει να δουλεψω σε περιβαλλον r-q mode και μετα να περασω σε s -mode?ευχαριστω παιδια εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Είναι δυνατόν να πάρω στα επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία, αποτελέσματα διάτμησης?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γειά σας συνάδελφοι.

χρησιμοποιω το next (r-q mode) αρκετά χρόνια αλλά ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω οτι επαρκεί ένα υφιστάμενο κτίριο χρησιμοποιώντας τους παλιούς κανονισμούς (ΒΔ'59 κλπ).

Ειδικά οι κολώνες πολύ εύκολα βγαίνουν 12Φ20 σε ένα απλό διώροφο. Το θεωρείτε λογικό ? Μήπως δεν κάνω κάτι καλά, πχ να βάζω αρθρώσεις σε δοκούς στις ακραίες στηρίξεις ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε το αρχείο με τις φορτίσεις γιατί αλλάζει. Θα πρέπει να το δημιουργήσεις ή να τροποποιήσεις τις φορτίσεις. Επίσης πρόσεξε τις αλλαγές για τον σεισμό. Το "ε" τότε έπαιρνε τιμές από 0.09 εώς 0.12 από ότι θυμάμαι.

Επίσης στα υλικά πρέπει να προσέξεις τι θα ορίσεις σαν τιμές, γιατί τότε είχανε άλλη ποιότητα σιδήρου. Ακόμα πρόσεξε τις τιμές στο σκυρόδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα δεν το έχω μπροστά μου, μήπως χρειάζεται να απενεργοποιήσεις τον ικανοτικό κόμβων; Δεν θυμάμαι αν είναι απενεργοποιημένος όταν βάζεις κανονισμούς '54. Επίσης ο σεισμός τότε ήταν 0,04-0,08 συνήθως, στατικός. Τώρα το ελάχιστο είναι 0,114 με q=3.5.

 

Επίσης ξέρω ότι τότε ο κανονισμός δεχόταν πολύ μικρή τάση σκυροδέματος, αλλά δεν ξέρω αν στη διαστασιολόγηση λαμβάνεται αυτό υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

ok τα έχω λάβει υπόψη αυτά.

πάντως το ε στην περιοχή που δουλεύω κυμαίνεται από 0,04 0,06 άντε και 0,08 (βέβαια στο next το βάζουμε πολ/νο με g )

με τις φορτίσεις πλεόν το next τις μετατρέπει μόνο του σε load case 1.

Ποιότητες πλέον έχει να επιλέξεις απυθείας Β160,Β225 και στον χάλυβα βάζει απευθείας την τάση διαρροής πχ StI (=2,4)

τι άλλο να κάνω...

έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κανείς δεν το χρησιμοποεί το next για έλεγχο υφισταμένων.

εγώ προσωπικά το δουλεύω αρκετά για νέα κτίρα

 

ικανοτικό κόμβο δεν κάνει όταν επιλέξουμε παλιούς κανονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

...κυμαίνεται από 0,04 0,06 άντε και 0,08 (βέβαια στο next το βάζουμε πολ/νο με g )

 

Τί εννοείς; Όταν λέμε 0,04 εννοούμε 0,04g...Στο Next 0,04 βάζεις...όχι 0,4.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.