Μετάβαση στο περιεχόμενο

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

Ε καλά, πήρες μία τυχαία μελέτη και έλεγξες τις πράξεις, και μετά έβγαλες ένα γενικότερο συμπέρασμα. Σε παλιότερη μελέτη που κοιτούσα το τεύχος του, ο συγκεκριμένος μηχανικός είχε βάλει τους υπολογισμούς από άλλο κτίριο!! Μάλιστα, είχε βάλει την άσχετη μελέτη εις διπλούν, γιατί τα υποστυλώματα στο άλλο κτίριο ήταν τα μισά.

Να συμπεράνω και γω πως όλοι οι μηχανικοί μέχρι το '95 λύνανε ένα κτίριο και μετά βγάζανε φωτοτυπίες; Δεν ισχύουν αυτά, απλά τότε οι έλεγχοι πολύ απλά βγαίνανε με τον ελάχιστο οπλισμό. Πολύ απλά! Τώρα τα προγράμματα που κυκλοφορούν, προφανώς είναι μούφα ότι δήθεν "κάνουν έλεγχο με τον κανονισμό του 1959" και να βγάζουν σίδερα 12Φ20 σε ένα φυσιολογικό τριώροφο.

Γι' αυτό πολύ απλά σε ρώτησα αν είσαι ευχαριστημένος με το υπέροχο ΝΕΧΤ σε θέματα αξιοπιστίας σε επανελέγχους. Αλλά μπερδεύτηκες...άσε δεν πειράζει. Άλλωστε, έλεγξες ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ τις πράξεις σε μία τυχαία μέλετη, και τα κατάλαβες όλα μπράβο. Οι υπόλοιποι ταπεινοί μηχανικοί υποκλινόμαστε.

 

Rigid γι' αυτό που λες "ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ".....ρώτησα για εκείνο το σπίτι (μου) χωρίς δοκούς κατά χ-χ αν θυμάσαι, μηχανικό (ΚΑΛΟ) ενεργό τώρα κ τότε κ μου είπε το εξής απίστευτο...

 

Τότε τα υποστυλώματα κατά κανόνα λύνονταν ΑΜΦΙΠΑΚΤΑ.:D:D κ έτσι ακριβώς έχει επιλυθεί κ αυτό.....

 

Απλώς στο λέω...δεν ξέρω την προσέγγισή σου.

 

Μα αυτή ακριβώς ήταν η παραδοχή του κανονισμού triumph. Η μετακίνηση μάλιστα ανά όροφο έβγαινε κάτω του χιλιοστού, αν δεν κάνω λάθος. Απλοποιητικά και αστεία πράγματα, έτσι μελετούσαν όμως τότε.

 

Παρακαλώ να χαμηλώσουν οι τόνοι , δεν προσφέρουν τίποτα στο θέμα επι της ουσίας

Ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Toxus1 μήπως να ρίξουμε τους τόνους? Δεν σε είπαν και καμπούρη (που λέει ο λόγος) για να επιτίθεσαι έτσι. Ο συνάδελφος rigid σου είπε πως τα έχεις μπερδέψει κάπου και αυτό που ψάχνεις είναι δύσκολο να το βρεις. Μην τα παίρνετε όλα τις μετρητής γιατί ο γραπτώς λόγος διαφέρει από τον προφορικό και εύκολα παρεξηγείται. Εδώ δε γίνεται διαγωνισμός ποιος θα την πει στο άλλον, ποιος είναι καλύτερος, ποιος την έχει μεγαλύτερη (την εξυπνάδα εννοώ,χε,χε!!). Τα παραπάνω χωρίς καμία διάθεση να σε θίξω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Toxus1 μήπως να ρίξουμε τους τόνους? Δεν σε είπαν και καμπούρη (που λέει ο λόγος) για να επιτίθεσαι έτσι. Ο συνάδελφος rigid σου είπε πως τα έχεις μπερδέψει κάπου και αυτό που ψάχνεις είναι δύσκολο να το βρεις. Μην τα παίρνετε όλα τις μετρητής γιατί ο γραπτώς λόγος διαφέρει από τον προφορικό και εύκολα παρεξηγείται. Εδώ δε γίνεται διαγωνισμός ποιος θα την πει στο άλλον, ποιος είναι καλύτερος, ποιος την έχει μεγαλύτερη (την εξυπνάδα εννοώ,χε,χε!!). Τα παραπάνω χωρίς καμία διάθεση να σε θίξω

 

Φίλε Αλέξανδρε...δες καλύτερα την ανταλλαγή μηνυμάτων και συμπέρανε μόνος σου ποιος άρχισε τις ειρωνείες, ποιος τα έχει μπερδέψει, ποιος δεν ξέρει να εκφραστεί κλπ...Τελοσπάντων, δεν είμαι εδώ για να τσακώνομαι μέσω μηνυμάτων. Όποιος μπορεί και θέλει να προτείνει κάτι, ας το κάνει. Όποιος δεν ξέρει, καλύτερα να μη λέει τίποτα παρά να ειρωνεύεται και από πάνω. Απλά ρώτησα για τον S-mode και αν είναι γενικότερα ευχαριστημένος από το πρόγραμμα για όλες τις περιπτώσεις που του έχουν τύχει, και τις οποίες, σύμφωνα με το manual, το πρόγραμμα NEXT τις καλύπτει. (δηλαδή έλεγχο με παλαιότερους κανονισμούς, διαστασιολόγηση με ευρωκώδικες 3,5 και 6). Εκείνος ήθελε σώνει και καλά να μου πει για το gunite. Μετά λέει, ρώτησα πολλά. Ε, απάντα (αν θες) για αυτά που γνωρίζεις. Ή σώπα.

