Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση διαμέτρου οικοδομικού οπλισμού με παχύμετρο


 
Occultist

Recommended Posts

Ναι, όντως είχα ακούσει από τη σχολή ότι τα τούρκικα-βουλγάρικα είναι άχρηστα σίδερα, αλλά δεν έχω υπόψιν πως να τα ξεχωρίσω...

H Sovel δεν ειναι που εχει εργοστασιο Βουλγαρια (νομιζω και fyrom)και τα φερνει κι εδω;

Ή κανω λαθος;;

Link to comment
Share on other sites

Αν ακόμα ενδιαφέρεσαι για παχύμετρο πάντως:

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20100826.p.paxumetro

 

Συγνώμη αν θεωρηθεί διαφήμιση μπορείτε να το διαγράψετε. Απλά έτυχε να το μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα ελληνικά σίδερα εχουν σφραγιδα ΕΧΘ, Χ, SD. To σύρμα είναι σπάνια Ελληνικό λόγω κόστους. Βεβαια υπάρχει και ένας αλλος τρόπος να βρεις την διατομή. Αντί να μετράς την διάμετρο (που ειναι οβαλ) μετράς την απόσταση μεταξύ νεύρων. Με το παχύμετρο μπορείς να δεις ενδεικτικά τα πράγματα δηλαδή το θέτεις σε 12,5 το κλειδώνεις και το περνάς απο πάνω απο το Φ12.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάρε αν θες δείγματα...

Το τι είσαι θα το καταλάβουν όταν βρίσκεις τα λάθη...

 

Η καλύτερη λύση για μένα στην αρχή είναι να συγκρίνεις με το μάτι τα σίδερα.

Ενα 12 μαζί με ένα 14 ξεχωρίζει ποιο εύκολα από το να τα δεις μόνα τους.

Οπότε όταν θες να βρεις την διάμετρο κάποιου σιδέρου ψάξε ένα κοντινό με την μικρότερη διαφορά σε διάμετρο και θα δεις πως θα καταλάβεις ποιο είναι ποιο.

 

Έχω πάει σε οικοδομή με παχύμετρο (έτυχε να έχω στο αυτοκίνητο για τα μεταλλικα) και όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι δεν πρόκειται να βρεις άκρη.

Εκτός από το παράδειγμα του Alexispap διάβασε στον ΚΤΧ πως βρίσκεις τον διάμετρο και θα καταλάβεις....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κάποια τουρκο-βουλγάρικα σίδερα κυκλοφορούν στην αγορά.
την προηγούμενη 10ετια υπήρχε θέμα. τώρα δεν έχω ακούσει κάτι. βέβαια τότε υπήρχε και κάποιο θέμα και με τα ντόπια για τους γνωστούς λόγους.

 

@alexispap. μην κάνεις χημική ανάλυση τώρα των ράβδων, please

Link to comment
Share on other sites

@alexispap. μην κάνεις χημική ανάλυση τώρα των ράβδων, please

 

Έγινε Michanikε, θα προσπαθήσω να συγκρατηθώ :). Μόνο και μόνο επειδή μου αρέσει ο τρόπος που χίμηξες βραδιάτικα στο φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

τώρα τα εισαγωγής ελέγχονται όλες οι παρτίδες που εισάγονται...

τα ντόπια δεν ελέγχονται όλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για χαρά,

 

Είναι πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το φόρουμ.

Εγώ θα έριχνα μια ματιά σε αυτό το site http://www.vrecossis.gr, εκτός απο παχύμετρα με 10 ευρώ έχουν και παχύμετρα υπερυχων και σκληρομετρα και διάφορα αλλα όργανα μέτρησης που και μόνο ενημερωτικά είναι μια καλή βιβλιοθήκη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.