Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

Καλημέρα...

Επειδή βλέπω ότι το θέμα έχει ατονήσει, σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ.

Υπάρχει κάποια εξέλιξη στο NEXT όσον αφορά τον ΚΑΝ.ΕΠΕ; Οι ενισχύσεις αντιμετωπίζονται ή όχι ακόμη; Στο site δε βλέπω κάτι.

Edited by Toxus1
Link to comment
Share on other sites

στο site τους λέει

PUSHOVER ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΤΑ ΚΑΝΕΠΕ

 

Πρόγραμμα μη γραμμικής στατικής ανάλυσης, για τον έλεγχο αντοχής σε σεισμό υπαρχόντων κτιρίων για τα οποία διατίθενται οι οπλισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι. Ωστόσο αυτό σημαίνει πως εξακολουθεί να μην αντιμετωπίζει το θέμα των ενισχύσεων (παρά μόνο την αποτίμηση με PushOver ή m-factors). Αυτό θα ήθελα να επιβεβαιώσω. Έχω μία έκδοση του 2013, η οποία είναι εξαιρετικά δύσχρηστη στο θέμα αποτίμησης υπάρχοντος (για ενισχύσεις ούτε συζήτηση). Το λοιπόν, αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να ενημερωθώ εάν υπάρχει κάποια ουσιαστική πρόοδος έκτοτε.

(Το site τους ή το manual που δίνουν απέχει από την πραγματική εικόνα και αδικεί θα έλεγα το πρόγραμμά τους - γι' αυτό ρωτώ κι εδώ άλλωστε).

Edited by Toxus1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

(Mεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σε όλους. Σε περίπτωση που κάποιος χειρίζεται το s-mode του Next, θα ήθελα να ρωτήσω μία πληροφορία. Έχω ορίσει το περίγραμμα της κοιτόστρωσης στο rq mode και μετά την επίλυση, περνάω στο smode και κάνω νέα επίλυση της κοιτόστρωσης. Διαπιστώνω από το αρχείο δεδομένων ότι σαν δεσμεύσεις, μου έχει δεσμεύσει σε όλους τους κόμβους την χ-y μετακίνηση και όλα τα άλλα τα έχει ελεύθερα (-1, -1, 0, 0, 0, 0). Αυτή η παραδοχή είναι οκ;

Επίσης κάνω μία ανάλυση για Co (κs) = 30.000 και άλλη μία για Co (κs) = 100.000. Διαπίστωσα από τα αποτελέσματά μου ότι όσο πιο σκληρό είναι το έδαφος δλδ για το Co=100.000 μου μειώνει τον απαιτούμενο οπλισμό. Το ανάποδο δεν θα έπρεπε να συμβαίνει; 

Σημειώνω ότι για κάτοψη 50τ.μ. που αποτελείται από υπόγειο, ισόγειο και α' όροφο έχω επιλέξει πάχος κοιτόστρωσης 50εκ.. 

Καλές γιορτές σε όλους, με υγεία!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @HAROUL
H πλάκα ανά κόμβο έχει δυο στροφές (φχ, φy) και μια μετατόπιση κατά την z (wz).
Έχει πολλά χρόνια να κάνω επίλυση με το NEXT, δεν θυμάμαι πως δήλώνει τις ελευθερίες (με 0 ή με -1).

Για την ανάλυση το πρόγραμμα υπολογίζει σωστά τα σίδερα.
Όταν έχεις μαλακό έδαφος έχεις μεγαλύτερη ευκαμψία, δηλαδή μεγαλύτερη μετατόπιση, μεγαλύτερη δύναμη.
Όταν έχεις δυσκαμψία δεν έχεις μεγάλες μετακινήσεις (μικρότερη δύναμη).
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.