Βασικά, καθώς μου δημιουργήθηκαν νέες απορίες θα μεταφερθώ αλλού. Κρατάω απλά τον S-mode, για το οποίο όντως τον ευχαριστώ, και προχωρώ.

 

Επιπλέον: Η ερώτηση μου ήταν απλή. Σε μεικτούς φορείς (με διάφορα υλικά, όπως τοιχοποιία, σκυρόδεμα, χάλυβα και ξύλο), θεωρείτε πως ο S-mode κάνει αξιόπιστη ΑΝΑΛΥΣΗ; - η διαστασιολόγηση είναι άλλο θέμα.

(να σημειώσω πως η τοιχοποιία δεν ενισχύεται με gunite χαχαχα)

 

Triumph, τι λες εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα....η ανάλυση του s-mode έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλή (εγώ έχω μικρή εμπειρία, αλλά σε ό,τι έχω δει είμαι ευχαριστημένος και έχω συγκρίνει κ με Sofistik, Scia κ ο rigid με Sap, Instant). Το τι υλικό έχεις ορίσει δεν παίζει κανένα μα κανένα ρόλο. Αδρανειακά χαρακτηριστικά καταλαβαίνει κ κάνει την ανάλυση. H ανάλυση είναι ανεξάρτητη του υλικού.

 

H διαστασιολόγηση είναι διαφορετικό. Δεν έχω ασχοληθεί με ξύλο, τοιχοποιία, μεταλλικά στον s-mode. O rigid λέει ότι σε μεταλλικά (προφανώς κ σε μπετό) είναι πολύ καλό. Για τα υπόλοιπα....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Αυτά που μου λες είναι υπερ-αρκετά. Τα υπόλοιπα θα τα δω στην πράξη, προς το παρόν μου αρκεί να γνωρίζω ότι αξίζει να επενδύσω λίγο χρόνο στον S-mode, παρά χρήμα σε ένα πληρέστερο (ή πιο εύχρηστο) πρόγραμμα. Άλλωστε, όλα τα προγράμματα έχουν προβλήματα, ουσίας ή διαδικασίας. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να σου ακόμα πως εγώ το έχω βρει πολύ εύκολο στο χειρισμό (s-mode). Κ να φανταστείς η έκδοση που έχω είναι του......2002!!! Πολύ θα ήθελα να δω την τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω την έκδοση του 2005. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο λόγο για να πάρω κάποια νεότερη (και να δώσω π.χ. 2χιλ). Έχουν βελτιώσει την ανάλυση; Όχι. Ίσως είναι κάπως πιο εύχρηστο. Με τον ΚΑΝΕΠΕ δεν έχω προλάβει να ασχοληθω σοβαρά - γνωρίζεις κάτι για το ΝΕΧΤ και το θέμα των ενισχύσεων. Επίσης αμφιβάλλω αν έχουν διορθώσει κάτι σημαντικό όσων αφορά τη διαστασιολόγηση π.χ. με ευρωκώδικα 3. Απλά θα χρησιμοποιήσω τον S-mode, που ήδη έχω αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει παρά ελάχιστα. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν βελτιώσει την ανάλυση; Όχι. Ίσως είναι κάπως πιο εύχρηστο. ........γνωρίζεις κάτι για το ΝΕΧΤ και το θέμα των ενισχύσεων.

 

Ποιός ξέρει. Πιθανώς ναι................δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν του βάλω S220 σε κολώνα 30/30 και τριώροφο κτίριο, απαιτούνται περίπου 32Φ20 :).

Άσχετο - έχουν βάλει επιλογή για κάμψη του κάτω οπλισμού στα παλαιά κτήρια;

 

Το πρόγραμμα όταν λύνει με το παλιό κανονισμό ενώ τα απαιτούμενα ποσοστά οπλισμού είναι τα σωστά από εκεί και πέρα δεν εφαρμόζει τις παλιές απαιτήσεις για την μόρφωση του τελικού οπλισμού. Ηταν να διορθωθεί αλλά ενόψη ΚΑΝΕΠΕ όλα τα παλιά πάνε περίπατο. Αρά καλώς τελειοποίησε τον ΚΑΝΕΠΕ (σχεδ.-3) παρά να ασχοληθεί περαιτέρω με τον παλιά κανονισμό.

 

Η διαστασιολόγηση είναι διαφορετικό.

 

Καθώς βέβαια και ο έλεγχος μετακινήσεων του φορέα που εξαρτάται από το μέτρο ελαστικότητας του υλικού....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.