Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση φωτοβολταϊκών σε βιομηχανική στέγη και βέλτιστη κλίση βάσεων


nickagr6

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Έχω την εξής ερώτηση :

Έκανα μία προσομοίωση στο pvsyst για μία βιομηχανική στέγη δίριχτη με προσανατολισμούς 75 και -105 αντίστοιχα. Χρησιμοποίησα thin film γιατί η θεωρία λέει ότι σε εφαρμογές χωρίς σωστό προσανατολισμό τα thin film αποδίδουν καλύτερα λόγω της διάχυτης κλπ..Μετά έκανα την προσομοίωση και με πολυκρυσταλλικά και τελικά μου βγήκε λίγο καλύτερη.

Είναι λογικό αυτό?Μήπως κάνω κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις του pvsyst?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να επαναφέρω το θέμα έχω δύο απορίες σχετικά με την εγκατάσταση σε βιομηχανικες

 

1. Αν ισχύει αυτο που είπε ο συνάδελφος Ilias85, οτι δηλαδη εγω που έχω νοτιοδυτική πλευρά, θα βάλω thin film, αντι μονοκρυσταλλικων

 

2. Ισως αυτο να φανεί λίγο περίεργο, αλλα υπαρχει περίπτωση να γίνεται συνδιάσμός εγκατάστασης στην στεγη με ένα tracker στο έδαφος.

 

tnx

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις αρκεί να μην μπερδέψεις strings και inverters.....

 

Ωστόσο πρέπει να απαντηθεί η σκοπιμότητα του συνδιασμού αυτού, με δεδομένο ότι περιπλέκονται οι παραγγελίες υλικών καθώς και "ιδιαιτερότητα" τοποθέτησης των thin film που "ξεφεύγει" από τα γνωστά... + η επιπλέον απαιτούμενη επιφάνεια... (thin film σε tracker δεν συνηθίζεται)...

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης ολόκληρου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Τυπικά μιλώντας μπορείς να έχει μικτή εγκατάσταση έδαφος στέγη ακολουθώντας όμως την επι εδάφους οδό για την αίτηση, υπάρχουν εγκαταστάσεις τέτοιες και στην Ελλάδα

Πρακτικά δεν θα το έκανα με τίποτα, επίσης δεν θα επέλεγα τράκερ (προσωπική επιλογή)

Το Thin Film το πιστευω πολύ απλά πρόσεξε τι εταιρία θα επιλέξεις, θέλει προσοχή στην εγκατάσταση (fragile) Και στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση/ σχεδιασμό (λίγα πάνελ/ String, πολλοί παραλληλισμοί, υψηλή τάση, απαίτηση για μετασχηματιστή απο κάποια, γειώση πόλου κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.