Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπουδές Πολιτικού Μηχανικού στην Αγγλία μετά την αποφοίτηση από ελληνικό Πολυτεχνείο


dcgeorge

Recommended Posts

αυτό είναι το πρώτο μου πόστ στο site γι αυτό ζητώ επιοίκεια αν κάνω κάποιο λάθος ή θίξω θέμα που έχει εξαντληθεί. φέτος παίρνω το πτυχίο μου από το εμπ και θέλω να φύγω για αγγλία για δέυτερο πτυχίο στους πολιτικούς μηχανικούς θα ήθελα λοιπόν να ξέρω αν θα μου αναγνωριστούν τα δικαιώματα γυρνώντας στην ελλάδα τι πρέπει να προσέξω γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δίνεις κατατακτήριες εξετάσεις στη σχολή πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ ή σε κάποιο τμήμα πολιτικών μηχανικών ελληνικού πανεπιστημίου;

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη

 

Υπάρχει περίπτωση να εγγραφείς στο 2ο έτος σε αγγλικό πανεπιστήμιο αν σου αναγνωρίσουν μερικά μαθήματα από το ΕΜΠ. Είναι βέβαια λίγο δύσκολο από Μεταλλειολόγος να γίνει αυτό αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Πάντως θα χρειαστείς το πολύ 3+1 χρόνια για Bachelor+MSc και μετά ΔΟΑΤΑΠ (αν δεν έχει αλλάξει κάτι μέχρι τότε), αν θες να γυρίσεις αμέσως στην Ελλάδα. Επιλέγοντας ένα καλό πανεπιστήμιο και ένα MSc του τύπου Structural Engineering κλπ, έχεις πολλές ελπίδες να δώσεις το πολύ 2-3 μαθήματα μόνο.

Με μερικά χρόνια δουλείας στην Αγγλία και αντίστοιχες εξετάσεις (δεν είναι εύκολες) , γίνεσαι Chartered μηχανικός και θα είσαι περιζήτητος. Παράλληλα απαλλάσσεσαι από ΔΟΑΤΑΠ αν μετανοιώσεις και θες να γυρίσεις πίσω κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να εγγραφείς στο 2ο έτος σε αγγλικό πανεπιστήμιο αν σου αναγνωρίσουν μερικά μαθήματα από το ΕΜΠ.

Αρκετα δυσκολο και επικινδυνο οσο αφορα την αναγνωριση απο Δοαταπ !

 

Πάντως θα χρειαστείς το πολύ 3+1 χρόνια για Bachelor+MSc και μετά ΔΟΑΤΑΠ

3+1 + 1 χρονο για απαντηση Δοαταπ + χρονος για να σε δεχτει το πανεπιστημιο (αναλογα ποιο θα δηλωσεις που θα σε στειλουν) + για 2-3-4 μαθηματα, χμμμ το λιγοτερο 2 εξαμηνα + τυχων απεργιες

 

Με μερικά χρόνια δουλείας στην Αγγλία και αντίστοιχες εξετάσεις (δεν είναι εύκολες) , γίνεσαι Chartered μηχανικός και θα είσαι περιζήτητος. Παράλληλα απαλλάσσεσαι από ΔΟΑΤΑΠ αν μετανοιώσεις και θες να γυρίσεις πίσω κάποτε.

Εδω θα πρεπει να μιλαμε για 5 χρονια+

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κοιτάξει τις δυνατότητες που θα έχεις με ένα μεταπτυχιακό στον κλάδο σου; Γιατί θες να τον αλλάξεις;

 

Για σκέψου και αυτό... αν θες τόσο πολύ να "αλλάξεις" αντικείμενο, πήγαινε έξω, κάνε ένα μεταπτυχιακό στα πετρέλαια, μείνε έξω να βγάλεις ένα σωρό λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.