Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρέωση μελέτης φυσικού αερίου


gliout

Recommended Posts

Σε ενα κτίριο με χρήση συνεργείο (δηλ στις κατόψεις μόνο τα απαραίτητα wc και αποθήκη) στην περιοχή των Βριλησσίων χρειάζεται υ υποβολή μελέτης ΦΑ?

 

Λόγω του οτι κατοικώ εκτός Αθήνας, αν και σύμφωνα με την σελίδα του αεριου αττικής χρειάζεται, υπάρχει τρόπος για την συγκεκριμένη χρήση να μην κατατεθεί?

Εαν χρειάζεται, μόνο για ΖΝΧ ???

Link to comment
Share on other sites

gliout

 

Εάν απο τις ειδικότητες του συνεργείου, δεν συμπεριλαμβάνεται το βαφείο, υπάρχει το ενδεχόμενο στη πολεοδομία να μην σου ζητήσουν μελέτη ΦΑ για ΖΝΧ (το αντικαθιστάς με ηλ. θερμοσίφωνα).

Στη περίπτωση που υπάρχει η ειδικότητα βαφείου, τότε σίγουρα απαιτείται η μελέτη ΦΑ, δεδομένου οτι ο φούρνος βαφής δουλεύει με λέβητα-καυστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Στην ειδικότητα υπάρχει βαφείο.

Οπότε είμαι υποχρεωμένος για την υποβολή μελέτης ΦΑ.

Ευχαριστώ για την απάντηση.Μήπως γνωρίζεις τη συσκευή θα απαιτηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο μελέτες ΦΑ για φανοβαφείο που έχω κάνει, έχω επιλέξει τη συσκευή Β23 & την έχουν αποδεχτεί. Αλλά ας απαντήσει και κάποιος άλλος συνάδελφος να μας πει την εμπειρία του.

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο είναι νέο ? αν όχι , πότε εκδόθηκε η οικοδομική του άδεια? κάνετε κάποια αλλαγή χρήσης??

Ενεργό δίκτυο υπάρχει στην περιοχή ? Ο ιδιοκτήτης πως σκοπεύει να δουλέψει το φούρνο του βαφείου ( ανεξαρτητα από ύπαρξη ή όχι δικτύου ΦΑ)?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχει εκδοθεί η άδεια.

Δεν γνωρίζω εαν υπάρχει δίκτυο στην περιοχή. Στην ιστοσελίδα (aerioattikis) λέει οτι υπάρχει.

Ο ιδιοκτήτης θα δουλεύει τον φούρνο με πετρέλαιο. Όπως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

1.Μήπως αφού υπάρχει ενεργό δίκτυο και το κτίριο είναι νεόδμητο θα ήταν σκόπιμο να εξεταστεί το ενδεχόμενο να λειτουργήσει ο φούρνος με ΦΑ?

 

2.ΖΝΧ αν έχεις μόνο WC εξόσων γνωρίζω μπορείς να το γλιτώσεις

 

3.Εφόσον πρέπει να θερμάνεις το κτίριο θα πρέπει να δώσεις μια λύση έστω και σε επίπεδο προεγκατάστασης , με ΦΑ.

 

 

Σε ότι κάνεις πάντως πρόσεξε στο εξής , ότι στην πολεοδομία που ανήκει στη συγκεκριμένη περιοχή τα πράγματα στα Η/Μ τουλάχιστον είναι πολύ δύσκολα....σε ότι εφαρμόσεις καλό είναι να έχεις βεβαιωθεί πρώτα ότι γίνεται αποδεκτό γιατί δε βγάζεις άκρη εύκολα....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Θα κοιτάξω να δώ τι γίνεται μιας και δεν έχω εμπειρία από πολεοδομίες στην Αθήνα.

Την Παρασκευή κατεβαίνω για να καταθέσω την άδεια λειτουργίας και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.