Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση φωτοβολταϊκών σε βιομηχανική στέγη και βέλτιστη κλίση βάσεων


nickagr6

Recommended Posts

Συνάδελφοι μια ερώτηση.Για μια εγκατάσταση σε βιομηχανική στέγη που έχει μια μικρή κλίση 10 μοίρες και ο πελάτης θέλει να τοπθετήθουν βάσεις που να πετυχαίνουν την βέλτιστη κλίση,κάτι τέτοιο επιτρέπεται??

Δεν μιλάω για το καθεστώς κάτω απο 10 ΚW με το πρόγραμμα του προγράμματος "ΦΒ στις στέγες" αλλά για 50 ΚW.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@nickagr6

 

Ναι επιτρέπεται. Θα βάλεις βάσεις τέτοιες ώστε να βελτιώνουν την κλίση στις 30 μοίρες. Και φυσικά θα φροντίσεις αυτό που θα βάλεις να μην έρθει σε κανενα κεφάλι.....δηλαδή μίλα και με έναν Πολιτικό Μηχανικό αν δεν είσαι εσύ ο ίδιος :D

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται λιγο χαζο να επιτρεπεται η μεταβολη της κλισης των φωτοβολταικων σε βιομηχανικες στεγες και να μην επιτρεπεται στα οικιακα!!!!

 

Και γω εχω μια περιπτωση οπου η κλιση ειναι 4 μοιρες.

Δηλαδη μπορω να την κανω 30?

Λιγο κουλο μου ακουγεται,ωστοσο ποιος νομος υπαρχει που να διευκρινιζει οτι δε γινεται?

Υπαρχει καποιος τελευταιος νομος που να αναφερεται σε βιομηχανικες στεγες?

Επισης μπορουν να τοποθετηθουν τα πανελ σε αντιθετη κατευθυνση απο αυτη που ειναι η κλίση της στεγης?

Δηλαδη αν εχουμε νοτιοανατολικο πχ προσανατολισμο,μπορουν να τοποθετηθουν πλαγια ετσι ωστε να πετυχουμε νοτιο?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι από νοτιοανατολικός σε νότιος τότε το κέρδος είναι 5%. Και από 4° σε 30° τότε το κέρδος είναι 10%. Τουλάχιστον έτσι λέει το ΚΑΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.