Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατική μελέτη μεταλλικής κατασκευής


 

Recommended Posts

Επίσης, η διατριβή είναι από φοιτητές του Agricultural Engineering Technical School. Τώρα τι είναι αυτό, ένας θεός ξέρει.

Θυμάμαι πριν καιρό προσπαθούσε να μας πείσει ένας γεωπόνος ότι μπορεί να κάνει στατικές μελέτες για αγροτικά κτίρια...

Link to comment
Share on other sites

...Είναι πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την ΄τελική επιλογή.

Αλήθεια όμως , ποιος πληρώνεται για να κάνει δύο στατικές μελέτες;

 

Εδώ καταλήγουμε τελικά...

και αν αξίζει τον κόπο να γίνει τόσο πολύ μελέτη για θέματα που έχει αποδείξει η εμπειρία...

 

Για συνήθη μεταλλικά πλαίσια (πάντα μιλάμε...) "κόβεις" την δουλειά, του προτείνεις να γίνει με ολόσωμο (ή δικτύωμα), κοστολογείς την μελέτη, εκπονείς! Αυτή είναι η διαδικασία.

Αν ο άλλος θέλει "διδακτορικό" να πληρώσει ανάλογα...

Link to comment
Share on other sites

Eπίλυση από 20 μοντέλα έκαναν , λογικό είναι να θεωρήσουν κοινή απόσταση τεγίδων.

Αλλιώς δε θα τέλειωναν ποτέ.

Να ρωτήσουμε το ΤΕΕ ή το Δικατσά που τους κατατάσσει ; ;)

Πάντως μην υποτιμάς σχολές.

Π.χ. για λεπτότοιχες διατομές υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία από το Πανεπιστήμιο του Ελσίνκι στη Φινλανδία!!!

Το πρόγραμμα Cype είναι αρκετά αξιόλογο και διαδεδομένο στις Ισπανόφωνες χώρες ( Ιβηρική χερσόνησο , Λατινική Αμερική).

Η τιμή του είναι αρκετά προσιτή και έχει πολλές δυνατότητες .

http://www.cype.com/en/..... σε σημείο που νομίζεις ότι οι δικοί μας , μας κοροιδεύουν.

 

Και με μεγάλη πληρότητα ( λεπτότοιχες , σύμμικτες πλάκες , σκάλες) .

 

Τιμοκατάλογος.

http://programs.en.cype.com/

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε το C1 ;΄Για ποια έκδοση αναφέρεις.

Αυτές είναι οι βελτιώσεις της 2011b.

Improvements in the definition of lateral buckling moment coefficients (as of the 2011.a version)

 

The C1 coefficient for the lateral buckling critical moment can now be defined. Generally speaking, each code offers specific values for these coefficients associated with different bending moment distributions.

http://updates.en.cype.com/2011_metal3d.htm

Link to comment
Share on other sites

...Αλήθεια όμως, ποιος πληρώνεται για να κάνει δύο στατικές μελέτες;

Ε, το να πάρεις χαρτί και μολύβι και να κάνεις τον γενικό σχεδιασμό για 2~3 τυπικά ζευκτά δεν είναι δεύτερη στατική μελέτη! Από και πέρα φυσικά ότι παίρνει ο μελετητής δίνει...

Ας πούμε, είχα στέγαστρο για το οποίο προδιαστασιολόγησα 23 (διαφορετικά εννοείται) ζευκτά, έκανα πλήρη ανάλυση - διαστασιολόγηση για τα 6 και πλήρη στατική μελέτη (λεπτομέρειες κλπ) για τα 2... προφανώς δεν πήγε με το γνωστό ΠΔ.

Link to comment
Share on other sites

Aλέξη , αυτό λέω στις παραπάνω δημοσιεύσεις μου. Δεν αρκεί μια πρόχειρη μελέτη για δύο λόγους :

1) Θα έχεις διαφορετικό σύστημα τεγίδων ( αποστάσεις κτλ..)

Στο δικτύωμα θα πρέπει να μελετήσεις και πόσους εγκάρσιους χρειάζεται και ποια είναι η πιο οικονομική λύση.

2) Να διαστασιολογήσεις τη θεμελίωση και να την κοστολογήσεις. Δε θα έχεις και στις δύο επιλογές την ίδια θεμελίωση.

Link to comment
Share on other sites

spy1551, νομίζω ότι με την βοήθεια της εμπειρίας και της κοινής λογικής οι παράμετροι που αναφέρεις μπορούν να εκτιμηθούν χωρίς μεγάλο υπολογιστικό κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, να σας πω την αλήθεια, έχω φτιάξει ένα excelακι, το οποίο έχει εφαρμογή σε ολόσωμα.

Λοιπόν, κάνω τις χοντρικές δοκιμές μου, με βασικούς ελέγχους (κάμψη) και στο excelακι περνάω τις διατομές (που μου βγαίνουν χοντρικά). Έτσι υπολογίζω τα κιλά συνολικά της κατασκευής από την αρχή...

Μετά αποφασίζω (σε συννενόηση με τον ιδιοκτήτη/κατασκευαστή/αρχιτέκτονα) και επιλύω οριστικά. Στο τέλος συγκρίνω τα κιλά της προμέτρησης με τα κιλά μετά την επίλυση. Αφού κατασκευαστεί συγκρίνουμε και με τα πραγματικά κιλά της κατασκευής...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.