Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γωνίες θλάσης ή Γωνίες διεύθυνσης?


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω να οριοθετήσω ένα αγροτεμάχιο στο οποίο θα αποτυπώσω και την υπάρχουσα κατασταση (στάβλος,αποθήκες κλπ)

Θα ξεκινήσω από δύο γνωστα ορόσημα και ρίχνωντας 4 στάσεις φτάνω στο εν λόγω τεμάχιο.

Έχω δυο επιλογές.

1η. Να ξεκινήσω με τις γνωστές συντεταγμένες και να συνεχίσω με γωνίες διευθυνσης ώστε στο τέλος να έχω γνωστές συντεταγμενες στην στάση και να κάνω την εφαρμογή και την αποτύπωση την ίδια μέρα.

2η.Να εργαστώ με γωνίες θλάσης (μηδενισμό στην προηγούμενη στάση) να γυρίσω στο γραφείο, να το επιλύσω (ταχυμετρια-geocalc) και να ξαναβγω να το εφαρμόσω.

 

Προφανώς με την πρώτη επιλογή απαιτείται μία μόνο μέρα. Ρωτάω λοιπόν το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο? Δηλαδή η επίλυση που κάνει το όργανο και βγάζει τις συντεταγμένες δίνει τα ιδια αποτελέσματα με αυτήν του προγράμματος στο γραφείο?Τι πτοτείνετε?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κλείσεις την όδευση γωμιακά στοχεύοντας στο τέλος σε γωστό σημείο ώστε να μπορείς να κάνεις συνόρθωση γωνιών το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφερον και την απάντηση.

Δεν υπάρχει γνωστό σημείο κοντά οπότε δεν πρόκειται να λύσω όδευση.

Άρα δεν απαιτείται να βγω δύο ημέρες,καΘρίζω με την πρώτη.

 

Είμαι νέος μηχανικός και αντιμετωπίζω προβλήματα που για άλλους ίσως φαινονται αστεία.

σε ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα καλύτερα να κάνεις πρώτα την επίλυση και επίσης να μετρήσεις μερικά στοιχεία κοντά στο αγροτεμάχιο για να τσεκάρεις λίγο την κατάσταση.

Μετά αφού βεβαιωθείς ότι όλα ειναι οκ πήγαινε και χάραξε το.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη.Τώρα αν είσαι 100% σίγουρος κάντο με τη μία.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο τι εννοεις να τσεκάρω μερικά στοιχεία (συρματοπεριφράξεις?)Δεν νομίζω ότι θα έχουν σχέση με την πραγματικότητα αφού η διανομη έχει γινει το 1960

Link to comment
Share on other sites

Αν σήμερα δεν υπάρχει τίποτα κοινό με τον χάρτη που έχεις τότε όντως δεν μπορείς να τσεκάρεις και πολλά πράγματα.

Αλλά δεν κατάλαβα κάτι:έχεις συντεταγμένες των κορυφών του αγροτεμαχίου ή όχι;Γιατί αν δεν έχεις πως θα κάνεις επιτόπου τη χάραξη;

Βασικά δεν ξέρω τι στοιχεία διαθέτεις ώστε να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο έχω δύο οροσημα από τα οποία και θα ξεκιν ήσω και τις συντεταγμένες του τεμαχίου.

 

Θα κάνω το εξής : θα πάω αύριο και ξεκινώντας από τα ορόσημα ,μηδενίζονας στην προηγούμενη στάση θα φτάσω στον αγρό και θα το αποτυπώσω.

 

στο γραφείο θα κάνω την επίλυση και την κυριακή στο πεδίο θα βάλω τα όρια.

 

επίσης σκέφτομαι να ξεκινήσω πάλι από τα ορόσημα και βάζοντας πλέον την γωνία διεύθυνσης να βρώ τις συντεταγμένες των στάσεων ξανά για να δω αν βγαίνουν ίδιες με την επίλυση στο γραφείο. Αυτά! Τι λές?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το τελευταίο που λές δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις (τσάμπα κόπος κατα τη γνώμη μου) γιατι αναλόγως το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για επίλυση ίσως πάρεις λίγο διαφορετικές συν/νες από το όργανο.Το όργανο συνήθως εφαρμόζει και τον συντελεστή κλίμακας όταν υπολογίζει συν/νες οπότε εκεί ίσως δείς κάποια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Το όργανο συνήθως εφαρμόζει και τον συντελεστή κλίμακας όταν υπολογίζει συν/νες οπότε εκεί ίσως δείς κάποια διαφορά.

 

Εκτός αν είναι 1 :) σωστά ;;;

Link to comment
Share on other sites

Το όργανο συνήθως εφαρμόζει και τον συντελεστή κλίμακας όταν υπολογίζει συν/νες οπότε εκεί ίσως δείς κάποια διαφορά.

 

Εκτός αν είναι 1 :) σωστά ;;;

Σωστά :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.